Majówkowy Maraton Czytelniczy

Szymon Hołownia II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Szymon Hołownia II wojna światowa - książki, ebooki i audiobooki

Szymon Hołownia to polski dziennikarz, pisarz, publicysta, prezenter telewizyjny i działacz społeczny, a od 2020 roku także polityk - poseł na Sejm X kadencji oraz Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej. Jest autorem przeszło dwudziestu książek, z których wiele dostępnych jest na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf).. Większość z nich stanowią publikacje poświęcone teologii, życiu duchowemu, religii i współczesnej kondycji Kościoła katolickiego. Hołownia był kandydatem na urząd prezydenta RP w wyborach w 2020 roku. Jest również prezesem Polski 2050 - założycielem stowarzyszenia oraz partii o tej nazwie, i jej przewodniczącym. Przez wiele lat Hołownia kojarzony był przede wszystkim z działalnością dziennikarską i medialną - współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Newsweek Polska", "Wprost" czy "Tygodnikiem Powszechnym". Rozpoznawalność zdobył głównie po tym, jak wraz z Marcinem Prokopem w latach 2008-2019 współprowadził program "Mam talent!", emitowany na antenie TVN. Hołownia jest także dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press.

Kim jest Szymon Hołownia?

Szymon Franciszek Hołownia urodził się 3 września 1976 roku w Białymstoku. Kilka lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak ostatecznie nie uzyskał dyplomu. Dwukrotnie rozpoczynał i przebywał w nowicjacie w zakonie dominikanów, ostatecznie jednak nie przyjął święceń. Zamiast tego Hołownia rozpoczął swoją karierę medialną - w latach 1997-2000 był redaktorem działu kultury w "Gazecie Wyborczej", a kolejne trzy lata był felietonistą i redaktorem działu społecznego "Newsweek Polska" (powrócił tam jako publicysta w latach 2006-2012). Pracował także w "Rzeczpospolitej" (2005-2006), a jego teksty ukazywały się na łamach "Machiny", "Kultury popularnej", "Więzi", "Wprost" czy "Przewodnika katolickiego". Jego głos można było usłyszeć na falach Radia Białystok, VOX FM oraz Radia PiN. Największą popularność przyniosły mu jednak występy w telewizji. Szymon Hołownia został dyrektorem programowym stacji Religia.tv, którą to funkcję pełnił w latach 2007-2012. Później prowadził różne programy i segmenty, w tym na przykład przegląd prasy w "Dzień dobry TVN". Wielu osobom Hołownia był znany jednak głównie jako współprowadzący "Mam talent!". Z Marcinem Prokopem nie tylko prowadził programy telewizyjne, ale także pisał książki - na przykład ebook " Pół na pół. Rozmowy nie dla dzieci". Szymon Hołownia zawiesił swoją aktywność publicystyczną i medialną w momencie podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności politycznej w roku 2019.

Aktywność społeczna i charytatywna

Zanim Szymon Hołownia wszedł do polityki, był aktywnym działaczem społecznym. Jest założycielem dwóch fundacji charytatywnych - "Kasisi", zajmującej się prowadzeniem domu dziecka z Zambii, oraz "Dobra Fabryka", która pomaga mieszkańcom między innymi Mauretanii, Burkiny Faso, Senegalu czy Bangladeszu. Hołownia pracował także na rzecz praw dziecka - na przykład zorganizował zbiórkę obywatelską w roku 2019, w ramach której udało się zebrać dwa miliony złotych na funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Działalność polityczna

8 grudnia 2019 roku na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Szymon Hołownia ogłosił oficjalnie swoje wejście do polskiej polityki - start w wyborach na prezydenta Rzeczpospolitej w 2020 roku jako kandydat niezależny. W niektórych sondażach na wiosnę 2020 jego kandydatura osiągnęła poparcie nawet na poziomie 20%. Ostatecznie zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,7% i ogłosił, że w II turze sam odda głos na Rafała Trzaskowskiego. Jeszcze w trakcie tej kampanii Hołownia ogłosił powołanie ruchu społecznego - stowarzyszenia Polska 2050. Partię o tej nazwie (pod przewodnictwem Michała Koboski) zarejestrowano w marcu 2021 roku. Rok później Szymon Hołownia został nowym przewodniczącym tego ugrupowania. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Polska 2050 zawiązała koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym o nazwie Trzecia Droga - Hołownia uzyskał w tym głosowaniu mandat posła X kadencji. Ugrupowania reprezentowane przez Donalda Tuska, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię, Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia zawarły tzw. pakt senacki oraz, później, umowę koalicyjną w Sejmie RP. Szymon Hołownia został marszałkiem tej izby na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji.

Książki Szymona Hołowni

Szymon Hołownia ma na swoim koncie ponad 20 książek. Większość z nich wydał pod szyldem Wydawnictwa Znak, z którym współpracuje nieprzerwanie od 2007 roku. Pierwszą książką wydaną w Znaku były „Tabletki z krzyżykiem”, w której w bardzo dowcipny sposób opowiedział o sprawach wiary i religii. W kolejnej książce pt. „ Monopol na zbawienie” odpowiedział na różne pytania, które mogą zaprzątać głowy wierzących. Poruszył w niej temat przestrzegania 10 przykazań we współczesnym świecie, wytłumaczył przykazania kościelne oraz opisał zjawiska, z którymi Kościołowi nie po drodze. W 2018 roku ukazała się jedna z najpopularniejszych książek Hołowni pt. „ Boskie zwierzęta”. Opisał w niej rolę, jaką Bóg nadał zwierzętom na ziemi, a także starał się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy zwierzęta idą do nieba, oraz dał wskazówki, jak powinniśmy je traktować. W książkach „Święci pierwszego kontaktu” i „ Święci codziennego użytku” przybliżył sylwetki kilkunastu świętych – bardziej oraz mniej znanych, których warto sobie przypomnieć. Zdecydowana większość publikacji Hołowni łączy nowoczesne podejście do kwestii wiary, duchowości i podejmowania kwestii związanych ze zderzeniem religii i współczesności. Na Woblink czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf także takie ebooki jak: "Jak robić dobrze", "Teraz albo nigdy", "Ludzie czasów Jezusa", a także bardzo ważne i aktualne dzieło "Fabryka jutra. Jak postanowiłem rzucić wszystko i uratować świat mojej córki".

Wyróżnienia

Szymon Hołownia otrzymał wiele prestiżowych nagród dziennikarskich. Wśród nich są m.in. Grand Press za wywiad oraz dziennikarstwo specjalistyczne, Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, Wiktor publiczności oraz Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Co znajdziesz w kategorii: II wojna światowa

II wojna światowa - największy konflikt XX wieku

II wojna światowa pozostaje jednym z najbardziej bolesnych i krwawych wydarzeń w historii XX wieku. Jej wspomnienie wciąż jest żywe, a liczne opracowania odkrywają nowe wymiary tego, co działo się w latach 1939-1945. Poświęcone II wojnie światowej książki opowiadają o różnych jej aspektach - polityce, militariach, przebiegu czy ważnych postaciach, także tych zapomnianych lub wcześniej nieznanych. Jedną z najpopularniejszych książek historycznych o II wojnie światowej jest dzieło autorstwa znanego historyka, Timothy’ego Snydera, “Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem”. Amerykanin opisuje dzieje ludzi zamieszkujących tereny obecnej Polski, Ukrainy, Białorusi, krajów bałtyckich oraz zachodniej części Rosji, którzy stali się aktorami w teatrze działań dwóch dyktatorów. Nad historią tych krwawych sześciu lat pochyla się także Norman Davies. Jego “Europa walczy. 1939-1945” to monumentalny efekt projektu przedstawienia możliwie jak największej ilości aspektów II wojny światowej w Europie w jednym tomie. Dzięki temu otrzymujemy jedyną w swoim rodzaju panoramę historii kontynentu w tym okresie. Davies nie skupia się na jednym konkretnym wojennym zagadnieniu, lecz przedstawia całościową perspektywę konfliktu. Nad kryzysem i serią decyzji, która ostatecznie doprowadziła do wojny, pochyla się Piotr M. Majewski w książce “Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”. Te i wiele innych cennych książek historycznych opowiadających o II wojnie światowej czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki w formatach epub, mobi lub pdf.

Książki o II wojnie światowej w Polsce

Wiele znanych i przez wiele lat zapomnianych historii z II wojny światowej wydarzyło się w Polsce. Jednym z najbardziej znaczących dla samych Polaków wydarzeń było Powstanie Warszawskie. Temu wyjątkowemu zrywowi z 1944 roku poświęcona jest inna książka Normana Daviesa, “Powstanie 44”. Brytyjski historyk analizuje je w kontekście zdarzeń od 1939 do 1956 roku, a przy tym uwzględnia bezpośrednie świadectwa uczestników i uczestniczek, przez co staje się nie tylko rzetelnym, ale także poruszającym opracowaniem tego niełatwego tematu. O powstańcach opowiada także Magda Łucyan w reportażu “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy. Prawdziwe historie”. Autorka oddała głos ostatnim żyjącym świadkom powstania, by mogli własnymi słowami opowiedzieć, dlaczego poszli walczyć, jakie były piękne chwile w tym czasie, a jakie tragedie, jakie ich spotkały. A nade wszystko - jak teraz oceniają tamte decyzje i co chcieliby przekazać następnym pokoleniom? Ta książka to jedna z najlepszych współczesnych odpowiedzi na pytanie, jak znaleźć ciekawe pamiętniki i wspomnienia z II wojny światowej. Inną niełatwą, ale cenną książką tego typu jest dzieło Patrycji Dołowy zatytułowane “Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”. Dołowy zebrała w niej historie żydowskich matek, które dla ratowania swoich dzieci musiały dokonać tragicznych wyborów. Przybranych matek, które nie zawsze potrafiły rozstać się z ocalonymi dziećmi. A także samych dzieci, które często już na zawsze pozostały rozdarte pomiędzy dwiema rodzinami, tożsamościami, wdzięcznością i żalem.

Najlepsze książki historyczne o II wojnie światowej

Książki poświęcone II wojnie światowej obejmują wiele różnych jej aspektów. Znajdziecie tu między innymi książki o powstaniu warszawskim, czy książki o obozach koncentracyjnych. Niektóre skupiają się na pojedynczych wydarzeniach. Jedną z nich jest “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid, w której autorka oddaje głos mieszkańcom ocalałym z piekła głodu i chorób, jakie wywołało oblężenie miasta. Wiele autorów i autorek książek o II wojnie światowej porusza w nich temat zapomnianych grup i osób, o których wcześniej nie mówiło się wcale lub niewiele. Monika Sznajderman i Sylwia Chutnik oddają głos zagubionym dotychczas w większości w relacjach dziewczynom, towarzyszkom walki, młodszym i starszym kobietom. “Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” to próba odzyskania pamięci o tych wyjątkowych osobach. Joanna Ostrowska pochyla się nad innymi zagadnieniami społecznymi. W “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” stara się uzupełnić ogromną lukę wiedzy o osobach nieheteronormatywnych, które żyły, umierały i walczyły w tym konflikcie. Z kolei Jakub Gołębiowski skupia się na dzieciach urodzonych z powodu wojny, których pochodzenie przez lata ukrywane było przez matki, opiekunów oraz polski system. “Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, a także wiele innych fascynujących i ważnych książek historycznych o II wojnie światowej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).