Tove Jansson Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Listy Tove Jansson, Książka | Tove Jansson

    Długie, rozciągnięte w czasie korespondencje, obejmujące okres od lat trzydziestych do osiemdziesiątych. Pierwsze listy pochodzą z okresu studiów szesnastoletniej Tove w Sztokholmie. Niezliczone listy do rodziny, w szczególności do ukochanej matki Ham, pokazuję silną więź z rodziną, na dobre i na złe. To duża i ważna korespondencja z Evą Konikoffą, wierną przyjaciółką, za którą Tove, po jej emigracji do Ameryki w 1941 roku, bardzo tęskniła. Tove pisze do niej intensywne, żywe...

Tove Jansson Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Tove Jannson urodziła się w 1914 roku w Helsinkach, które wówczas należały do Imperium Rosyjskiego. Wychowała się w Finlandii, ale na co dzień mówiła i pisała w języku szwedzkim. Tove Jannson była pisarką, malarką, rysowniczką, autorką powieści dla dzieci i dorosłych. Największą popularność przyniosła jej seria książek o Muminkach, którą przetłumaczono na kilkadziesiąt języków na całym świecie.

Życiorys Tove Jonnson

Już od najmłodszych lat Jannson była przyzwyczajona do obcowania ze sztuką. Jej rodzice byli artystami – ojciec był rzeźbiarzem, a matka zajmowała się projektowaniem i grafiką prasową. Sztuką zajęła się nie tylko Tove, ale również jej bracia, którzy kształcili się w kierunku fotografii i rysunku. Jeden z braci Tove był współautorem książki o Muminkach. Choć Jannson jest znana na całym świecie dzięki tej serii, to trzeba podkreślić, że swoją edukację prowadziła w kierunku artystycznym – w Sztokholmie, Paryżu i Helsinkach Tove studiowała grafikę na Akademiach Sztuk Pięknych. Już w 1938 roku odbyła się jej pierwsza indywidualna wystawa. Literacko zadebiutowała siedem lat później. Tove malowała obrazy, tworzyła grafiki, rysunki oraz murale.

Tove Jannson mimo iż miała w swoim życiu kilka związków z mężczyznami, była homoseksualistką. Przez wiele lat musiała ukrywać swoje romanse z kobietami, bowiem ich ujawnienie mogłoby skutkować wybuchem skandalu obyczajowego. Miłością jej życia była Tuulikki Pietilä, którą poznała w 1956 roku. Kobiety mieszkały w stojących obok siebie blokach, między którymi dało się przejść specjalnym korytarzem. W obawie przed niezrozumieniem społecznym kobiety spotykały się po kryjomu. Ponadto, by móc spędzić czas w spokoju, wyjeżdżały na jedną z odludnych wysepek znajdujących się w Zatoce Fińskiej.

Muminki

W 1945 roku ukazał się debiut Tove Jannson pt. „Małe trolle i duża powódź”. Była to pierwsza odsłona przygód Muminków. Ostatecznie seria składa się z 9 części. Po „Małych trollach i dużej powodzi” ukazały się „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”. Ponadto Muminki występują w kilkunastu komiksach, serialach telewizyjnych i filmach pełnometrażowych. Kilkadziesiąt komiksów stworzył brat Tove – Lars Jansson.

Muminki to fikcyjne istoty, które wyglądem przypominają połączenie hipopotama z człowiekiem i poruszają się na dwóch nogach. Na co dzień mieszkają w dolinie podobnej do jednej z krain Finlandii. W serii ukazały się również „Co było potem? Książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi”, „Kto pocieszy Maciupka?”, „Niebezpieczna podróż” oraz „Łobuz w Dolinie Muminków”. Muminki są uwielbiane na całym świecie, w różnych krajach świata powstają wioski stylizowane na Dolinę Muminków. W Szwecji i Finlandii Muminki stanowią dobro narodowe, w wielu sklepach można kupić wyjątkowe pamiątki z podobizną najpopularniejszych postaci – Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Panną Migotką, Paszczakami, Mamą i Tatą Muminka oraz Muminkiem.

Tove Jannson ma na koncie również kilka książek dla dorosłego czytelnika. Ponadto w życiu zajmowała się nie tylko malowaniem i pisaniem powieści, ale również dorabiała w szwedzkojęzycznym magazynie „Garm”, gdzie tworzyła karykatury i ilustracje satyryczne. Głównymi tematami obrazków były sprawy polityczne i społeczne, wiele z nich stanowiły karykatury Adolfa Hitlera. Po wybuchu wojny, pod koniec listopada 1939 roku, po ataku Związku Radzieckiego na Finlandię, władze kraju postanowiły zawiązać sojusz z Hitlerem. Mimo to pismo „Garm” nie zwolniło tempa i nadal publikowało artykuły i ilustracje krytytczne zarówno wobec wschodniego, jak i zachodniego mocarstwa.

Tove Jannson napisała pięć powieści i kilka zbiorów opowiadań. W 1972 roku ukazała się jej książka „Lato”. Dwa lata później swoją premierę miało „Słoneczne miasto”, a w 1984 „Kamienne pole”. W 2017 roku obie książki ukazały się w jednym tomie pt. „Słoneczne miasto” nakładem Wydawnictwa Marginesy. W 1982 roku ukazała się trzecia powieść Jannson pt. „Uczciwa oszustka”. W 1989 roku swoją premierę miała ostatnia powieść fińskiej pisarki pt. „Rent spel”, która w Polsce weszła w skład zbioru opowiadań „Podróż z małym bagażem”. W Polsce ukazał się również zbiór opowiadań Jannson pt. „Córka rzeźbiarza”.

Książki Tove Jannson na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Tove Jansson we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa). Dostępne są zarówno wszystkie części przygód Muminków („Małe trolle i duża powódź”, „Kometa nad Doliną Muminków”, „W Dolinie Muminków”, „Pamiętniki Tatusia Muminka”, „Lato Muminków”, „Zima Muminków”, „Opowiadania z Doliny Muminków”, „Tatuś Muminka i morze”, „Dolina Muminków w listopadzie”) oraz powieści i zbiory opowiadań dla dorosłych („Słoneczne miasto”, „Uczciwa oszustka”, „Lato”).

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).