Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ursula K. Le Guin Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ursula K. Le Guin Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Ursula K. Le Guin była amerykańską pisarką, autorką książek o tematyce fantasy oraz science fiction, twórczynią dzieł, w których wiele przeszło do klasyki tych gatunków. Jest znana przede wszystkim ze swoich cyklów powieści “Ziemiomorze” oraz “Ekumena”. Wśród dzieł Le Guin pojawiają się także książki opowiadające o utopii społecznej, w tym wyróżnieni nagrodami Nebula oraz Hugo “Wydziedziczeni”. Zadebiutowała literacko w 1959 roku i od tego czasu tworzyła przez niemal sześćdziesiąt lat, publikując ponad dwadzieścia powieści i więcej niż sto opowiadań, a także dzieła poetyckie, krytykę literacką, tłumaczenia oraz książki dla dzieci. Twórczość Ursuli K. Le Guin wywarła ogromny wpływ na literaturę fantasy i science fiction. Doczekała się ona licznych wyróżnień, otrzymała między innymi ośmiokrotnie nagrodę Hugo, sześciokrotnie Nebuli, a także dwadzieścia dwie nagrody Locus. W 2003 roku została drugą w historii kobietą wyróżnioną tytułem Wielkiego Mistrza Amerykańskich Pisarzy Science Fiction i Fantasy (Grand Master of the Science Fiction and Fantasy Writers of America). Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych uznała Le Guin w 2000 roku za Żywą Legendę, a medal National Book Foundation za wybitny wkład w literaturę amerykańską pisarka odebrała w 2014 roku.

Życiorys Ursuli K. Le Guin

Urodzona 21 października 1929 roku w Berkeley Ursula Kroeber Le Guin była córką pisarki i psycholożki Theodory Kroeber (z domu Covel Kraków, pradziadek Ursuli wyemigrował z Polski po powstaniu styczniowym) oraz antropologa Alfreda L. Kroebera. Ursula miała trzech starszych braci, Karla, Theodore’a i Cliftona. W rodzinie Kroeberów literatura i czytanie było na porządku dziennym, a ich dom gościł wielu znakomitych naukowców, takich jak chociażby Robert Oppenheimer. Przyszła pisarka już w dzieciństwie zaczytywała się w pozycjach z gatunków fantasy i science fiction. Lubiła także historie związane z mitologiami (zwłaszcza nordycką), a także legendy rdzennych Amerykanów, z których wiele opowiadał jej ojciec. Pierwsze opowiadanie Ursula K. Le Guin stworzyła w wieku dziewięciu lat - dwa lata później wysłała swoje dzieło do czasopisma, gdzie jednak zostało ono odrzucone, a autorka nie stworzyła niczego przez kolejną dekadę.

Ursula K. Le Guin ukończyła Berkeley High School, a później otrzymała tytuł licencjata w Radcliffe College na Uniwersytecie Harvarda (z zakresu renesansowej literatury francuskiej oraz włoskiej) oraz magistra z języka francuskiego na Uniwersytecie Columbia. Później podczas pracy nad doktoratem studiowała we Francji (w ramach stypendium Fulbrighta). To podczas podróży do Europy na pokładzie statku Queen Mary poznała historyka Charlesa Le Guina, którego poślubiła w Paryżu w roku 1953. Para doczekała się dwóch córek (Elisabeth i Caroline) oraz syna (Theodore). Le Guin porzuciła pracę doktorancką - jej kariera literacka rozpoczęła się pod koniec lat 50. XX wieku, ale opieka nad dziećmi początkowo znacząco ograniczała jej możliwości tworzenia. Pierwszą znaną powieścią była “Lewa ręka ciemności”, która otrzymała w 1970 roku nagrody Hugo oraz Nebula. Ostatecznie pisała przez ponad sześćdziesiąt lat, tworząc kilkadziesiąt publikacji. Ursula K. Le Guin pracowała również jako redaktorka oraz wykładowczyni, zasiadała w redakcjach różnych czasopism i zajmowała się krytyką literacką. Pisarka zmarła 22 stycznia 2018 w swoim domu w Portland, najprawdopodobniej w wyniku zawału serca.

“Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin

Jednym z najbardziej znanych na całym świecie dzieł Ursuli K. Le Guin jest cykl fantasy powieści “Ziemiomorze”. Składają się na niego tomy: “Czarnoksiężnik z Archipelagu”, “Grobowce Atuanu”, “Najdalszy brzeg”, “Tehanu” oraz “Inny wiatr”. Pierwszym utworem, który rozgrywał się w tym świecie stworzonym przez Le Guin było wydane w 1964 roku opowiadanie “Magiczne słowo”. Czym jest Ziemiomorze? Samo Ziemiomorze jest skupiskiem wysp o różnej wielkości i charakterze oblanych oceanem - Morzem Otwartym. W ich centrum znajduje się Archipelag o najgęściej rozmieszczonych wyspach, zaś wokół niego znajdują się Rubieże. Daleko na Zachodzie istnieje Inny Wiatr, kraina smoków, a na wschodzie Sucha Kraina, gdzie przebywają uwięzione duchy zmarłych. Powieści Ursuli K. Le Guin z serii “Ziemiomorze” skupiają się na kilku postaciach. Tytułowym “Czarnoksiężnikiem z Archipelagu” jest Ged zwany Krogulcem, jedyny bohater, który pojawia się we wszystkich częściach cyklu. Główną bohaterką części “Grobowce Atuanu”, “Tehanu” oraz “Inny wiatr” jest Tenar, Biała Pani, kolejna w linii najwyższych kapłanek Grobowców Atuanu. Z kolei protagonistą “Najdalszego brzegu” jest Lebannen zwany Arrenem, książę Enladów z rodu Morreda, późniejszy pierwszy król Ziemiomorza. Ta seria powieści fantasy doczekała się także ekranizacji. W 2004 roku ukazał się dwuczęściowy miniserial produkcji Sci Fi Channel, który opierał się na historiach zawartych w dwóch pierwszych tomach cyklu i dość mocno fabularnie odbiegał od oryginału (za co został też skrytykowany przez autorkę). Bardziej cenionym dziełem pozostają “Opowieści z Ziemiomorza”, japoński film anime, który skupiał się na trzeciej i czwartej części cyklu. Było to równocześnie pierwsze dzieło Gorō Miyazakiego, syna Hayao Miyazakiego, znanego reżysera i współtwórcy studia Ghibli. Choć wielu filmowców już wcześniej zgłaszało swoją chęć stworzenia adaptacji “Ziemiomorza”, nie uzyskali oni zgody Ursuli K. Le Guin. Udało się to studiu Ghibli - zajęty pracami nad filmem “Ruchomy zamek Hauru” Hayao Miyazaki ostatecznie zgodził się, by stworzeniem “Opowieści z Ziemiomorza” zajął się jego syn.

Książki Ursuli K. Le Guin w księgarni internetowej Woblink

Na polskim rynku wydawaniem książek autorstwa Ursuli K. Le Guin zajmuje się Wydawnictwo Prószyński i S-ka. To właśnie stworzone przez nich wydania dzieł legendarnej autorki czekają na Was na Woblink. Znajdziecie tutaj zarówno powieści składające się na cykl “Ziemiomorze” (także w jednotomowej wersji, zbierającej w jednym miejscu wszystkie części), jak i takie tytuły jak: “Sześć światów Hain”, “Księga Drogi Dobra”, “Kotolotki”, “Dotąd dobrze” czy “Wracać wciąż do domu”. Twórczość Ursuli K. Le Guin dostępna jest w formatach książek papierowych, ebooków lub audiobooków.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).