WAŻNY GŁOS W DYSKUSJI O ŻYCIOWYCH DYLEMATACH MŁODZIEŻY UBRANY W LITERACKĄ FORMĘ... NOWA, URZEKAJĄCA OPOWIEŚĆ AUTORKI „WRONIEJ MAMY” I „NIE WRÓCĘ DO DOMU”. Tobias Steiner ma jedenaście lat. I całe życie przed sobą. Jeśli... pokona tę straszną chorobę, jaką jest rak. Właśnie wyjechał z mamą na wieś, by podreperować swoje zdrowie. A mama tym wyjazdem też chyba chce coś poprawić w ich życiu rodzinnym... Bo Toby widzi, że przyjeżdżający do nich na weekendy ojciec jakby się oddal...
Tę opowieść snuje pies. Nie byle jaki, bo rasy border collie - z tych pilnujących dużych stad owiec. Ale po wielkim pożarze farmy młode psy zostają sprzedane. I tak mała Penelope na swoje kolejne urodziny dostaje wymarzonego psa. Nazwie go Czaruś i będzie to jego pierwsze z serii imion, jakie otrzyma od swych właścicieli. Bo gdy Penelope zacznie Czarusia traktować jak lalkę i wozić w wózku, ten szybko podejmie decyzję: uciekać jak najdalej. A właściwie to odszukać swoje owce,...
Dla Lucy Crandall ostatni tydzień sierpnia każdego roku jest bardzo ważny. Bo wtedy wyjeżdża do babci. A tam nigdy nie jest nudno - jak to u artystki. Babcie tworzy wspaniałe rzeczy z gliny, które galerie kupują od niej na pniu. Ma też kajak, którym wyprawiają się z Lucy na pobliską tajemniczą wyspę… W tym roku jednak może się okazać, że to ostatnie takie lato. Bo babcia ma już spore kłopoty z pamięcią. I nie jest w stanie mieszkać dłużej sama… A to jeszcze nie wszystkie prob...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.