Viktor E. Frankl Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Viktor E. Frankl Powieść historyczna - książki, ebooki i audiobooki

Viktor Emil Frankl był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą, twórcą logoterapii, rozumianej jako psychoterapia egzystencjalna. Jego najbardziej znaną książką pozostaje “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, opisująca metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował w dużej mierze na podstawie swoich przeżyć z czasu spędzonego w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej. Podejście Frankla nazywane jest trzecią szkołą wiedeńską (gdzie pierwsza była freudowska - od nazwiska Zygmunta Freuda , a druga - andlerowska, od nazwiska Alfreda Adlera). W 1969 roku otrzymał Krzyż Honorowy I Klasy za Naukę i Sztukę, w 1981 roku - Odznakę Honorową za Naukę i Sztukę, w 1988 roku Wielką Srebrną Odznakę Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii, a w 1995 roku Wielką Złotą Odznakę Honorową z Gwiazdą za Zasługi dla Republiki Austrii. Rok wcześniej tytuł doktora honoris causa przyznały mu Uniwersytet Karola w Pradze oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Życiorys Viktora Emila Frankla

Viktor E. Frankl urodził się 26 marca 1905 roku w Wiedniu, tam też zmarł 2 września 1997 roku. W stolicy Austrii studiował medycynę, później był także doktorem filozofii oraz profesorem neurologii i psychiatrii Wydziału Medycznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, jak również profesorem logoterapii American International University w Kalifornii. Na początku swojej drogi naukowej pozostawał pod dużym wpływem Freuda, później filozofów egzystencjalnych takich jak Søren Kierkegaard czy Fryderyk Nietzsche. W czasie II wojny światowej, w latach 1942-1945, był więźniem obozów koncentracyjnych w Theresienstadt, Auschwitz oraz Dachau. To ten okres i związane z nim doświadczenia znacząco wpłynęły na kształt stworzonej przez niego logoterapii. Jest to opracowana przez Frankla metoda psychoterapii, która skupia się, w pewnym uproszczeniu, na poznaniu samego siebie przez pacjenta i akceptacji swojej istoty oraz swojego znaczenia w świecie jako jego części. Trzecia szkoła wiedeńska zawiera w sobie elementy egzystencjalizmu oraz behawioryzmu, uważa się ją także za ważny element w ramach psychologii humanistycznej.

Książki Viktora Emila Frankla

Wśród książek, których autorem jest Viktor E. Frankl znajdują się takie tytuły jak: “Człowiek cierpiący (Homo patiens)”, “Psycholog w obozie koncentracyjnym” czy “Nieuświadomiony Bóg”. Najbardziej znaną książką tego autora pozostaje jednak “Człowiek w poszukiwaniu sensu”, pozycja uznawana za jeden z najbardziej wpływowych tytułów w literaturze psychiatrycznej od czasu publikacji Zygmunta Freuda. Tom ten otwiera długi, zaskakująco suchy, a przy tym poruszający opis osobistych przeżyć Frankla z pięcioletniego pobytu w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Psychiatra opisuje w nim swoje zmagania, także w poszukiwaniu powodów, by żyć. Druga część książki skupia się na metodach psychoterapeutycznych, opracowanych przez Viktora E. Frankla na bazie opisanych wcześniej doświadczeń wojennych. W przeciwieństwie do Freuda, który twierdził, że człowiekiem rządzi popęd seksualny oraz pokusy, Frankl wskazuje na poszukiwanie sensu i celu jako najgłębszych sił motywujących ludzi do działania. “Człowiek w poszukiwaniu sensu” dostępny jest na Woblinku zarówno jako ebook, książka papierowa, jak i audiobook.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść historyczna

Ta kategoria zawiera książki należące do gatunku, który leży na styku historii i literatury. Autorzy takich tekstów łączą materiał historyczny z fikcją, świat przedstawiony umieszczony jest w przeszłości, tłem są ważne wydarzenia historyczne, mogą pojawić się nawet znane postaci historyczne, ale pozostałe elementy są fikcją. Książki znajdujące się w tej kategorii przedstawiają różne epoki i okresy historyczne. Znaleźć tu możemy utwory wchodzące w skład kanonu literatury polskiej i europejskiej, jak „Potop” Henryka Sienkiewicza czy „Trzej muszkieterowie” Aleksandra Dumasa, a także zbeletryzowane biografie takich osób jak genialny malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh („Pasja życia” Irvinga Stone’a) czy zapomniana przez świat nauki Mileva Marić („Pani Einstein” Marie Benedict). W serwisie Woblink.com znajdują się także opowieści o starożytności, (np. trzytomowy cykl Roberta Harrisa – „Cycero”, „Spisek”, „Dyktator” – o starożytnym Rzymie, którego bohaterem jest wybitny mówca i polityk Marek Tulliusz Cyceron), legendach arturiańskich („Trylogia arturiańska” Bernarda Cornwella) czy II wojnie światowej i obozach zagłady (bestsellerowa powieść „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris), a także kryminały („W cieniu prawa” Remigiusza Mroza) i romanse historyczne („Nieproszona miłość” Julii Justiss). W kategorii „Powieść historyczna” nie mogło również zabraknąć książek Elżbiety Cherezińskiej, pisarki specjalizującej się w powieściach dotyczących historii Polski w różnych okresach dziejowych. W ofercie znajdują się książki Cherezińskiej o zjeździe gnieźnieńskim („Gra w kości”), rozbiciu dzielnicowym („Korona śniegu i krwi”), II wojnie światowej („Legion”), a nawet o wikingach (saga „Północna droga”).