Majówkowy Maraton Czytelniczy

Wiesław Myśliwski Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wiesław Myśliwski Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Wiesław Myśliwski jest polskim powieściopisarzem, autorem siedmiu książek, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike. Od wielu lat związany jest z krakowskim Wydawnictwem Znak, w którym ukazały się trzy jego najnowsze powieści oraz wznowienia poprzednich dzieł.

Ponad pół wieku powieści Wiesława Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. Jak często mówił w wywiadach, nigdy nie planował kariery pisarza. Cztery lata później ukazał się „Pałac”. Na następną książkę MyśliwskiegoKamień na kamieniu” trzeba było czekać aż 14 lat. W 1996 roku wydana została jego książka „Widnokrąg”. Trzy ostatnie powieści Myśliwskiego to „Ostatnie rozdanie” (2013) i znakomicie przyjęte „Ucho igielne” (2018).

Nurt chłopski

Na spotkaniach autorskich Myśliwski często pytany jest o styl, jaki reprezentuje. Najczęściej jego twórczość wpisuje się w nurt chłopski. Autor „Ucha igielnego” często pisze o wsi, z którą się utożsamia. Przez kilkanaście lat Myśliwski prowadził pismo „Regiony” poświęcone ratowaniu reliktów piśmienniczych chłopów. Dzięki opowieściom chłopów poznał bajki, legendy i przeróżne historie, którymi się inspirował.

Wyróżnienia Wiesława Myśliwskiego

Wiesław Myśliwski należy do grona najczęściej nagradzanych polskich pisarzy. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Literacką Nike ‒ w 1997 roku za powieść „Widnokrąg” i dziesięć lat później za „Traktat o łuskaniu fasoli”. W 2014 i 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Na swoim koncie ma również Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Reymonta.

Myśliwski otrzymał też kilka wyróżnień państwowych. Wśród nich znajdują się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (wcześniej uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tytuł honorowego obywatela Sandomierza.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.