Majówkowy Maraton Czytelniczy

Wilkie Collins Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wilkie Collins Książki obcojęzyczne - książki, ebooki i audiobooki

Wilkie Collins był angielskim powieściopisarzem, dramaturgiem, a także autorem opowiadań. Stworzył trzydzieści powieści, ponad sześćdziesiąt opowiadań, czternaście dramatów i ponad setkę esejów. Najbardziej znanym dziełem Wilkiego Collinsa pozostaje do dziś „Kobieta w bieli”, ale niemniej cenione są także „Księżycowy kamień” czy „Armadale”. Collins jest uznawany za prekursora powieści detektywistycznej, a „Kamień księżycowy” jest uznawany za pierwszą taką powieść w historii. Wilkie Collins był bardzo popularny i ceniony za życia.

Początki twórczości

William Wilkie Collins urodził się 8 stycznia 1824 roku w Londynie jako syn malarza Williama Collinsa, znanego wówczas w Londynie twórcy krajobrazów, oraz Harriet Geddes. W wieku dwunastu lat wraz z rodzicami przeniósł się do Włoch, a później do Francji, nauczył się w związku z tym zarówno włoskiego, jak i francuskiego. W 1840 roku Collinsowie osiedli w Bayswater, a Wilkie ukończył szkołę i rozpoczął pracę w firmie sprzedającej herbatę, której właścicielem był przyjaciel jego ojca.

Swoje pierwsze opowiadanie Wilkie Collins opublikował w „Illuminated Magazine” w roku 1843. Rok później wyjechał do Paryża i napisał swoją pierwszą powieść „Iolani, or Tahiti as it Was; a Romance”, która jednak nie spotkała się z uznaniem wydawców i za jego życia nie doczekała się wydania. W tym samym czasie do ojca Wilkiego dotarło, że syn nie pójdzie w jego ślady i nie będzie malarzem. Nie zostanie także duchownym, jak sobie tego życzył względem swojego pierworodnego. Zgodnie z wolą ojca Wilkie Collins w 1846 rozpoczął studia prawnicze, większość czasu spędzał jednak z przyjaciółmi oraz tworząc swoją drugą powieść „Antonina, or the Fall of Rome”. Pierwszą książkę wydał jednak dopiero po śmierci ojca w 1848 roku. Wilkie ukończył studia prawnicze i został powołany do palestry. Nigdy formalnie nie praktykował, jednak swoją wiedzę wykorzystywał w utworach.

Wilkie Collins – spotkanie Karola Dickensa i kolejne dzieła

W marcu 1851 roku Wilkie Collins przez wspólnego znajomego, malarza Augustusa Egga, poznał Karola Dickensa. Panowie szybko stali się przyjaciółmi i współpracownikami, pozostając nimi przez całe życie. W kolejnym roku wydana została powieść Collinsa „Basil”, a na początku 1853 pisarz doznał prawdopodobnie pierwszego ataku dny moczanowej, która nękała go aż do śmierci. Kiedy poczuł się lepiej, wyruszył w podróż z Dickensem, a później dołączył do nich Eggs. Przebywali we francuskim Boulogne, a potem zwiedzali Szwajcarię oraz Włochy. W tym czasie gama twórczości Collinsa się poszerzyła, rozpoczął pisanie artykułów, opowiadań, esejów, jak również krytykę teatralną, a nawet książkę podróżniczą. Pierwsza sztuka jego autorstwa, „Latarnia morska”, została wystawiona przez trupę Karola Dickensa, a później panowie współpracowali przy kolejnych dramatach.

Sukces „Kobiety w bieli”

PowieśćKobieta w bieliWilkiego Collinsa ukazywała się w odcinkach od listopada 1859 roku do sierpnia 1860 i przyniosła mu ogromny sukces. Wkrótce po zakończeniu jej emisji została opublikowana w formie książkowej, a do listopada 1860 roku doczekała się ósmego wydania. Dzięki temu Collins mógł całkowicie poświęcić się pracy twórczej. W związku z kłopotami zdrowotnymi uzależnił się jednak od laudanum, a dna moczanowa zaczęła wpływać na pogorszenie się wzroku. W późniejszych latach poza dalszą twórczością Wilkie Collins podróżował także po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, czytając swoje dzieła. Jednak ogólne pogorszenie się zdrowia wpłynęło na nierówną jakość późnych dramatów oraz dzieł prozaicznych Collinsa. Pisarz często w ogóle nie był w stanie wyjść z domu, miał także trudności z pisaniem związane ze słabnącym wzrokiem. Pod koniec życia skupił się na mentoringu młodych pisarzy, a także wykorzystywał swoją wiedzę prawniczą, by chronić twórców przed naruszeniem praw autorskich do ich dzieł. Pisanie stało się dla Collinsa ostatnim sposobem na to, by nie być przykutym do łóżka. Wilkie Collins zmarł w 23 września 1889 roku i został pochowany w zachodnim Londynie.

Twórczość Wilkiego Collinsa

Obecnie uważa się dzieła Wilkiego Collinsa za prekursorów powieści sensacyjnych oraz powieści detektywistycznych opartych na suspensie. Pisarz nie stronił także od poruszania tematów trudnej sytuacji kobiet, a także problemów społecznych oraz domowych swoich czasów. Na przykład jego utwór „Hide and Seek” zawiera w sobie jedną z pierwszych głuchych postaci w historii literatury angielskiej. Podobnie jak większość pisarzy w tamtych czasach Collins tworzył powieści w odcinkach i był uznawany za mistrza tej formy, podtrzymując niepewność i napięcie w swoich czytelniczkach i czytelnikach niecierpliwie czekających na kolejny fragment. Po sukcesie wydanej w 1859 roku „Kobiety w bieli” Wilkie Collins przez mniej więcej dekadę odnosił sukces za sukcesem. Najgorzej oceniona została „Armadale” zawierająca w sobie zdaniem krytyków zbyt dużą nikczemność głównej bohaterki, a także mocno konfrontacyjne wprowadzenie autorstwa samego Collinsa. Stała się ona porażką finansową, jednak wydany w 1868 rokuKamień księżycowypozwolił pisarzowi wrócić na piedestał. Do dziś pozostaje on jednym z najbardziej cenionych dzieł Collinsa, a także prekursorem powieści kryminalnych w literaturze angielskiej. Po „Kamieniu księżycowym” kolejne powieści Collinsa były już mniej thrillerowe, a z kolei zawierały więcej komentarzy do sytuacji społecznej. Jego popularność trochę spadła, a sam Collins nieco załamał się po śmierci Dickensa w 1870 roku. Utracił wtedy nie tylko swojego przyjaciela, ale także mentora.

Książki Wilkiego Collinsa w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie szereg dzieł autorstwa Wilkiego Collinsa zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W Polsce jego powieści wydawane są przede wszystkim przez Wydawnictwo MG. Czekają tu na Was takie tytuły jak „Kobieta w bieli”, „Armadale”, „Tajemnica mirtowego pokoju”, „Basil”, „Prawo i dama”, „Pieniądze mojej pani” czy „Mąż i żona”. Zarówno wersje polskie, jak i angielskie dostępne są na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki obcojęzyczne

W kategorii „Książki obcojęzyczne” umieszczone zostały wszystkie utwory napisane w języku innym niż polski. Znajdują się tutaj publikacje autorów pochodzących z różnych krajów i kultur, poruszające wiele różnych tematów, problemów czy zagadnień. Publikacje w kategorii „Książki obcojęzyczne” przeznaczone są dla czytelników, którzy przez lekturę książek w językach obcych chcą podszkolić swoją znajomość danego języka. Niektóre z publikacji zostały specjalnie przygotowane, aby pomóc w takiej nauce. Znaleźć tu można zarówno klasyki literatury światowej, jak i książki współczesnych pisarzy. Czytelnicy mogą przeczytać w oryginale m.in. książki amerykańskiego pisarza, autora fantasy i opowieści grozy oraz jednego z prekursorów fantastyki naukowej H.P. Lovecrafta (“The Call of Cthulhu”, “The Shadow Out of Time”), czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznej i twórcy postaci Sherlocka Holmesa, Arthura Conana Doyle’a (“The Hound of the Baskervilles”, “A Study in Scarlet”), czy irlandzkiego poety, prozaika i dramatopisarza Oscara Wilde’a (“The Happy Prince and Other Tales”, “The Canterville Ghost”). W nauce języka pomogą wydania dwujęzyczne, tego typu pozycje oferuje m.in. wydawnictwo Wymowne. W ich ofercie znaleźć możemy takie tytuły jak “Treasure Island” Roberta Louisa Stevensona, “Heart of Darkness” Josepha Conrada czy “The Sphinx Without a Secret” Oscara Wilde’a. Alternatywny sposób nauki proponuje wydawnictwo Poltex. Przygotowane przez nich książki mają pomóc czytelnikowi w nauce dzięki czytaniu i jednoczesnym słuchaniu przez niego tekstu w języku angielskim oraz wykonywaniu specjalnych ćwiczeń po każdym rozdziale. Oferują oni takie tytuły jak “The Adventures of Sherlock Holmes” Arthura Conana Doyle’a, “Anne of Green Gables” Lucy Maud Montgomery, “The Secret Garden” Frances Hodgson Burnett, “Frankenstein” Mary Shelley, “Alice in Wonderland” Lewisa Carrolla czy “The Picture of Dorian Gray” Oscara Wilde’a. Najwięcej książek w tej kategorii napisanych zostało w języku angielskim, ale znajdują się tu również pozycje w języku rosyjskim, francuskim czy niemieckim.