Wojciech Chmielarz Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wojciech Chmielarz Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Wojciech Chmielarz to polski pisarz kryminałów, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej za najlepszy kryminał roku. Otrzymał go za „Przejęcie”, trzeci tom serii z Jakubem Mortką w roli głównej. Jest autorem bestsellerowej powieści „Żmijowisko”, na podstawie której powstał serial produkcji Canal+.

Książki Wojciecha Chmielarza z komisarzem Jakubem Mortką

Wojciech Chmielarz zadebiutował w 2012 roku powieścią „Podpalacz”, która ukazała się w serii Ze Strachem wydawnictwa Czarne. Książka zapoczątkowała cykl kryminalny z komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej. Seria składa się z pięciu tomów – „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń” i „Cienie”.

W pierwszym tomie Mortka podejmuje się rozwiązania sprawy pozornie wyglądającej na nieszczęśliwy wypadek. W willi znajdującej się na warszawskim Ursynowie wybucha pożar. Ofiarą pada właściciel posiadłości, popularny biznesmen. Jego żonie, celebrytce, udaje się przeżyć, ale wychodzi z wypadku ciężko poparzona. Po rozeznaniu funkcjonariusze straży pożarnej rozwiewają wszelkie wątpliwości – to było celowe podpalenie, a w okolicy dochodzi do podobnych wypadków. Niestety Mortce ciężko jest się w pełni skupić na pracy, ponieważ boryka się z problemami rodzinnymi.

Żmijowisko

Ogromną popularność przyniosła Chmielarzowi książka „Żmijowisko”, osobna powieść, nie zaliczająca się do żadnego cyklu. Chmielarz przedstawia w niej historię grupy znajomych, która wybrała się na wakacyjny urlop do małej miejscowości ‒ tytułowego Żmijowiska. W trakcie pobytu dochodzi do tajemniczego zniknięcia córki jednej z par. Dziewczynki nie udaje się znaleźć, nie ma również żadnych śladów w tej zagadkowej sprawie. Rok po tych wydarzeniach ojciec zaginionej postanawia wrócić do Żmijowiska, żeby podjąć ostatnią próbę odnalezienia córki. Na podstawie książki powstał siedmioodcinkowy serial produkcji Canal+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego. W rolach głównych wystąpili Paweł Domagała, Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski i Wojciech Zieliński.

Opowiem ci o zbrodni

Wojciech Chmielarz jest jednym z autorów, którzy brali udział w multimedialnym eksperymencie literackim „Opowiem ci o zbrodni”. Jest to projekt, w którym najpopularniejsi polscy pisarze kryminałów stworzyli antologię opowiadań o prawdziwych zbrodniach popełnionych na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Ponadto w tekstach pisali o tym, jak przygotowują się do pracy przy opisywaniu prawdziwych zbrodni. Książce towarzyszył program telewizyjny emitowany w telewizji Crime + Investigation. Do tej pory w dwóch odsłonach „Opowiem ci o zbrodni” wzięli udział Katarzyna Bonda, Katarzyna Puzyńska, Max Czornyj, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Igor Brejdygant, Marta Guzowska i Joanna Opiat-Bojarska.

Cykl Bezimienny

Oprócz pełnych napięcia kryminałów Wojciech Chmielarz ma w swoim dorobku także dwie powieści sensacyjne. Pierwsza z nich pt. „Prosta sprawa” otwiera cykl „Bezimienny”. Autor zaczął ją pisać w czasie lockdownu i publikował w odcinkach na swoim profilu na Facebooku. W październiku 2020 roku ukazała się, nakładem Wydawnictwa Marginesy, w rozszerzonej i poprawionej wersji. Główny bohater przyjeżdża do Jeleniej Góry, żeby odwiedzić swojego przyjaciela Prostego oraz spłacić zaciągnięty niegdyś dług. Kiedy dociera na miejsce zastaje tylko zdemolowane mieszkanie. Dodatkowo w domu Prostego pojawiają się umięśnieni bandyci, którzy zaczynają zadawać dziwne pytania. Tym sposobem mężczyzna zostaje uwikłany w wyjątkowo niebezpieczną grę.

Kolejny tom z cyklu ukazał się na jesień 2021 roku. W „Długu honorowym” powraca znany z „Prostej sprawy” bezimienny bohater. Tym razem mężczyzna pojawia się w Wilkach, w których doszło do morderstwa młodej dziewczyny. O zbrodnię oskarżono znanego ze skłonności do agresji Traszkę. Bohater, w ramach spłaty zaległego długu, ma wytropić prawdziwego zabójcę.

Książki Wojciecha Chmielarza w formie ebooka, audiobooka i papierowej dostępne są w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Nierzadko najbardziej interesującymi, bo obejmującymi sprawy, które znamy i pamiętamy z naszego własnego życia, są książki o historii najnowszej. Jest to ostatnia, obecnie trwająca epoka historyczna.

Jakie wydarzenie stanowi początek historii najnowszej?

Za datę początkową przyjmuje się z reguły 1789 rok, czyli wybuch rewolucji francuskiej. Niekiedy pojawiają się także terminy późniejsze - rok 1815 (kongres wiedeński) lub nawet 1848 (Wiosna Ludów). W Polsce liczy się historię najnowszą z reguły od trzeciego rozbioru Rzeczypospolitej w 1795 roku. Obejmuje ona zatem kilka wieków, w czasie których wydarzyło się wiele kluczowych dla Polski i świata wydarzeń oraz przemian. Wśród nich wspomnieć z pewnością należy o dwóch rewolucjach przemysłowych, a także o I i II wojnie światowej (w tym powstaniu warszawskiemu), okresie międzywojennym, PRL-u, jak również o czasie tzw. zimnej wojny.

Ebooki o historii najnowszej, jakie znajdziecie w księgarni internetowej Woblink, opowiadają o sprawach z całego świata. Znawca dziejów Europy Wschodniej Serhii Plokhy zabiera nas do Czarnobyla, by w swoim dziele “Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy” odtworzyć tamtą dramatyczną historię. Ukazuje walkę naukowców, strażaków i żołnierzy, którzy walczyli heroicznie w samym środku nuklearnego piekła. Piotr Żurek skupia się na dziejach Słowenii w okresie, gdy ta była częścią republiki jugosłowiańskiej, państwem rządzonym przez Josipa Broza-Tito. Jego dzieło “Słowenia pod rządami Tity (1945-1980). W cieniu Jugosławii” czeka na Was na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf. Polecamy także sięgnąć po niezmiennie aktualny esej wybitnego historyka Timothy’ego Snydera zatytułowany “O tyranii”, a także jego dzieło “Droga do niewolności. Rosja, Europa, Ameryka”.

Najciekawsze ebooki o historii najnowszej Europy i świata

W książkach opowiadających o postaciach, wydarzeniach czy zjawiskach, które miały miejsce w epoce historii najnowszej znajdziemy obrazy z całego świata. Do Chin przenosi nas między innymi Profesor Bogdan Góralczyk w dziełach “Wielki renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje” oraz “Chiński feniks. Paradoksy wschodzącego mocarstwa”, gdzie stara się wyjaśnić fenomen chińskich reform, a także przewidzieć, jakie kroki podejmie w przyszłości Państwo Środka. Martin Meredith przedstawia z kolei “Historię współczesnej Afryki”, a Tadeusz A. Olszański ukazuje “Ukraińskie stulecie 1914-2014. Szkice historyczne”. Napięcie między USA a Rosją, które ma swoje początki w okresie po II wojnie światowej, wywołało tzw. zimną wojnę, której kolejne rozdziały dopisywane były nieustannie aż do dziś. Historię tych zmagań stara się jak najbardziej rzetelnie opisać Tim Weinter w ebooku “Szaleństwo i chwała. Wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją, 1945-2020”. Nie sposób nie wspomnieć także o dziełach Normana Daviesa, brytyjskiego historyka, który z sukcesem od wielu lat opisuje historię Europy, Polski oraz Wysp Brytyjskich, w dużej mierze skupiając się na epoce najnowszej. Na Woblink znajdziecie między innymi jego “Powstanie’44”, “Europa walczy. 1939-1945” czy “Szlak Nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty”. Tych i wielu innych fascynujących pozycji opowiadających o historii najnowszej szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki o historii najnowszej Polski

Najnowsza historia Polski pełna jest dramatycznych wydarzeń, ważnych postaci, porażek, błędów i aktów ogromnej odwagi. Agnieszka Witkowska-Krych podejmuje trudny temat w swoim dziele “Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim”. Nie mogło zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz. Pod redakcją Beaty Halickiej ukazał się zbiór świadectw zatytułowany “Mój dom nad Odrą. Pamiętniki osadników Ziem Zachodnich po 1945 roku”. “Płakaliśmy bez łez” to niełatwy w lekturze, lecz niezwykle cenny zbiór wspomnień byłych więźniów, członków żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz, zebranych przez Gideona Greifa. Wiele ciekawych pozycji dotyczy wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Należą do nich na przykład “Okrągły stół” Jana Skórzyńskiego czy “Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów” Andrzeja Paczkowskiego. Procesy budowy demokratycznego państwa prawa III Rzeczypospolitej opisują Daria i Tomasz Nałęcz, których “Czas przełomu 1989-1990” pozwala prześledzić, jak tworzony był współczesny polski system parlamentarny, samorząd lokalny, czy jak wprowadzano kluczowe prawa obywatelskie. Wiele ciekawych tytułów o historii najnowszej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (w formatach epub, mobi lub pdf).