Zadie Smith Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zadie Smith Pozostałe - książki, ebooki i audiobooki

Zadie Smith to brytyjska pisarka i publicystka, a także członkini Royal Society of Literature. Jej powieści, felietony i opowiadania poruszają czytelników i czytelniczki na całym świecie. Zadie Smith jest absolwentką King’s College w Cambridge. Pisarka urodziła się w Londynie w 1975 roku w Brent, dzielnicy robotniczej. Jej mama pochodzi z Jamajki, a ojciec jest Anglikiem. Rodzice nadali jej imię Sadie, które autorka „Białych zębów” zmieniła na Zadie w wieku 14 lat. Smith ma dwójkę przyrodniego rodzeństwa z poprzedniego małżeństwa ojca i dwóch młodszych braci. Jeden z nich, Ben Bailey Smith, to raper, komik i aktor występujący na scenie pod pseudonimem DoC Brown.

Życie i twórczość autorki „Białych zębów”

W dzieciństwie Zadie Smith bardzo lubiła stepować i chciała zostać aktorką musicalową. W czasie studiów zarabiała jako jazzowa śpiewaczka. Chciała również zostać dziennikarką, ale ostatecznie zdecydowała się na karierę literacką. Nigdy nie porzuciła dziennikarstwa całkowicie, jej talent w tej dziedzinie widać w pisanych przez nią felietonach. Oprócz powieści Smith pisze również opowiadania dla tygodnika „The New Yorker” oraz uczy kreatywnego pisania na New York University. Prywatnie pisarka jest żoną północnoirlandzkiego pisarza i poety, Nicka Lairda. Para poznała się jeszcze na studiach w Cambridge. Wzięli ślub w 2004 roku, a pięć lat później na świat przyszła ich córka Katherine.

Zadie Smith – nagradzana autorka bestsellerów

Debiutancka powieść Zadie Smith „Białe zęby” z miejsca stała się bestsellerem ‒ jej nakład przekroczył w Wielkiej Brytanii milion egzemplarzy. Książka znalazła się w zestawieniu 100 najlepszych powieści anglojęzycznych według „Timesa”. Została uhonorowana nagrodą Whitbread Book Award za najlepszy debiut 2000 roku, a także stworzono na jej podstawie miniserial telewizyjny. Książka „O pięknie” była nominowana do Nagrody Bookera i została uhonorowana nagrodą Orange Prize for Fiction. W 2016 roku pisarka otrzymała Nagrodą Literacką dziennika „Die Welt”.

Książki Zadie Smith

Zadie Smith jest autorką pięciu powieści: „Białe zęby”, „Łowca autografów”, „O pięknie”, „Londyn NW” i „Swing Time” oraz dwóch zbiorów opowiadań „Lost and Found” i „Grand Union”. Opublikowała także dwa zbiory esejów „Jak zmieniłam zdanie” oraz „Widzi mi się”. W „Białych zębach” opisuje historie trzech rodzin emigrantów na tle współczesnego, wielokulturowego Londynu. Natomiast „Swing Time” to opowieść o dwóch przyjaciółkach marzących o karierze tancerek. To opowieść o pasji, poszukiwaniu własnych korzeni oraz o przyjaźni. Zadie Smith w swoich książkach zabiera głos w wielu ważnych kwestiach, takich jak klasa i awans społeczny, kobiecość, męskość czy rodzicielstwo.

Jeśli chcesz poznać twórczość Zadie Smith, koniecznie zajrzyj na Woblink.com! Znajdziesz tam ebooki, audiobooki oraz książki papierowe autorki.

Co znajdziesz w kategorii: Pozostałe

Umieszczone w kategorii „Pozostałe” publikacje to książki, które należą do kategorii „Historia”, ale których nie można przyporządkować do żadnej z podkategorii – „Historia najnowsza”, „Historia nowożytna”, „II wojna światowa”, „Starożytność i średniowiecze”. Odnaleźć tu możemy pozycje opisujące dłuższe okresy historii, niemieszczące się w ściśle wyznaczonych zakresach, a także tytuły poświęcone konkretnym aspektom historii czy ujmujące historię w niecodzienny sposób. W serwisie Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Europa. Rozprawa historyka z historią”, czyli opracowane dzieje Europy spisane przez jednego z najpopularniejszych historyków Normana Daviesa, „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” Witolda Banacha, w której znaleźć możemy historię jednego z najważniejszych rodów Rzeczpospolitej. Kolejną wartą wyróżnienia pozycją jest „Jak pogoda zmieniała losy wojen i świata”, gdzie Erik Durschmied opisuje konflikty zbrojne, w których decydującą rolę odegrały zjawiska atmosferyczne. W kategorii „Pozostałe” umieszczone zostały książki z cyklu „prawdziwe historie”, przedstawiające historię z punktu widzenia kobiet. W serii znajdują się publikacje m.in. Anny Herbich („Dziewczyny z powstania”, „Dziewczyny z Syberii”), Kamila Janickiego („Damy złotego wieku”, „Żelazne damy”), Diane Ducret („Kobiety dyktatorów”, „Kobiety mafii”) i Anny Marii Śnieżko („Żona wyklęta”). Czytelników chcących poznać historię od jej zabawnej strony na pewno zainteresuje „Historia bez cenzury” Wojciecha Drewniaka, w której autor w dowcipny i ciekawy sposób opisuje wybrane przez siebie wydarzenia czy postacie historyczne. Podobną formę przyjmuje Jan Wróbel w „Historii Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec”, w której z przymrużeniem oka i wspaniałym humorem rozprawia o tym, jak nasi rodacy dawali w kość sąsiadom. Nie inaczej jest w kontynuacji tej książki – „Historii Polski 2.0. Polak potrafi, Polka też” napisanej wspólnie z Ewą Wróbel. Druga część to zestawienie genialnych osiągnięć naszych rodaków, bez których świat nie byłby taki sam.