Majówkowy Maraton Czytelniczy

Zbigniew Rokita Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Zbigniew Rokita Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku. To polski dziennikarz, pisarz, reportażysta i specjalista w dziedzinie wiedzy o Europie Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Jest autorem głośnych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne – „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” i „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Rokita publikował swoje teksty m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Przez sześć lat (2012-2018) współpracował z dwumiesięcznikiem „Nowa Europa Wschodnia”. Rokita jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reportażysta otrzymał wiele stypendiów i nagród – jest m.in. laureatem VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera.

Pierwszą książką Rokity (współtworzoną z Kornelią Mazurczyk) był wywiad rzeka z orientalistą Andrzejem Pisowczykiem. To opowieść o fascynujących i często zaskakujących zależnościach między polityką a kulturą. Pisowczyk opowiada o etymologii słów używanych codziennie, o mechanizmach językach, o słowotwórstwie i rozwoju języków narodowych. Profesor Pisowczyk jest ekspertem w dziedzinie językoznawstwa – specjalizuje się w językach irańskim, ormiańskim i gruzińskim. Jego historie pełne są anegdot i niebywałej erudycji.

W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się druga książka (pierwsza samodzielna) Zbigniewa Rokity pt. „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium”. To propozycja na spojrzenie na Europę Wschodnią przez pryzmat wzajemnie przenikających się sportu i polityki. To opowieść o mistrzostwach świata drużyn narodowych niezrzeszonych w FIFA. Występują w nich reprezentacje Abchazji, Kurdystanu oraz Donieckiej Republiki Ludowej. Ponadto Rokita szuka odpowiedzi na to, dlaczego Ernest Wilimowski grał w reprezentacji III Rzeszy oraz dlaczego UEFA wydała zgodę na utworzenie ligi piłkarskiej na Krymie. Rokita odkrywa też niebezpieczne zależności między światem polityki, biznesu i sportu.

Najnowszą publikacją Rokity jest wydany w 2020 roku reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Książka jest karkołomną próbą opisania w reporterskim formacie Górnego Śląska. Rokita znakomicie poradził sobie z próbą ukazania niemożności opisania regionu, który na przestrzeni ostatnich kilkuset lat znajdował się w granicach administracyjnych kilku różnych krajów i tworów narodowych. Rokita przeplata opowieści o regionie, panujących na Śląsku zwyczajach, jego historii, opowieściami o swojej rodzinie i poszukiwaniach śląskich korzeni. Reportażysta pisze o prawdziwych i urojonych historiach Ślązaków, ich mitologii, panujących o nich stereotypach oraz obrazie Ślązków utrwalonym w różnych dziełach kultury, m.in. w książkach Twardocha i filmach Kutza. Rokita porusza także temat odrębności Śląska, ruchach autonomicznych, dyskusjach na temat przynależności narodowej Ślązaków oraz o losach mieszkańców Górnego Śląska.

W głosowaniu przeprowadzonym w grupie Czytamy Reportaże na Facebooku, reportaż „Kajś” został uznany za drugi najważniejszy reportaż 2020 roku, zaraz za „Oświęcimiem” Marcina Kąckiego.

Książki Zbigniewa Rokity na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Zbigniewa Rokity we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.