Ziemowit Szczerek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Siwy dym, Ebook | Ziemowit Szczerek

    Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej miejscu powstała nowa, radykalna organizacja. Inne kraje regionu dryfują ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu. Po Europie Wschodniej krąży tajemniczy Siwy Dym, którego zagadkowość przyciąga naukowców i zblazowanych slawskłaczy. To wszystko próbuje opisać, rozgryźć i przeżyć Marcin Szreniawa, dziennikarz woj...

    Promocja
    okładka Cham z kulą w głowie, Książka | Ziemowit Szczerek

    Epicka powieść Ziemowita Szczerka, utrzymana w klimacie kryminału noir Posłuchaj, drugiej wojny światowej nie było. Warszawa nigdy nie została zniszczona, dzisiaj pod łukami triumfalnymi spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Warszawa – Buenos Aires Słowiańszczyzny – swego tanga nikomu nie szczędzi. Ale teraz, teraz to miasto, które nie przegrało, spływa krwią. Ulica szepcze o Kubie Hieroglifie i spisku tajnych stowarzyszeń. Kolejne trupy bez głów walają się po ulicach, a św...

Ziemowit Szczerek Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ziemowit Szczerek jest jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich pisarzy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia na kierunku nauki polityczne. Pisze głównie relacje i reportaże ze swoich podróży. Ponadto interesuje się literaturą gonzo oraz historią alternatywną.

Debiut autora

Ziemowit Szczerek debiutował w 2013 roku książką „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą otrzymał Paszport „Polityki” oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rok później ukazała się „Siódemka” – opowieść o Polsce leżącej wzdłuż drogi krajowej numer 7.

Kierunek – Europa Środkowa

W obrębie zainteresowań Ziemowita Szczerka jest przede wszystkim Europa Wschodnia i Środkowa, szczególnie jej historia, sytuacja geopolityczna i kondycja społeczna. Częstym tematem jego książek są opisy podróży, które odbywa w tej części świata.

W „Tatuażu z tryzubem”, podobnie jak w „Przyjdzie Mordor i nas zje”, ponownie patrzy w kierunku Ukrainy. Tym razem pretekstem do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów jest chęć opowiedzenia o specyfice tego kraju – jego mrocznych, przerażających, zabawnych i fascynujących stronach. Książka przyniosła mu drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W „Międzymorzu” szukał podobieństw i różnic między mieszkańcami Europy żyjącymi między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Międzymorze” to podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, od Helsinek aż po Stambuł.

Via Carpatia” to kolejna książka drogi Szczerka. Tym razem to efekt wyprawy na Węgry. Szczerek pisze w niej nie tylko o współczesnej kondycji politycznej Węgier, autorytarnych rządach Victora Orbana, ale również o korzeniach węgierskiej państwowości, Austro-Węgrzech, dziedzictwie kulturowym i spuściźnie po traktacie w Trianon.

Zbiory

Krótsze teksty Szczerka znalazły się też w kilku zbiorach reportaży i opowiadań, m.in. w „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”, „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, „Ojciec”, „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach” i „Obrażenia. Pobici z Polską”.

Historia alternatywna w książkach Ziemowita Szczerka

W kwietniu 2020 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Cham z kulą w głowie”. Jest to alternatywna wizja historii, w której przedstawił własną wersję przebiegu II wojny światowej. A właściwie jej brak – wojna nigdy nie wybuchła, Warszawa nie uległa zniszczeniu, po stolicy Polski ramię w ramię spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Jednak warszawska rzeczywistość nie jest kolorowa. Ulice spływają krwią, przybywa trupów, krążą plotki o działaniach tajnych stowarzyszeń. Szczerek, bawiąc się konwencją, przeplata elementy kryminału, powieści noir i historii alternatywnej w kreowaniu świata, który mimo że nie jest prawdziwy, to niestety wydaje się bardzo rzeczywisty. Książkę „Cham z kulą w głowie” w formie ebooka znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink.com.

Wcześniej, w 2018 roku, nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. To alternatywna wizja przyszłości. Jest połowa XXI wieku. Polska istnieje w zupełnie innym kształcie niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy. Unia Europejska to przeżytek historii – jej miejsce zajęła radykalna organizacja. Bohater powieści – dziennikarz wojenny oraz agent, Marcin Szreniawa, jeździ od Bałkanów po Rosję, by dowiedzieć się, co dzieje się w regionie „dryfującym ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.”

W 2020 roku swoją reedycję będzie miała „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” – powieść Szczerka wydana w 2013 roku. Była to pierwsza powieść autora utrzymana w konwencji historii alternatywnej. W tej wersji historii we wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy uderzają na Niemcy zza Linii Maginota. Po sprawnej i krótkiej kampanii polskie oddziały zdobywają Berlin. Polacy tworzą państwa satelickie – to pod kontrolą Polski powstaje przymierze krajów Międzymorza, którego celem będzie przeciwstawienie się Związkowi Radzieckiemu. Jednak zdobycie przez Polskę takiej pozycji wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z wieloma problemami – wewnętrzne bunty, terroryzm, emigracja Żydów, nierówności gospodarcze oraz lecąca na łeb na szyję reputacja kraju na arenie międzynarodowej.

Książki Ziemowita Szczerka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w atrakcyjnych cenach w księgarni internetowej Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!