Majówkowy Maraton Czytelniczy

Ziemowit Szczerek Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ziemowit Szczerek Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Ziemowit Szczerek jest jednym z najbardziej oryginalnych współczesnych polskich pisarzy. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowe studia na kierunku nauki polityczne. Pisze głównie relacje i reportaże ze swoich podróży. Ponadto interesuje się literaturą gonzo oraz historią alternatywną.

Debiut autora

Ziemowit Szczerek debiutował w 2013 roku książką „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, za którą otrzymał Paszport „Polityki” oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rok później ukazała się „Siódemka” – opowieść o Polsce leżącej wzdłuż drogi krajowej numer 7.

Kierunek – Europa Środkowa

W obrębie zainteresowań Ziemowita Szczerka jest przede wszystkim Europa Wschodnia i Środkowa, szczególnie jej historia, sytuacja geopolityczna i kondycja społeczna. Częstym tematem jego książek są opisy podróży, które odbywa w tej części świata.

W „Tatuażu z tryzubem”, podobnie jak w „Przyjdzie Mordor i nas zje”, ponownie patrzy w kierunku Ukrainy. Tym razem pretekstem do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów jest chęć opowiedzenia o specyfice tego kraju – jego mrocznych, przerażających, zabawnych i fascynujących stronach. Książka przyniosła mu drugą nominację do Nagrody Literackiej Nike.

W „Międzymorzu” szukał podobieństw i różnic między mieszkańcami Europy żyjącymi między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Międzymorze” to podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, od Helsinek aż po Stambuł.

Via Carpatia” to kolejna książka drogi Szczerka. Tym razem to efekt wyprawy na Węgry. Szczerek pisze w niej nie tylko o współczesnej kondycji politycznej Węgier, autorytarnych rządach Victora Orbana, ale również o korzeniach węgierskiej państwowości, Austro-Węgrzech, dziedzictwie kulturowym i spuściźnie po traktacie w Trianon.

Zbiory

Krótsze teksty Szczerka znalazły się też w kilku zbiorach reportaży i opowiadań, m.in. w „Hawaikum. W poszukiwaniu istoty piękna”, „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”, „Ojciec”, „Każdemu jego śmietnik. Szkice o śmieciach i śmietniskach” i „Obrażenia. Pobici z Polską”.

Historia alternatywna w książkach Ziemowita Szczerka

W kwietniu 2020 roku ukazała się jego najnowsza powieść „Cham z kulą w głowie”. Jest to alternatywna wizja historii, w której przedstawił własną wersję przebiegu II wojny światowej. A właściwie jej brak – wojna nigdy nie wybuchła, Warszawa nie uległa zniszczeniu, po stolicy Polski ramię w ramię spacerują Polacy, Żydzi i Ukraińcy. Jednak warszawska rzeczywistość nie jest kolorowa. Ulice spływają krwią, przybywa trupów, krążą plotki o działaniach tajnych stowarzyszeń. Szczerek, bawiąc się konwencją, przeplata elementy kryminału, powieści noir i historii alternatywnej w kreowaniu świata, który mimo że nie jest prawdziwy, to niestety wydaje się bardzo rzeczywisty. Książkę „Cham z kulą w głowie” w formie ebooka znajdziecie tylko w księgarni internetowej Woblink.com.

Wcześniej, w 2018 roku, nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jego książka „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”. To alternatywna wizja przyszłości. Jest połowa XXI wieku. Polska istnieje w zupełnie innym kształcie niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy. Unia Europejska to przeżytek historii – jej miejsce zajęła radykalna organizacja. Bohater powieści – dziennikarz wojenny oraz agent, Marcin Szreniawa, jeździ od Bałkanów po Rosję, by dowiedzieć się, co dzieje się w regionie „dryfującym ku własnemu, często dość przerażającemu przeznaczeniu.”

W 2020 roku swoją reedycję będzie miała „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski” – powieść Szczerka wydana w 2013 roku. Była to pierwsza powieść autora utrzymana w konwencji historii alternatywnej. W tej wersji historii we wrześniu 1939 roku Francuzi i Anglicy uderzają na Niemcy zza Linii Maginota. Po sprawnej i krótkiej kampanii polskie oddziały zdobywają Berlin. Polacy tworzą państwa satelickie – to pod kontrolą Polski powstaje przymierze krajów Międzymorza, którego celem będzie przeciwstawienie się Związkowi Radzieckiemu. Jednak zdobycie przez Polskę takiej pozycji wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również z wieloma problemami – wewnętrzne bunty, terroryzm, emigracja Żydów, nierówności gospodarcze oraz lecąca na łeb na szyję reputacja kraju na arenie międzynarodowej.

Książki Ziemowita Szczerka w formie ebooka, audiobooka i książki papierowej znajdziecie w atrakcyjnych cenach w księgarni internetowej Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!