Aneta Jadowska to polska pisarka fantastyki pisząca o więzach rodzinnych, zazdrości, zemście, sukcesach i porażkach oraz o spełnianiu marzeń. Największą popularność przyniosły jej powieści o toruńskiej wiedźmie-policjantce – Dorze Wilk (cykl „Heksalogia o Wiedźmie”). W jej książkach prym wiodą silne kobiece postacie, które nie boją się naginania zasad i przełamywania stereotypów. Pisarka jest miłośniczką seriali kryminalnych oraz muzyki rockowej, a sama określa siebie jako wielbicielkę rzeczy praktycznych i niepraktycznych.
Aneta Jadowska jest autorką pięciu cykli książkowych („Cykl szamański”, „Heksalogia o wiedźmie”, „Kroniki Thornu”, „Cykl o Garstce z Ustki” oraz „Cykl o Nikicie”), trzech tomów opowiadań („Ropuszki”, „Dynia i jemioła” oraz „Cud Miód Malina”) oraz wielu pojedynczych opowieści publikowanych na łamach gazet. Jest również członkinią grupy literackiej Harda Horda („Harda Horda”, „Harde Baśnie”). Pisarka urodziła się w Radomsku, ale w 2000 roku przeniosła się do Torunia, gdzie mieszka do tej pory. Studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie zdobyła tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.
Debiutanckie opowiadania Anety Jadowskiej
Aneta Jadowska od najmłodszych lat lubiła pisać, jednak studia humanistyczne (nieomal) skutecznie zniechęciły ją do tworzenia tego, co kocha najbardziej, czyli fantastyki. To właśnie na zajęciach usłyszała, że fantastyka nie jest poważną literaturą i nie powinna tracić na nią swojego czasu. Pisarka stwierdziła jednak, że skoro istnieje taka osoba jak ona, która lubi czytać powieści z gatunku fantastyki, to na pewno znajdzie się więcej ludzi jej podobnych, dla których warto będzie tworzyć porywające historie z silnymi głównymi bohaterkami. Skoro sama lubi spędzać wieczór z kryminałem bądź z urban fantasy, to dlaczego nie miałaby pisać książek, które sama chętnie by przeczytała?
Autorka uważa, że debiutowała trzykrotnie: najpierw opowiadaniem „Dziwny jest ten świat” w Gazecie Radomszczańskiej (1999), następnie historią „Kalejdoskop” na łamach miesięcznika Science Fiction (2004), a wreszcie pierwszą powieścią - „Złodziejem dusz” (2012), czyli cyklem o Dorze Wilk, który przyniósł jej największą popularność. Każdy z tych tekstów wyznacza inną cezurę czasową dla pisarki, wskazuje na osobisty rozwój oraz na fakt, że każda kolejna historia rozpoczyna nową przygodę.
Cykl książek o Dorze Wilk
Aneta Jadowska „debiutowała” w 2012 roku swoją pierwszą pełnowymiarową powieścią i zarazem pierwszym tomem heksalogii o toruńskiej wiedźmie-policjantce – książką „Złodziej dusz”. W skład cyklu o Dorze Wilk wchodzą książki: „Złodziej dusz”, opowiadanie „Wilk w owczej skórze”, „Bogowie muszą być szaleni”, „Zwycięzca bierze wszystko”, „Wszystko zostaje w rodzinie”, „Egzorcyzmy Dory Wilk” oraz „Na wojnie nie ma niewinnych”.
Heksalogia o wiedźmie opowiada o przygodach Dory Wilk – oficjalnie policjantki z trudnym charakterem, która świetnie potrafi rozwiązywać śledztwa. Nieoficjalnie wiedźmy, która dzieli swoje życie między toruńskim komisariatem a Thorn (alternatywnym miastem, gdzie mieszkają magiczne istoty). Udawało się jej sprytnie rozdzielać swoje dwa życia, jednak wszystko ulega zmianie w momencie, gdy w Thorn zaczynają znikać istoty nadprzyrodzone. To właśnie Dora Wilk wraz z pomocą Mirona, wnuka Lucyfera, musi rozwiązać tę sprawę.
Nagrody literackie dla Anety Jadowskiej
Aneta Jadowska została nagrodzona Złotą Karetą Nowości w kategorii Kultura (2012) oraz odznaczona Medalem Honorowym Prezydenta Miasta Torunia „Thorunium” za rok 2014.
Historie pisane przez Anetę Jadowską to zawsze mieszanka humoru, akcji oraz wielu emocji. Oprócz książek ściśle związanych z gatunkiem fantastyki („Heksalogia o Wiedźmie”, „Cykl o Nikicie”), tworzy również porywające kryminały opierające się na relacjach międzyludzkich („Cykl o Garstce z Ustki”). Każda kolejna powieść i opowiadanie to wejście do nowego fantastycznego świata, w którym czytelnikowi towarzyszą kompleksowi bohaterowie, potężna dawka humoru oraz magia, która sprawia, że o książkach nie da się zapomnieć.
Zaciekawiła Cię twórczość Anety Jadowskiej? Wszystkie jej książki (ebooki oraz książki papierowe) znajdziesz na stronie Woblink.com.
Czytelnik 05-08-2018
Polecam
Niestety, wszystko, co dobre kiedyś się kończy. Z jednej strony czekałam z utęsknieniem aż na półki księgarń trafi „Diabelski Młyn”, z drugiej zaś świadomość, iż to ostatnia część cyklu napełniała mnie smutkiem. Tym razem, powieść zabiera Czytelnika na Bezdroża, które mają zaprowadzić Robina do odkrycia prawdy o jego tożsamości i pochodzeniu. Prawdy ukrytej w tajemniczym Archiwum. Oczywiście w wyprawie towarzyszy mu Nikita, która bez wahania skoczyłaby za swoim przyjacielem prosto w ogień. Aneta Jadowska zdążyła już przyzwyczaić fanów swej twórczości do tego, iż w książkach jej autorstwa nie brakuje wartkiej akcji i trzymających w napięciu zwrotów akcji. „Diabelski Młyn” wpisuje się w ten „szablon”, co w połączeniu z lekkim stylem autorki sprawia, że powieść kończy się o wiele za szybko niż byśmy tego chcieli. Jadowska ma również talent do kreowania nieszablonowych bohaterów, a w jej najnowszej powieści, prócz tych już znanych z wcześniejszych odsłon cyklu, pojawia się cała gromadka intrygujących indywiduów. Autorka cyklu o Nikicie znana jest z tego, iż szczodrymi garściami sięga do pochodzących z różnych części świata mitologii i nie waha się przed wykorzystaniem tych elementów w swoich dziełach. W trzeciej części cyklu prócz nordyckich czy celtyckich bóstw motywem przewodnim został cygański tabor oraz jego nietuzinkowy Książę. „Diabelski Młyn” to satysfakcjonujące zamknięcie tego etapu z życia Nikity i Robina. Na szczęście dla wielbicieli tych bohaterów Aneta Jadowska zapowiada, iż nie jest to ostatnie spotkanie Czytelników z tymi postaciami. Co prawda na kolejne przygody przyjdzie nam trochę poczekać, ale z pewnością będzie warto.