okładka Dom nad rzeką Loes. Ebook | EPUB, MOBI | Mateusz Janiszewski

Ebook

Dom nad rzeką Loes

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Timor Wschodni od XVI wieku był portugalską kolonią. Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Portugalczycy opuścili wyspę, wkroczyły na nią indonezyjskie wojska. Okupowały ją przez ponad dwadzieścia lat; w tym czasie śmierć poniosło około dwustu tysięcy mieszkańców. Choć od kilkunastu lat Timor Wschodni jest niepodległy, sytuacja wewnętrzna jest wciąż niestabilna, a przemoc i ubóstwo dotykają większość jego mieszkańców.

Mateusz Janiszewski pracował w Timorze Wschodnim jako lekarz wolontariusz. Owocem jego pobytu na wyspie jest „Dom nad rzeką Loes”, książka tajemnicza i pełna niepokoju. Timor w jego oczach to kraj, który mimo niedawno odzyskanej niepodległości wciąż pozostaje zniewolony – z proindonezyjskimi politykami walczy słaba opozycja, stacjonujące na wyspie wojska ONZ nie umieją zapobiec częstym zamieszkom, a europejskie organizacje humanitarne dbają głównie o własne interesy. Prawdziwy Timor można zobaczyć dopiero, gdy spojrzy się komuś w oczy, w klinice, opatrując rany uczestników walk ulicznych, obserwując skomplikowane relacje międzyludzkie, przyglądając się starym, animistycznym rytuałom odprawianym nad chorymi.

Bo Timor to nie tylko kraj pełen przemocy i cierpienia.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

160

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.39 MB (MOBI), 0.54 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

WD B

09.06.2014, 16:38

„Wartościowa pozycja i to nie tylko dla amatorów reportażu, tego regionu czy tematyki humanitarno-prawnej.”

Odważna i bezkompromisowa próba nakreślenia nieznanej albo słabo znanej polskiemu czytelnikowi sytuacji Timoru Wschodniego, jego trudnej przeszłości i nie mniej skomplikowanej teraźniejszości. Autor zwraca uwagę na działalność misji ONZ oraz innych podmiotów machiny pomocy humanitarnej, a w szczególności na ich wpływ na sytuację lokalnej społeczności.
Poza czysto reporterskim, nastawionym na fakty aspektem "Domu nad rzeką Loes", Janiszewski raczy czytelnika również przemyśleniami natury uniwersalnej, przedstawionymi w timorskim kontekście.
Wartościowa pozycja i to nie tylko dla amatorów reportażu, tego regionu czy tematyki humanitarno-prawnej.