okładka Ostatni ślad. Ebook | EPUB, MOBI | Charlotte Link

Ebook

Ostatni ślad

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

"Nowa powieść niemieckiej królowej kryminałów, okrzykniętej przez krytyków następczynią Agaty Christie. Intrygujący thriller w najlepszym angielskim stylu. Oczekująca na samolot do Gibraltaru Elaine Dawson nie bardzo wie, co począć, gdy z powodu mgły zostają odwołane wszystkie loty. Zagubiona na ogromnym lotnisku Heathrow przyjmuje zaproszenie młodego, atrakcyjnego mężczyzny, by przenocować w jego domu. Opuszcza z nieznajomym halę odlotów i od tego momentu znika po niej wszelki ślad. Policja szybko umarza śledztwo, wychodząc z założenia, że młoda kobieta wykorzystała pierwszą nadarzającą się okazję, by uwolnić się od kalekiego, zgorzkniałego, despotycznego brata, którym musi się opiekować oraz nudnego życia w malutkim, prowincjonalnym miasteczku. Pięć lat później dziennikarka Rosanna Hamilton, pisząca serię artykułów o tajemniczych zniknięciach, ponownie powraca do zapomnianej już sprawy Elaine Dawson. Nagle natrafia na informacje, z których wynika, że Elaine żyje. Podążająca śladem dziewczyny dziennikarka sama nagle staje w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa… "

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.75 MB (MOBI), 1.30 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Tomasz Rędzia

Tomasz Rędzia

21.06.2012, 07:19

„”

Młoda dziewczyna Elaine Dawson, zamieszkująca na angielskiej wsi, musi podjąć decyzję. Czy może pozostawić swojego kalekiego brata, którym od czasu jego wypadku się zajmuje i polecieć samolotem do Gibraltaru, na ślub dawnej koleżanki Roosany. Decyzja ta nie jest łatwa, brat nie pomaga w jej podjęciu, żądając praktycznie od siostry całkowitego poświęcenia. Jednak Elanie decyduje się na wyjazd i kiedy dociera na lotnisko, aby odbyć swoją podróż, okazuje się, że z powodu mgły wszystkie loty zostały odwołane. Zrozpaczona dziewczyna, załamuje się, uważa, że całe życie sprzysięgło się przeciw niej. Nic się jej nigdy nie układa, jest skazana tylko na swojego sparaliżowanego brata. Zapłakaną i zrozpaczoną spotyka, na lotnisku adwokat Marc Reeve, który proponuje jej nocleg w swoim domu. I w tym miejsc ślad po Elanie się urywa. Nie dociera ona nigdy na ślub przyjaciółki, nie powraca też do domu, do brata. Marc Reeve, po doniesieniach prasowych o jej zaginięciu, sam zgłasza się na policję, twierdząc, że kobieta następnego ranka, wyszła od niego z domu i a on osobiście odprowadził ją do kolejki miejskiej, skąd dalej miała udać się na lotnisko. Pomimo tego, dla prasy oraz zrozpaczonego brata Elanie, Marc staje się jedynym podejrzanym. Historia ta doprowadza go na skraj rozpaczy.
Ostatni ślad nie jest tylko zwykłą powieścią sensacyjną. Nie podaruje nam jedynie tanich chwytów kryminalnych. W doskonale prowadzony wątek sensacyjny, autorka wplotła tematy, dotyczące rozpadu małżeństw i co ważniejsze temat dzieci, które najbardziej cierpią z tego powodu. Zatem w książce odnajdziemy postać młodego i zbuntowanego Roberta, który nie potrafi radzić sobie z problemem rozpadającej się rodziny. Całą swoją niemoc, przeobraża w bunt, przywdziewając maskę obojętności. Tak naprawdę jest dzieckiem, potrzebującym miłości i czułości. Potrzebującym kochających rodziców.
Bardzo ważnym elementem powieści jest temat niepełnosprawności i problemów z nią związanych. Autorka pokazuje czytelnikowi młodego mężczyznę, który został kaleką jakby na własne życzenie. Geoffrey jest zgorzkniałym człowiekiem, którego nie interesuje nic więcej, poza swoim nieszczęściem. Wymaga od innych bezgranicznego szacunku, próbując zawładnąć życiem opiekującej się nim siostry. Kiedy tej siostry zabraknie, nie potrafi sprostać swojemu życiu. Nie może poradzić sobie z problemami przeszłości, którą ciągle żyje.
Na koniec pozostawiam obecnie aktualny, choćby dzięki trylogii Millenium Stiega Larssona, temat przemocy wobec kobiet. W powieści tej ukazany on jest poprzez zmuszanie do prostytucji, wymuszania całkowitej uległości oraz bezwzględnego posłuszeństwa kobiety względem mężczyzny. To, co przeczytamy, przerazi i zmusi do zastanowienia.
Tak, bowiem książka ta nie jest tylko zwykłą powieścią, zawierającą jedynie wątek sensacyjny. Poruszane przez autorkę ważne problemy społeczne, faktycznie, powodują, że czytelnik zastanawia się nad życiem, dokonanymi wyborami i ich konsekwencjami.
Uważam, że warto także wspomnieć o klimacie stworzonym przez pisarkę. Akcja powieści rozgrywa się w Londynie a przeważnie na angielskiej wsi. Ja, czytając Ostatni ślad, odczuwałem spokój i jakby rozleniwienie, wypływające z tekstu. Dodałem do tego jeszcze cichą, dobrą muzykę i poczułem się jakbym oglądał bardzo dobry film.