Opis treści
Śląsk: zapomniane obiekty industrialne, familoki, cmentarze, pałace...
_x000D_ _x000D_Jaką historię mogą nam opowiedzieć?
_x000D_ _x000D_Gospodarczo XX wiek był dla Śląska czasem spektakularnego rozwoju i niezwykłej transformacji. Na początku stulecia schludne ulice miast i miasteczek tętniły życiem. Wspaniałe, majestatyczne kamienice i gmachy użyteczności publicznej wyrastały jak grzyby po deszczu. Rozwijał się przemysł, mnożyły się fortuny. W głowach miejscowych architektów powstawały śmiałe koncepcje modernizacji Katowic, Gliwic, Bytomia, Zabrza. Pomysły te pozostały jednak w sferze planów, politycznie bowiem XX wiek był czasem zawieruchy. Przyniósł dwie wojny światowe, przesunięcia granic, wielkie migracje. Zmieniło się wszystko, włącznie z własnością i przeznaczeniem miejscowych budynków. Niektóre z nich pozostały żywe, w ten czy inny sposób służyły kolejnym pokoleniom mieszkańców regionu. Inne popadły w zapomnienie i dziś straszą pustymi oczodołami okien i osypującym się ze ścian tynkiem.
_x000D_ _x000D_Książka Kamila Iwanickiego stanowi próbę ponownego ożywienia tych fantomowych, zapomnianych miejsc. Kolejna po bestsellerowych Familokach pozycja w dorobku autora jest równocześnie opowieścią o ludziach, którzy niegdyś żyli na Górnym Śląsku; albo opuścili swój Heimat dobrowolnie, albo zostali do tego przymuszeni. To zbiór historii z różnych czasów, zapis dociekań autora, od lat badającego fenomen i specyfikę Górnego Śląska przez pryzmat geografii, przemysłu, architektury i społeczności, której poszczególni członkowie wywarli przemożny wpływ na charakter regionu. Znakomity pretekst do samodzielnego eksplorowania śląskich tajemnic, które wciąż czekają na odkrywców.
_x000D_ _x000D_Oto ostatnie ślady Heimatu: zapomniane miejsca Górnego Śląska
_x000D_ _x000D_O książce w mediach:
_x000D_ _x000D_Onet.pl: Znikający Śląsk. Unikat na skalę całego kraju
_x000D_ _x000D_Onet.pl: Do śląskiego Biura Rzeczy Zagubionych trafiła kawiarnia
_x000D_ _x000D_Newsweek.pl: Wielkie wyburzanie Śląska. "Relikty niemieckiego kapitalistycznego wpływu''
_x000D_ _x000D_Dziennik Zachodni: "Śląsk, którego nie ma" - nowa książka Kamila Iwanickiego, autora "Familoków. Śląskich mikrokosmosów". O tym, gdzie szukać śladów
_x000D_ _x000D_Dziennik Zachodni: "Śląsk, którego nie ma". Mój sąsiad zmienił się z Ericha na Eryka, ale dziadek koleżanki został Edwardem
_x000D_ _x000D_ _x000D_ _x000D_Do Rzeczy: Górny Śląsk i Industria: nierozerwalnie ze sobą połączone
_x000D_ _x000D_Śląska Opinia: Dlaczego i jak warto zwiedzać Śląsk? Jak powinniśmy dbać o dziedzictwo postindustrialne?
_x000D_ _x000D_Krótka historia jednego zdjęcia: 1973, Katowice, debiut nowego dworca kolejowego
_x000D_ _x000D_Ebookpoint.pl/blog: Premiera "Śląsk, którego nie ma" - rozmowa z Kamilem Iwanickim
_x000D_„Śląsk, którego nie ma”, Kamil Iwanicki – jak czytać ebook?
Ebooka „Śląsk, którego nie ma”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).