Opis treści
Ernst Bernheim (1850-1942) mediewista, metodyk i metodolog historrii, autor Lehrbuch der historischen Methode und der Geschichtsphilosophie, którego ostatnie wydanie, z roku 1908, stanowi jedno z najważniejszych dzieł dla teorii historii. Twórca do dziś najpełniejszej koncepcji teorii badań historycznych. Prekursor wielu nowych metod badawczych, współcześnie z powodzeniem wykorzystywanych na przykład w teorii komunikacji.
Pojęcie Auffassung jest przez Bernheima ujmowane jako próba zrozumienia przeszłych zdarzeń, dlatego w ich rekonstrukcji uczony odrzuca prawa, ale nie rezygnuje z rozpoznawania pewnych prawidłowości. Z tego powodu stara się zbudować jak najszerszą siatkę pojęciową kultury, do której interesujące go przeszłe zdarzenia należały, angażując w poznanie tak wiele nauk mających je wspomagać.
Aleksandra Kuligowska (ur. 1982) w pracy badawczej zajmuje się teorią historii, a przede wszystkim metodyką historyczną przełomu XIX i XX wieku. Nurt praktyczny jej badań koncentruje się wokół historii regionalnej XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i okresu stalinowskiego w Wielkopolsce.