Opis treści
Po kryzysie lat 2007–2009 globalny system bankowy przeszedł istotną ewolucję. Wdrożone zostały restrykcyjne regulacje i zmiany nadzorcze, w wyniku których znacznie poprawił się poziom bezpieczeństwa banków. Jednak nie jest to warunek wystarczający dla dalszego niezakłóconego rozwoju – banki muszą być konkurencyjne, rentowne i cieszyć się zaufaniem klientów oraz innych interesariuszy. Oprócz zagrożeń związanych z kryzysem pojawiają się kolejne wyzwania, zwłaszcza te związane z nowymi technologiami i konkurencją ze strony firm sektora FinTech. Celem monografii jest analiza, jakie szanse i zagrożenia dominują w polskim sektorze bankowym, zarówno w odniesieniu do bankowości komercyjnej, jak i spółdzielczej, z uwzględnieniem występujących i przewidywanych tendencji oraz czynników ryzyka.
***
Książka jest kompleksowym, wartościowym i twórczym opracowaniem, które charakteryzuje się aktualnością poruszanych zagadnień, wszechstronnością zaprezentowanych zjawisk i aplikacyjnym charakterem większości omawianych kwestii.
z recenzji prof. Agnieszki Alińskiej
W publikacji podjęto jeden z najważniejszych tematów współczesnych finansów, jakim jest funkcjonowanie bankowości w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym, regulacyjnym, społecznym, a przede wszystkim technologicznym. W środowisku zarówno praktyków, jak i teoretyków istnieje ogromne zapotrzebowanie na naukowe opracowania dotyczące wyzwań, przed jakimi stają uczestnicy rynku finansowego.
z recenzji prof. Leszka Dziawgo