Opis treści
Publikacja poświęcona jest omówieniu zasad modelowania wielopoziomowego z perspektywy analizy danych zlokalizowanych przestrzennie. Wykład dotyczący podstaw budowy i estymacji tradycyjnych modeli wielopoziomowych został uzupełniony prezentacją przestrzennych uogólnień tej klasy modeli. Możliwości wykorzystania modeli wielopoziomowych i ich przestrzennych rozwinięć zaprezentowano, wprowadzając liczne przykłady aplikacyjne, które mogą zostać odtworzone przez czytelnika w środowisku R.
W książce przedstawiono m.in.:
historię modelowania wielopoziomowego,
stosowane nazewnictwo, pojęcia i definicje,
teoretyczne podstawy budowy modeli wielopoziomowych i ich estymacji,
wybrane sposoby uogólniania modeli wielopoziomowych w kierunku analizy efektów przestrzennych,
zasady estymacji bayesowskiej modeli wielopoziomowych i ich przestrzennych uogólnień,
kilkanaście przykładów wykorzystania modeli wielopoziomowych w analizie danych zlokalizowanych przestrzennie,
dwa badania ukierunkowane na aplikację przestrzennych modeli wielopoziomowych w analizie efektów przestrzennych i interakcji społecznych,
zbiór skryptów i funkcji w środowisku R, baz danych oraz plików shapefile.
Autorka sięgnęła po mało znany, a niezwykle istotny obszar wyników teoretycznych modele wielopoziomowe oraz ich uogólnienia w tym modele hierarchiczne, w szczególności model HSAR. (…) Dodatkowo pokazała jak można wykorzystać procedury ekonometrii przestrzennej do wspomagania decyzji mających ocenić rodzaj zależności w dużych bazach danych. Rezultaty pracy powinny zainteresować ekonomistów zajmujących się w praktyce badaniami opisującymi zależności pomiędzy zmiennymi o charakterze hierarchicznych i przestrzennym.
Prof. dr hab. Grażyna Trzpiot
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach