Opis treści
Publikacja poświęcona jest immunitetom parlamentarzystów oraz głowy państwa, które analizowane są z perspektywy krajowej i międzynarodowej. Autorami są wybitni eksperci w zakresie podejmowanych problemów badawczych. Za cel publikacji przyjęto krytyczną analizę polskich rozwiązań normatywnych dotyczących immunitetów najwyższych przedstawicieli państwa, a w szczególności celu i zakresu ochrony immunitetowej oraz zagadnień proceduralnych związanych z obowiązywaniem immunitetu, także w kontekście standardów międzynarodowych. Niewątpliwym walorem monografii jest połączenie w niej dwóch perspektyw badawczych, tj. perspektywy konstytucyjnej i karnoprocesowej. Są one względem siebie komplementarne i umożliwiają przeprowadzenie całościowej analizy zagadnienia, czyniąc przez to wywody twardo umocowanymi w dorobku doktryny i istotnymi dla jej rozwoju.
Publikacja składa się z dwóch części, z których pierwsza zatytułowana „O istocie immunitetu” poświęcona jest zasadniczym kwestiom odnoszącym się do samej idei immunitetów parlamentarnego i prezydenckiego.
Druga część publikacji nosi tytuł „O kwestiach proceduralnych związanych z immunitetem” i dotyczy szczegółowych zagadnień związanych z funkcjonowaniem immunitetów w praktyce.