Opis treści
Książka „Inwestycje w zrównoważonym rozwoju miast" pokazuje nieuchronność procesu urbanizacji, dokonującego się poprzez inwestycje, stwarzającego zagrożenia, które wiążą się z dynamicznym rozwojem populacji ludzkiej, miast i zaspokajaniem w nieograniczony sposób coraz to nowych ludzkich potrzeb, a przede wszystkim oddziaływanie tych procesów na jakość środowiska.
Cała problematyka zrównoważonego rozwoju podnoszona w książce odnosi się do obszarów zurbanizowanych, których wielkość systematycznie rośnie, w aspekcie realizowanych inwestycji miejskich. Obszary zurbanizowane (miejskie) stanowią i stanowić będą coraz większą część naszej planety, skutecznie wypierając inne ekosystemy, w tym także wpływając na ograniczenie ziem uprawnych, lasów itd., co także pośrednio przyczyniać się będzie do pogarszania jakości życia na Ziemi.
Należy podkreślić, że książka ta ma charakter oryginalny. Decyduje o tym przede wszystkim jej treść i układ, a zwłaszcza odniesienie problematyki zrównoważonego rozwoju do miast, jako obszarów zamieszkałych przez większą część populacji ludzkiej i to zamieszkałych w bardzo zróżnicowanych warunkach. Na oryginalność pracy wpływa także dobór autorów, reprezentujących różne środowiska, których jednak łączy wspólne przekonanie, iż na skutek inwestycji i napływu ludności do miast będą się one systematycznie rozwijać, a ten proces wywołuje potrzebę działań na rzecz poprawy warunków życia w mieście, konieczność ochrony walorów naszego ekosystemu, jak również oczekiwanie większej aktywności w tym zakresie zarówno od władz (lokalnych i centralnych), jak i społeczeństw - zwłaszcza miejskich.
Książka nasączona jest, w sposób logiczny i uporządkowany, dużą ilością danych oraz istotnych treści, ważnych dokumentów przekazujących troskę ludzkości o zrównoważony rozwój. Jest pod tym względem niezwykle aktualna, co raczej stanowi rzadkość w tego typu opracowaniach i warte jest podkreślenia. Ze względu na walory poznawcze może być ona wykorzystana jako podręcznik akademicki, ale biorąc pod uwagę jej zrozumiały język, może być także zalecana jako lektura dla uczniów szkół średnich.
prof. zw. dr hab. Marek Bryx, fragment recenzji