Opis treści
Książka przybliża historię portów lotniczych w Polsce. Autorzy w ciekawy sposób opisują polskie lotniska – te, które dawniej obsługiwały regularny pasażerski ruch lotniczy, działające obecnie oraz planowane. Część z nich, takie jak te w Gdańsku-Wrzeszczu czy Krakowie-Czyżynach, nie pełni już żadnych funkcji w lotnictwie, inne, m.in. w Gliwicach i Słupsku, utraciły swój status i obsługują jedynie aerokluby. Obecnie Rejestr Lotnisk Cywilnych w Polsce liczy 15 pozycji. Być może niedługo znajdą się w nim kolejne.
Książka została podzielona na rozdziały ukazujące rozwój lotnictwa cywilnego w danym mieście. Wzbogacają ją unikalne zdjęcia i mapy uwzględniające położenie lotnisk pełniących zarówno współcześnie, jak i dawniej funkcje pasażerskie. Ponadto obecny stan infrastruktury lotnisk cywilnych ilustrują schematy stworzone specjalnie na potrzeby tej publikacji.
Odwieczne marzenie człowieka o niedostępnym – o lataniu – spełniło się. Dla realizacji tego pragnienia wielu ludzi poświęciło życie. Warto poznać historię miejsc, dzięki którym dziś komunikacja lotnicza jest czymś zupełnie naturalnym.