Opis treści
O irracjonalnie pozytywnie nastawionym mózgu
Dlaczego jesteśmy zaprogramowani tak, by patrzeć na jasną stronę.
"Odkrycie Tali Sharot umożliwia nam lepszą kontrolę nad naszym codziennym funkcjonowaniem". „Time”
TA KSIĄŻKA STAŁA SIĘ GŁOŚNYM WYDARZENIEM:
„TIME” POŚWIĘCIŁ JEJ OKŁADKĘ i5 STRON!
Psycholodzy od dawna mieli świadomość, że większość ludzi ma często irracjonalnie pozytywne spojrzenie na świat.
Dr TALI SHAROT – jedna z najbardziej innowacyjnych badaczek neuronauki naszych czasów – odkryła neuronalne podstawy optymizmu i jego znaczenie dla takich dziedzin, jak zdrowie, finanse, cyberbezpieczeństwo czy polityka.
"Ta książka zgłębia jedno z największych oszustw, do jakich zdolny jest ludzki umysł: stronniczość optymizmu. Bada, kiedy jest ona adaptacyjna, a kiedy destrukcyjna" – pisze Tali Sharot. I zabiera nas na fascynującą wyprawę w głąb naszego mózgu.
Tali Sharot wyjaśnia m.in.:
Dlaczego nie postrzegamy świata takim, jakim jest naprawdę.
Jak i dlaczego umysł przekształca przewidywanie w rzeczywistość.
Jak różnią się mózgi optymistów i pesymistów.
Dlaczego najgorzej wychodzi nam przewidywanie tego, co może nas uszczęśliwić.
Uświadamia też, jak optymistyczne złudzenia wpływają na nasze finansowe, zawodowe i emocjonalne decyzje. I że optymizm może być podstawą naszej egzystencji.
"Co za uczta! Czarująca, wciągająca i przystępna książka napisana przez naukowca, który wie jak pięknie opowiadać".
RICHARD THALER, laureat Nagrody Nobla
TALI SHAROT to jedna z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych badaczek neuronauki.
Jest doktorem psychologii i profesorem na Wydziale Psychologii Eksperymentalnej University College London. Stworzyła tam laboratorium badawcze Affective Brain Lab i prowadzi interdyscyplinarne badania z zakresu neuronauki, ekonomii behawioralnej i psychologii. Dotyczą one emocji, wywierania wpływu, podejmowania decyzji i optymizmu. Wykorzystując wiedzę o mechanizmach działania mózgu, Tali Sharot szuka sposobów dokonania zmian zachowań na takie, które poprawiają nasz dobrostan. Swoim odkryciom nadała formę pasjonujących, żywych, pisanych przyjaznym i przystępnym językiem opowieści w przełomowych książkach "Nasz stronniczy optymizm" i "Nasz wpływowy i uległy umysł". Obie spotkały się z aplauzem świata nauki, biznesu, mediów i stały się bestsellerami w15 krajach.
Inka92 08-03-2022
Inka92 08-03-2022
Zastanawialiście się jak wyglądałoby nasze życie bez odrobiny optymizmu? Czym tak naprawdę on jest? I dlaczego jest on stronniczy? Na te wszystkie pytania w swojej książce "Nasz stronniczy optymizm" próbuje znaleźć odpowiedzi dr Tali Sharot. Pozycja ta to bardzo interesujące stadium naszego mózgu, który pomaga patrzeć nam na świat przez różowe okulary. Autorka prezentuje tu wiele badań i ciekawych historii, które przybliżają nam nasz stronniczy optymizm. Jakie są plusy, a jakie minusy optymizmu, jaka jest jego mroczna strona. Co sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, jak emocje wpływają na nasze wspomnienia i to jak dobrze pamiętamy dane zdarzenie, jak nasz mózg zniekształca otaczającą nas rzeczywistość i dlaczego, dlaczego piątek jest lepszy od niedzieli, dlaczego to co wybraliśmy wydaje się nam lepsze, co wspólnego mamy ze zwierzętami, co pomaga nam utrzymać optymizm gdy znajdujemy się w gorszym momencie naszego życia, czy optymizm jest samospełniającym się proroctwem, dlaczego ludzie zapadają na depresję i jak ją leczyć. Tego i wiele innych fascynujących rzeczy możemy dowiedzieć się z książki dr Sharot. Opisy intrygujących badań naukowych przedstawione w przystępny sposób, ubogacone ilustracjami, ciekawymi anegdotami, pozwolą każdemu zainteresowanemu odkryć działania naszego mózgu i jego struktur, a także jak to jest z tym naszym stronniczym optymizmem. Jest to idealna lektura na obecny czas, by oderwać myśli od negatywnych zdarzeń przytłaczających nas zewsząd, by nie dać się zwariować mediom, a także dowiedzieć się dlaczego większość z nas, jest optymistami i poztywnie patrzy w przyszłość. Bardzo ciekawa książka, która bawi i uczy. Polecam, moja ocena to 5 !
Opinia nie jest potwierdzona zakupem