Opis treści
Tom Polskie tematy i konteksty literatury żydowskiej gromadzi przekłady prac dotyczących wielorako rozumianych polskich związków literatury hebrajskiej i jidyszowej autorstwa izraelskich i amerykańskich uczonych.
Teksty Chone Shmeruka, Davida Roskiesa, Hayi Bar-Itzhak, Israela Bartala, Nathana Cohena, Gennady’ego Estraikha, Avnera Holtzmana, Mikhaila Krutikova, Dana Laora, Shoshany Ronen, Michaela Steinlaufa oferują ogląd rozmaitych polskich odniesień w różnych
okresach i w różnych obszarach literatury żydowskiej: od wieku XVIII po wiek XX, od tekstów folklorystycznych – po modernistyczną poezję, od historycznych kronik po prozę fikcjonalną. Wybór eksponuje lokalne aspekty żydowskiego piśmiennictwa: obecność polskich tematów, reprezentacje Polski i Polaków, funkcjonowanie instytucji literackich i kulturalnych w polskich ośrodkach, intertekstualne relacje piśmiennictwa żydowskiego i polskiego.
W centrum zainteresowania znalazł się wielowymiarowy obraz Polski/Polin oraz jego rola w „geografii wyobraźni żydowskiej” – jako przestrzeni rzeczywistej i mitycznej, miejsca ocalenia i Zagłady, przedmiotu żydowskiego doświadczenia i pamięci. Innym spajającym tom wątkiem jest skupienie na przestrzennym wymiarze życia literackiego i kultury: ośrodkach literatury żydowskiej w Polsce i takich instytucjach, jak teatr, wydawnictwa, organizacje kulturalne, biblioteki i czytelnictwo.