Opis treści
Kolejny tom Prac Naukowych Młodych Ekonomistów jest efektem pracy Koła Naukowego „Profit" i uczestników organizowanej prze to Koło siódmej już z kolei konferencji „Współczesne Finanse i Rachunkowość. Problemy gospodarcze w oczach młodego pokolenia" pod hasłem „Księgowy XXI w. - o problemach i dylematach związanych z wykonywaniem zawodu".
Dzisiejsze czasy charakteryzują się ciągłymi zmianami w gospodarce, prawie, technologii, w życiu społecznym i stosunkach międzyludzkich. W dobie cyfryzacji i postępu technologicznego nasuwa się pytanie, czy zawód księgowego nie zniknie z rynku za kilkanaście lat, czy nie zastąpią go roboty? Już teraz widać, jak na przestrzeni ostatnich lat ewoluował zawód księgowego. Ręczne księgowanie w formie papierowej zastąpiły komputery i programy komputerowe. Księgowy, czyli kiedyś osoba od wpisywania i dodawania cyferek, staje się obecnie doradcą podatkowym, biznesowym, prawnym, organizatorem, specjalistą IT, a przede wszystkim dyrektorem finansowym.
Należy pamiętać, że roboty jedynie przygotowują księgowemu potrzebne informacje. To człowiek dokonuje ich analizy, podejmuje działania i decyzje. Współczesny księgowy staje się dziś ekspertem od analiz finansowych, który na podstawie wewnętrznych raportów oraz sprawozdań finansowych wspomaga przedsiębiorcę w ich rozumieniu, planowaniu finansowym, zarządzaniu płynnością finansową i analizowaniu kosztów. Nowe warunki pracy księgowego (automatyzacja, chmura, zintegrowane systemy IT) stawiają nowe wymagania i wyzwania przed księgowym XXI w.
Prezentowane opracowanie jest rezultatem indywidualnych i zbiorowych badań naukowych. Stanowi odzwierciedlenie badań realizowanych przez studentów z różnych ośrodków akademickich Polski. Przedstawione w nim rozważania mają na celu podjęcie dyskusji na temat aktualnych problemów z zakresu rachunkowości i bankowości.