Opis treści
Oto tułacze uratowani z nieludzkiej ziemi sowieckiej stanęli na przełomie lat 1943 i 1944 na ziemi włoskiej w pełni gotowi by wziąć odwet na Niemcach za napaść na Polskę w 1939 roku, za pasmo krzywd i nieszczęść, które spadały odtąd na nasz naród. Przywróceni do pełni sił, doskonale wyszkoleni i uzbrojeni, połączeni z doświadczonymi w zwycięskich walkach w Afryce karpatczykami, tworzyli groźną dla wroga siłę.Jak zorganizowana i uzbrojona była ta siła? Skąd pochodzili rodacy w jej szeregach? Kim byli dowódcy największych jednostek? Oto pytania, na które znajdziemy odpowiedź w Tomie 21 „Szlaku Andersa”. Ponadto na szczególną uwagę zasługują wspomnienia bohaterskiej postawy kobiet w służbie wojskowej, powszechnie nazywanych „pestkami”. Pomocnicza Służba Kobiet (PSK), powołana przez Generała Andersa w listopadzie 1941 r. była jedyną taką formacją w polskich jednostkach.
Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło
dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
W kolekcji „Szlak Andersa” pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.