Opis treści
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 204 r. stworzyło nowe wyzwania i możliwości rozwojowe. Zrealizowanie ponad 160 tyś. Projektów europejskich (współfinansowanych ze środków UE) o wartości około 333 mld PLN świadczy o dobrym wykorzystaniu przez Polskę dziesięcioletniego okresu członkostwa w Unii Europejskiej.
Aby w nowej perspektywie programowo-finansowej (lata 2014-2020) skutecznie i efektywnie wykorzystać środki na dofinansowanie projektów europejskich realizowanych w naszym kraju (kwota ok. 349 mld PLN), konieczne jest zastosowanie profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania projektami.
Zagadnienia te zostały omówione w niniejszej książce.
Część I jest poświęcona analizie celów i uwarunkowań projektów europejskich: roli projektów w Unii Europejskiej oraz systemowi instytucjonalnemu i systemowi wdrażania nowej perspektywy finansowej. W części II zostało omówione wsparcie metodyczne zarządzania projektem europejskim: podstawy i metodyka zarządzania tym projektem oraz metody planowania i sterowania nim. Część III książki jest poświęcona wybranym, najbardziej istotnym zagadnieniom zarządzania projektem europejskim: kwalifikowalności wydatków, ocenie efektywności projektów, ewaluacji projektów, kierowaniu zespołem projektowym oraz zamówieniom publicznym. Do każdego rozdziału dołączony jest spis literatury uzupełniającej, pozwalającej na pogłębienie wiedzy.
Książka jest przede wszystkim przeznaczona dla uczestników projektów europejskich: projektodawców, decydentów, wykonawców i beneficjentów. Może być również wykorzystana jako podręcznik na studiach wyższych, studiach podyplomowych oraz kursach specjalistycznych.
Autorami książki są specjaliści z zakresu zarządzania projektami: praktycy gospodarczy oraz pracownicy naukowy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.