Książka jest zbiorem artykułów naukowych doktorantów Wydziału Historycznego AH w Pułtusku oraz Instytutu Historycznego UW. Prace młodych historyków dotyczą najnowszych osiągnięć naukowych z zakresu historii wojen i wojskowości tak polskiej jak powszechnej. Niniejszy tom zawiera materiały począwszy od XVI wieku, tj. kształtowania się staropolskiej sztuki wojskowej po problemy związane z działaniami w czasie II wojny światowej. Publikacja powstała we współpracy z Ministerst...
W tomie tym, drugim w serii wydawniczej 'Via archaeologica Pultuskiensis', przedstawiamy wyniki archeologicznych badań ratowniczych w pasie projektowanej autostrady A1, wykonywanych w 2004 i 2005 roku na stanowisku nr 1 w Łękach Górnych, gm. Krzyżanów, woj. łódzkie (nr AZP: 58-2).
Publikacja wydana we współpracy z Komitetem Badań Naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
This volume is mainly a collection of articles based on the papers delivered during the Third Central European Conference of Young Egyptologists. Egypt 2004: Perspectives of Research, which was held from the 12th to the 14th of May 2004. in the National Museum in Warsaw within five subject groups: Archaic and Old Kingdom Studies, New Kingdom Studies, Nubian Studies, Language and Textual Problems and Museums and Collections.
Zamieszczone w tomie źródła dotyczą krótkiego, ale bogatego w wydarzenia okresu wyzwalania ziem polskich spod okupacji niemieckiej, kształtowania się granic i migracji powojennych, odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych i zagospodarowywania ziem odzyskanych, życia politycznego i walki politycznej, kształtowania się nowego ustroju politycznego, tzw. demokracji ludowej, polityki zagranicznej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, stosunków wewnętrznych i wprowadzania nowych zasad pol...
Przekład i wydanie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Intencją obecnego przekładu jest wierność wobec symboliki i kształtu formalnego Schillerowskiej ody, tak aby stało się możliwe odtworzenie wyobraźnią historyczną całego utworu, który był dla Beethovena źródłem inspiracji.
(z komentarza prof. Andrzeja Lama)
Prezentowany obecnie drugi tom „ Materiałów do historii wojskowości” jest zbiorem artykułów naukowych doktorantów Wydziału Historycznego Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusk oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Niniejszy tam zawiera materiały począwszy od XVI wieku, tj. kształtowania się staropolskiej sztuki wojskowej po problemy związane z działaniami w czasie II wojny światowej.
Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora utworzyła Bałtycki Ośrodek Badawczy w 1999roku. Zadania Ośrodka to badanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego południowego Bałtyku, problemów zrównoważonego rozwoju Morza Bałtyckiego oraz problemów tożsamości ludności regionu i rozwoju małych miast w perspektywie integracji Europejskiej.
Publikacja niniejsza jest pierwszą z planowanych w serii wydawniczej 'Via Archaeologica Pultuskiensis', której celem jest prezentacja wyników archeologicznych badań ratowniczych przeprowadzonych na trasach autostrad przez ekspedycje Instytutu Antropologii i Archeologii Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. W tomie przedstawiono wyniki badań na stanowisku nr 40 w Jankowie (AUT 45-48) położonym na trasie planowanej autostrady A1.
To kolejny, VI już tom z serii Źródeł do dziejów Polski w XIX i XX wieku. Składa się z dwóch części, obejmuje lata od przemian politycznych, jakie zaszły w okresie tzw. polskiego Października (1956) do końca Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989). Zamieszczone źródła ilustrują bogatą problematykę odnoszącą się do życia politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalno-oświatowego. Stosunkowo dużo dokumentów odnosi się także do polityki zagranicznej. Publikowane materia...
Tom niniejszy otwiera serię wydawnictw źródłowych poświęconych najnowszym dziejom Polski. W zbiorze zamieszczone są nie tylko źródła o charakterze ustawy (konstytucje) czy innych dokumentów państwowych, ale także teksty pamiętnikarskie i publicystyczne, które ukazują żywą wciąż dążność narodu polskiego do odzyskania niepodległości, odbudowania niepodległej i sprawiedliwej Rzeczypospolitej.
Tom trzeci Źródeł do dziejów Polski w XIX i XX wieku poświęcony jest Polsce Niepodległej (1918-1939). Zawarte w tomie źródła ilustrują najważniejsze wydarzenia i zachodzące procesy społeczno-polityczne. Starano się zilustrować zarówno postawy ustrojowe państwa, jak i zachodzące przeobrażenia i wydarzenia polityczne, społeczne, gospodarcze, ale także te, które ukazują miejsce Niepodległej Polski w Europie i jej stosunków z sąsiadami