„Kupiec wenecki” to komedia autorstwa Williama Szekspira. Tytułowym bohaterem jest kupiec Antonio, a nie, jakby się mogło wydawać, żydowski pożyczkodawca Shylock. Akcja sztuki odbywa się w XVI-wiecznej Wenecji. W XVI-wiecznej Anglii popularne były hasła antysemickie. Żydów z Anglii wygnano w 1290 roku, za czasów Olivera Cromwella dopuszczono do ponownego osadnictwa, które jednak rozwijało się powoli aż do XVIII wieku. Liczni badacze uważają, że Szekspir w tej sztuce...
”Makbet” to tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.Sztuka oparta została na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta.Sztuka jest archetypiczną opowieścią o niebezpieczeństwach związanych z żądzą władzy i zdradą przyjaciół. Obecny jest w niej wątek charakterystyczny dla średniowiecznego moralitetu: główny bohater ...
”Burza” to sztuka autorstwa Williama Szekspira. Dawniej uznawano ją za komedię, co jest jednak dyskusyjne z powodu elementów, które pomniejszają komediowy wydźwięk. Obecnie jest często uznawana za romans. ”Burza” jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której Szekspir zachował zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w przeciągu kilku godzin na odległej wyspie.
”Dwaj panowie z Werony” to komedia autorstwa Williama Shakespeare’a, napisana na wczesnym etapie jego kariery.Tematem utworu są zależności pomiędzy przyjaźnią pomiędzy dwoma mężczyznami i miłością. Jest to często poruszany temat w dobie renesansu. Stawiano sobie pytanie o to, które z uczuć jest ważniejsze. Wielu wyżej stawiało przyjaźń, gdyż pozbawiona była seksualnych podtekstów.
”Hamlet” to tragedia Williama Shakespeare’a (znana również jako Tragedia Hamleta, księcia Danii). Jest to jeden z najbardziej znanych dramatów oraz arcydzieło teatru elżbietańskiego. „Hamlet” jest jednym z najczęściej granych utworów teatralnych, a rola Hamleta – ze względu na objętość tekstu, dużą ekspresję i bogatą osobowość postaci – uważana jest za sprawdzian dojrzałości i umiejętności aktorskich.
”Otello” to tragedia Williama Shakespeare’a napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną. Choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się ogarnąć obsesyjnej zazdrości.
”Król Lear” to tragedia Williama Shakespeare’a, prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramatu oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Bezpośrednim źródłem inspiracji była anonimowa sztuka o królu Learze, wystawiana w czasach Szekspira. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.
”Sonety” to kolekcja 154 sonetów autorstwa Williama Shakespeare’a, których tematem są między innymi miłość, piękno, polityka, moralność. Były pisane przez dłuższy okres.Większość utworów (1-126) jest skierowanych do młodzieńca. Nawołują go do małżeństwa i posiadania dzieci, aby jego uroda była przekazana następnym pokoleniom. Niewykluczone, że podmiot liryczny jest w nim zakochany. Sonety 127-152 odwołują się do miłości poety do jego kochanki. Dwa ostatnie sonety, 153 i ...
„Król Ryszard III” to sztuka autorstwa Williama Shakespeare’a, (znana również jako „Ryszard III”). Opisuje losy króla Ryszarda III Yorka, panującego w Anglii od 1483 do 1485.Początkowo była określana jako tragedia, jednak bardziej pasuje do niej określenie „kronika”. Jest po Hamlecie drugą najdłuższą sztuką tego autora. To właśnie z tego utworu pochodzi słynny zwrot „Konia! Konia! Królestwo za konia!„
"Sonety Erotyczne" autorstwa Adama Mickiewicza są zwane również miłosnymi lub odeskimi. Powstały w latach 1825-26. Mickiewicz opracował na nowo i włączył do cyklu kilka wcześniejszych utworów, napisanych jeszcze w Wilnie i Kownie, a odzwierciedlających uczucia poety do Maryli, ukrytej pod imieniem Laury. Inspiracją dla pozostałych były różne odeskie przygody miłosne Mickiewicza.
"Sonety krymskie" to cykl 18 sonetów Adama Mickiewicza, stanowiących opis podróży poety na Półwysep Krymski latem i jesienią 1825. Utwory stanowią pierwszy cykl sonetów w literaturze polskiej, a także zapoczątkowały „sonetomanię” wśród pisarzy epok romantyzmu i Młodej Polski, który naśladowali oraz nawiązywali do dzieła Mickiewicza.
"Grażyna" to klasycystyczny poemat epicki Adama Mickiewicza, często określany również jako powieść poetycka.Pod względem tematyki oraz realiów historycznych "Grażyna" jest pokrewna wydanemu w pięć lat później "Konradowi Wallenrodowi" − oparta jest na motywie zaczerpniętym z Iliady Homera: pierwowzorem zagniewanego Litawora jest Achilles, zaś Grażyny – Patroklos. Tematem dzieła jest waleczny czyn „niewiasty z wdzięków, a bohatera z ducha”, dokonany w imię wyższości racji ogóln...
"Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego" to utwór poetycki, broszura publicystyczna o charakterze politycznym napisana przez Adama Mickiewicza i wydana w grudniu 1832 roku w Paryżu. Utwór powstał w najbardziej płodnym literacko okresie życia Mickiewicza, krótko po upadku powstania listopadowego, tuż po napisaniu Dziadów części III, a bezpośrednio przed powstaniem Pana Tadeusza.
"Ballady i romanse" to zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu. Jednocześnie Ballady i romanse pozostają w związku z gatunkami literackimi poprzedniego okresu, zwłaszcza z dumą, dumką i sielanką.
"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" to poemat epicki Adama Mickiewicza. Jest to epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej, która powstała w latach 1832–1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. W 2012 była publicznie odczytywana w akcji społecznej p...
„Ziemia obiecana” to słynna powieść Władysława Reymonta. Tematem powieści jest mechanizm „robienia pieniędzy” przez jej trzech bohaterów, z których jeden jest Polakiem (Karol Borowiecki), drugi Niemcem (Max Baum), a trzeci Żydem (Moryc Welt). Różnice pochodzenia i obyczajów nie dzielą ich, wręcz przeciwnie – wykorzystują je dla skutecznego działania i wygrywania z konkurencją.
Niektórym hasło “lektura szkolna” może nie kojarzyć się najlepiej - ze zmuszaniem się do czytania książek i wierszy, po które normalnie by się nie sięgnęło. Wśród obowiązkowych lektur szkolnych dla młodzieży jest jednak wiele niezwykle ciekawych i wciągających pozycji! Lista lektur obowiązkowych na różnych etapach edukacji jest skonstruowana tak, by zapoznać młodych czytelników z ważnymi dziełami polskiej i światowej literatury, a z ich pomocą także z licznymi historycznymi faktami czy niełatwymi tematami. Dzięki temu książki te skłaniają do refleksji i krytycznego myślenia, a co za tym idzie, wspierają wykształcenie się umiejętności budowania i wyrażania własnej opinii. Równocześnie tytuły te zostały dobrane tak, by pobudzać wyobraźnię oraz rozwijać kreatywność.
Na Woblink znajdziecie różne wydania lektur szkolnych, niektóre uzupełnione o dodatkowe opracowanie zawierające kontekst powstania utworu, motywy przewodnie czy opisy głównych bohaterów. W tej formie dostępne są takie klasyki literatury jak “Antygona” i “Król Edyp” Sofoklesa, “Romeo i Julia”, “Hamlet” i “Makbet” Williama Shakespeare’a, “Skąpiec” Moliera. Te ważne dzieła literatury światowej znajdują się na listach lektur szkolnych na różnych etapach edukacji. Dzięki dodatkowym opracowaniom młody czytelnik jest w stanie jeszcze lepiej zrozumieć okoliczności, w jakich powstały, ich znaczenie (także współczesne) oraz pogłębić wiedzę na temat najważniejszych występujących w nich postaci oraz wydarzeń. Na Woblink czekają na Was także jako ebooki w formatach epub, mobi oraz pdf.
Dlaczego warto czytać lektury szkolne? Relacja młodego człowieka z literaturą jest kształtowana od najwcześniejszych lat edukacji. Warto, by już wtedy zapoznał się on z ważnymi, a przy tym ciekawymi dziełami polskimi i zagranicznymi, dzięki czemu w przyszłości nadal chętnie będzie do nich sięgał.
Lektury szkolne dla młodzieży to nie tylko klasyczne pozycje polskiej literatury, takie jak “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, “Balladyna” Juliusza Słowackiego, “Pan Tadeusz” i “Dziady” Adama Mickiewicza” czy “Lalka” Bolesława Prusa. Wiele pozycji na listach lektur należy do klasyki literatury światowej - są to nie tylko dzieła Williama Shakespeare’a czy Moliera, ale także “Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya, “Mały książe” Antoine de Saint-Exupéry’ego bądź “Proces” Franza Kafki. Wiele radości, zwłaszcza młodszym czytelnikom, przynieść może bardziej współczesna “Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy, której nowa ekranizacja już niebawem ukaże się na platformie Netflix. W roli głównej pojawi się Tomasz Kot - w znanym filmie z 1983 roku zagrał ją Piotr Fronczewski.
Lektury szkolne dla młodzieży to także liczne dzieła fantastyczne - jak chociażby “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena czy “Opowieści z narni. Lew, czarownica i stara szafa” C. S. Lewisa. Te powieści także można obejrzeć w wersjach filmowych - obraz oparty na książce Lewisa pojawił się na ekranach kin w 2005 roku. Z kolei “Hobbit” w reżyserii Petera Jacksona to trzy filmy, w których główne role zagrali Martin Freeman, Ian McKellen, Benedict Cumberbatch, Cate Blanchett, Christopher Lee czy Richard Armitage. Poznajcie przygody granych przez nich bohaterów, sięgając do literackich pierwowzorów dostępnych na Woblink!
Nauka w szkole często rozpoczyna się od poznania mitologii starożytnej, zwłaszcza Greków i Rzymian. Wielce pomocną jest w tym zakresie “Mitologia” Jana Parandowskiego - jego omówienia najważniejszych mitów i bohaterów znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Wśród lektur szkolnych dla młodzieży znajdują się także tak chętnie czytana “Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa, “W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza czy “Sposób na Alcybiadesa” Edmunda Niziurskiego. Lektury szkolne to jednak nie tylko od wielu lat znane i cenione tytuły. To także liczne pozycje współczesne często pisane z myślą o młodzieży. Należy do nich z pewnością chociażby powieść “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika czy wybór opowiadań z “Mikołajka” René Goscinny’ego i Jean-Jacquesa Sempé. Książki te wciągają od pierwszych stron - te lektury szkolne nie tylko trzeba, ale po prostu chce się czytać! Na Woblink znajdziecie je z łatwością - dostępne są w formatach książek papierowych, audiobooków lub ebooków (epub, mobi, pdf).