Majówkowy Maraton Czytelniczy

Fundacja na Rzecz Historii Polskiego Sportu Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Igrzyska lekkoatletów Tom 8 Amsterdam 1928, Książka | Daniel Grinberg, Adam Parczewski

    Ósmy tom serii Igrzyska Lekkoatletów podsumowuje Igrzyska IX Olimpiady w Amsterdamie, które odbyły się w 1928 roku.

    Promocja
    okładka Igrzyska lekkoatletów Tom 7 Paryż 1924, Książka | Daniel Grinberg, Adam Parczewski

    Siódmy tom serii Igrzyska Lekkoatletów podsumowuje Igrzyska VIII Olimpiady w Paryżu, które odbyły się w 1924 roku.
    Francuskie zawody były pierwszą imprezą tej rangi, w której udział wzięła reprezentacja Polski. Cztery lata wcześniej na Igrzyskach zabrakło reprezentantów odrodzonej Polski w związku z trwającej właśnie wojny polsko-bolszewickiej.

    Promocja
    okładka Igrzyska lekkoatletów Tom 6 Antwerpia 1920, Książka | Daniel Grinberg, Adam Parczewski

    Nie tylko biblia sportu... Miałem w ręku mnóstwo książek traktujących o sporcie sensu strico i jego obrzeżach, ale przyznać muszę, ze to na co odważyli się Daniel Grinberg i Adam Parczewski, wymaga tak naprawdę życiowego poświęcenia. ... Recz jest robiona z jednej strony z benedyktyńską cierpliwością, z drugiej zaś - z pisarskim talentem, pozwalającym zgrabnie łączyć wartość historyczna dzieła z ciekawostkowymi perełkami. Taka kompozycja budzi zainteresowanie zarówno wymagaj...

    Promocja
    okładka Igrzyska lekkoatletów Tom 5 Sztokholm 1912, Książka | Daniel Grinberg, Adam Parczewski

    Piąty tom serii „Igrzyska Lekkoatletów” autorstwa cenionych historyków i statystyków sportu. W książce opisany został przebieg rywalizacji lekkoatletów na piątych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku.
    Książka jest fascynującą opowieścią o lekkoatletyce sprzed ponad stu lat. Publikacja stanowi doskonałe połączenie statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie z pełną ciekawostek i anegdot historią sportu olimpijskiego.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.