Kinomani, łączcie się - świat filmu wzywa! Wywiady, biografie, analizy filmowe, historia myśli filmowej, najważniejsze filmy historii kina polskiego i światowego - to wszystko znajdziecie w publikacjach o filmie i kinie dostępnych na Woblink! Choć to stosunkowo młoda gałąź sztuki (pierwszy pokaz kinematografu braci Lumière odbył się w 1895 roku), nieustannie porywa kolejne pokolenia twórców i widzów, zajmując bardzo ważne miejsce w ich sercach. Film to zarówno źródło rozrywki, jak i artystycznego wyrazu oraz pogłębionych rozważań dotyczących wielu istotnych i niełatwych spraw. Zainteresowanie wzbudzają nie tylko obrazy nominowane i nagrodzone podczas gali Oskarów, Złotych Globów czy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, ale także życie twórców czy kolejne ich kreacje. Wśród książek papierowych, audiobooków i ebooków dostępnych na Woblink znajdziecie także specjalistyczne publikacje dotyczące montażu filmowego, języka filmowego czy szczegółów związanych z produkcją filmu fabularnego.
Pierwsze wynalazki związane ze sztuką filmową powstały w XIX wieku - od tego czasu obszar ten niezwykle się rozwinął i doczekał nie tylko coraz bardziej zaawansowanych technologicznie obrazów filmowych, ale także wysokiej klasy analizy filmów. W Polsce szkoła filmowa w Łodzi co roku przyciąga rzesze pasjonatów X muzy, chcących zgłębić tajniki świata filmu. By jeszcze lepiej zrozumieć jego podstawy, warto sięgnąć do historii. Gorąco polecamy serię Historia kina - cztery tomy przygotowane pod redakcją Tadeusza Lubelskiego, Iwony Sowińskiej oraz Rafała Syski. To kompendium wiedzy i nieoceniony przewodnik po filmowej historii. "Kino nieme", "Kino klasyczne", "Kino epoki nowofalowej" oraz "Kino końca wieku" wprowadzą Was w świat, gdzie rządzą kultowe filmy i twórcy filmowi. Analizy filmowe, nowe odczytania klasyki i wiele wnoszące konteksty powstania najważniejszych wynalazków i produkcji filmowych. Jeśli interesuje Was film polski i polskie adaptacje filmowe, polecamy ebook Tadeusza Lubelskiego, zatytułowany "Od Mickiewicza do Masłowskiej. Adaptacje filmowe literatury polskiej" z serii Literatura na ekranie. Najlepsze polskie produkcje telewizyjne i kinowe to przedmiot analiz w takich dziełach jak "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów" Dariusza Koźlenko bądź "40-latek. Kulisy kultowego serialu" Rafała Dajbora. Dzięki takim tytułom jak "Niewidzialne filmy, uparci debiutanci" Piotra Śmiałowskiego, "Kino postradzieckie. Trauma doświadczenia sowieckiego w rosyjskich filmach fabularnych po 1991 roku" Pauliny Gorlewskiej lub "Nostalgia, solidarność, (im)potencja. Obrazy polskiej migracji w kinie europejskim (od niepodległości do współczesności)" Krisa Van Heuckeloma filmowa historia kina polskiego i światowego nie będzie miała przed Wami tajemnic!
Książki o filmie to nie tylko analizy samych obrazów i sztuki filmowej, ale także opowieści o poszczególnych osobach. Na Woblink znajdziecie książkowe biografie znanych twórców, takie jak "Bruce Lee. Życie" Matthewa Polly'ego, "Franciszek Pieczka. Portret intymny" Katarzyny Stoparczyk lub "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego" Magdy Jaros. Filmowa historia pełna jest postaci kontrowersyjnych i wzbudzających różne reakcje. Paula Apanowicz wprowadzi Was w świat "Największych skandalistów złotej ery Hollywood". Polecamy również "Twarze i maski. Ostatni wielcy kochankowie kina" Pauli Apanowicz, Kingi Redlińskiej, Anny Barańskiej i Agnieszki Czarkowskiej-Krupy. Kulisy sławy, historie pełne determinacji i sile wypełniają karty wielu biografii gwiazd kina. To nie tylko świetne źródło wiedzy o poszczególnych twórcach filmowych, ale także często inspirujące świadectwo walki o własne marzenia lub pełne przestróg opowieści o błędach i porażkach. Maciej Kowalski i Tomasz Sikorski zebrali liczne cenne świadectwa w książce "Wykluczeni. Ludzie marginesu w kinematografii światowej" Najlepszych kinowych biografii szukajcie na Woblink jako książek papierowych, audiobooków oraz ebooków!
Najlepsze książki filmowe obejmują biografię i historię myśli filmowej, ale także wiele cennych praktycznych informacji dotyczących produkcji filmu fabularnego, noweli filmowej czy serialu, a także samej sztuki aktorskiej. To ostatnie stara się przybliżyć Andrzej Siedlecki w książkach "Sekrety techniki aktorskiej. Jak uczyć?" lub "Praca głosem. Technika mowy i prezentacji". Sekrety sztuki filmowej możecie zgłębić także dzięki książce Davida Lewisa Yewdalla "Dźwięk w filmie. Teoria i praktyka", "Reżyserowanie aktorów. Tworzenie zapadających w pamięć ról w filmie i telewizji" Judith Weston czy "Praca nad filmem" Sidney'a Lumeta. Tomasz Kiełbasa podpowiada "Jak zdać do szkoły filmowej, czyli kino w pigułce", a Mark Simon przybliża zagadnienie "Storyboard - ruch w sztuce filmowej". Wyjątkową pozycją jest "Scenariusz na miarę XXI wieku" Lindy Aronson, praktyczne i pełne szczegółów vademecum scenopisarstwa zarówno dla twórców filmów klasycznych, jak i awangardowych. Te i wiele innych cennych porad dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę w świecie filmu znajdziecie w książkach papierowych, audiobookach i ebookach, które czekają na Was na Woblink.