Majówkowy Maraton Czytelniczy

Press-Forum Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Miłość i dramaty królewny Marianny, Książka | Mazurski KrzysztofR.

    Wspaniała, bogato ilustrowana książka opowiada o Mariannie Orańskiej królewnie holenderskiej, żonie królewicza pruskiego Albrechta Hohenzollerna. Była ona jedną z najwybitniejszych kobiet XIX w., osobą, której sława i znaczenie wykraczały daleko poza granice Dolnego Śląska. Marianna wbrew nakazom ówczesnej etykiety wybrała miłość, sprowadzając na siebie zawiść dworów Europy i wywołując międzynarodowy skandal. W odróżnieniu od wielu dzisiejszych celebrytów swoją energię konce...

    Promocja
    okładka Kłodzkie Towarzystwo Górskie 1881-1945, Książka | Marcin Dziedzic

    Bogato ilustrowana archiwalnymi i współczesnymi fotografiami praca przedstawia dzieje Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Działało ono w latach 1881-1945 na terenie Ziemi Kłodzkiej, okolic Barda, Złotego Stoku i w południowej części Wzgórz Strzelińskich. Godłem towarzystwa była róża kłodzka (pełnik europejski) do dzisiaj pozostająca symbolem tej ziemi. Stowarzyszenie położyło podwaliny pod profesjonalną obsługę turystyczną w regionie. Zajmowało się m.in. promocją Ziemi Kłodzki...

    Promocja
    okładka Wody Mineralne Szląskie i Hrabstwa Glackiego, Książka |

    Reprint dzieła K. F. Moscha w przekładzie A. Kuszańskiego, wydanego w 1821 r. we Wrocławiu nakładem drukarni W. B. Korna. Opracowanie łączy informacje kuracyjne z krajoznawczymi, w którym opisy poszczególnych uzdrowisk i porady praktyczne uzupełniają opisy ciekawych okolic i szlaków turystycznych.

    Promocja
    okładka Przewodnik zdrojowo-turystyczny, Książka | Piotrowski Henryk

    Reprint opracowanego w 1934 r. przez Henryka Piotrowskiego przewodnika po uzdrowiskach, stacjach klimatycznych i kąpielisk nadmorskich II Rzeczpospolitej.

    Promocja
    okładka Uzdrowisko Polanica na Śląsku, Książka |

    Reprint albumu-prospektu informacyjnego „Zarządu Uzdrowiska Polanica" z 1909 r., zaopatrzonego w całostronicowe, kolorowe ryciny z epoki. Całość tekstów w nim zawartych (w oryginale niemieckich) przetłumaczona została na język polski.

    Promocja
    okładka Publiczne uwiadomienie zdroiów zdrowych, Książka | Johann Gottfried Morgenbesser

    Reprint oryginału wydanego w 1777 r. z inicjatywy władz uzdrowiskowych i wrocławskiej drukarni Wilhelma Gottlieba Korna. Jego autorem był Johann Gottfried Morgenbesser, tłumaczem zaś Daniel Vogel.

    Promocja
    okładka Uzdrowisko Polanica, Książka | Hoffmann Georg

    Reprint pierwszego informatora i przewodnika po uzdrowisku, opracowanego w 1888 r. przez dr Georga Hoffmanna. Tekst niemiecki przetłumaczony został na język polski, a układ książki zachował oryginalną czcionkę i skład.

    Promocja
    okładka Polanicki Park Zdrojowy, Książka | Zbigniew Franczukowski

    Bogate w archiwalne i współczesne fotografie kompendium wiedzy o polanickim założeniu parkowym i jego najbliższym otoczeniu. Integralna część albumu zawiera ilustrowane opisy rosnących w Parku Zdrojowym drzew i krzewów, z uwzględnieniem pomników przyrody.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.