Majówkowy Maraton Czytelniczy

Sowello Literatura - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Pośrodku świata, Książka | Owczarek Jan

    Kolejny tomik znakomitego poety, którego liryka dotyczy refleksji o sztuce, w tym poezji, historycznych wydarzeń czy niedocenianych drobiazgów, które znamy nie tylko z przeszłości. To samo dotyczy miejsc, z którymi ja liryczne tych wierszy świętuje swoją obecność. I to świętowanie jest najciekawszą nutą tego wyboru, w którym metafora nigdy nie traci swego blasku, często nabierając uniwersalnych znaczeń.

    Promocja
    okładka Fraszki, Książka | Grudziecki Kazimierz

    Rzeczywistość odbijana w przeróżnych lustrach, obyczajowych, braku kultury politycznej, tradycyjnych wad, takich jak pycha czy lenistwo, wreszcie portrety kobiet. Często zaskakująca puenta, do tego oryginalne rysunki Artura Grabowskiego.

    Promocja
    okładka A minie do śmiechu, Książka | Stanibuła-Urban Sylwia

    Konwencjonalny dowcip, podglądanie bliźnich, których zachowanie, wady i słabości nie tylko śmieszą. To, że bywają groźne wydaje się być oczywiste. I z taką oczywistością mamy do czynienia w tym tomiku. Piękne, oryginalne rysunki Artura Grabowskiego.

    Promocja
    okładka Słyszę tylko myśli, Książka | Anna Zając

    Nieustanne podglądanie świata i własnej duszy, dotykanie tego, co jest nieprzeniknione i tajemnicze, taka swoista wiwisekcja. To w niej odbijają się sprzeczne i zaskakujące uczucia, co w przełożeniu na język poetycki pozwala nam obcować z sugestywną, oszczędną metaforą, z autentycznymi prowincjami piękna.

    Promocja
    okładka Rymowanki dla Danki i przyjaciół, Książka | Kocjan Piotr

    To nie tylko rodzinne rymowanki, takie rodzajowe odzywki dla najbliższych. Tytuł jest mylący, mamy bowiem do czynienia z ostrą i oryginalną satyrą, której uniwersalny wymiar jest oczywisty. Do tego skromne, oszczędne w kresce, rysunki Jadwigi Kulińskiej i Krzysztofa Gileckiego.

    Promocja
    okładka Czar luster tajemnych, Książka | Biernacki Paweł Fadziejowic

    Piękna, klasyczna, często wyszukana fraza, oryginalne metafory, nieustający dialog z tradycją, nie tylko w sensie poetyckim, ale i prezentowanych tematów. Dotyczy to Starożytności, różnorodnych wydarzeń historycznych, również tych współczesnych. A na dodatek ukochana przez autora Finlandia, zaskakujących barwach i lirycznych, często synestezyjnych odcieniach. Mądra, o dużej kulturze literackiej poezja.

    Promocja
    okładka Wierzby płaczące, Książka | Chrobok Tomasz

    Zbiór miniatur, różnorodnych w swym artystycznym wymiarze, bo i filozoficznych i sentymentalnych. Mamy więc do czynienia z refleksją o sensie istnienia i zachwytem nad pięknem rodzimego pejzażu. Do tego interesujące zdjęcia autora.

    Promocja
    okładka Zło i dobro trzymają się w parze, Książka | Józef Chodakowski

    Kolejny tomik autora, w którym króluje tytułowa tematyka. Ciekawym akcentem tych wierszy jest brak dychotomicznego podziału, o który, zdaniem autora, bardzo trudno. Jest to nieco przekorne, bo wcale to nie oznacza, że nie mamy w tej liryce prób oddzielenia zła o dobra. Nawet wówczas, kiedy te dwa zjawiska, choćby w społecznym czy politycznym ujęciu sąsiadują ze sobą czy się przemieszczają. Jak zwykle u autora trochę dydaktycznej i historycznej, ciekawej refleksji.

    Promocja
    okładka Niebo mam na ziemi, Książka | Agnieszka Białek

    Tytułowe niebo, jak wszystko, z czym ma do czynienia podmiot liryczny tych wierszy, jest relatywizowane, po to, żeby ostatecznie spróbować uczuciom, sytuacjom czy zdarzeniom, nadać uniwersalny sens. W ujęciu filozoficznym nie zawsze się to autorce udaje, dzięki czemu jej liryka staje się ciekawsza, poprzez nieustanny dialog ze sobą i otaczającym ją światem.

    Promocja
    okładka Na ziemię zawitały złe moce, Książka | Józef Chodakowski

    Poetycka próba poszukiwania uniwersalnego dobra, ale również źródeł zła, które zniewala nasz świat. To zło, często bywa atrakcyjne i sugestywne, tworzy namiastkę złudnego piękna i wartości, którym ulegamy często bezwiednie i bez refleksji. Autor, często poprzez wiersz publicystyczny, pokazuje te mechanizmy, przywołuje konkretne sytuacje i wydarzenia. Czasem przybiera głos mentora i przestrzega, w imię dobra, które przecież jest, które istnieje, choćby w sercu człowieka....

    Promocja
    okładka Kłamstwo i prawda pod jednym są dachem, Książka | Józef Chodakowski

    Aluzje, dygresje, dotyczące przeszłości, ale zawsze ważne odczytywanie zdarzeń i tradycji. I tych współczesnych, których aktualność uświadamia nam skomplikowany charakter świata, w którym często bezrefleksyjnie żyjemy. Od czasu do czasu dyskretny dydaktyzm i formułowane, niemal po ojcowsku, zalecenia. Wszystko to w kontekście sugestywnej metafory i patriotycznej symboliki.

    Promocja
    okładka Jam cieniem człowieka, Książka | Bartosz Małgorzata

    Recz o dramacie ludzkiej duszy i rozumu, widzianych z perspektywy młodego człowieka, a wszystko to w zderzeniu z próbą odnalezienia sensu i nadziei. Różne asocjacje, zaskakujące refleksje, ciekawa metaforyka i ten przejmujący egzystencjalny ból.

    Promocja
    okładka Czerwień w czerni, Książka | Maruszczyk Marian

    Ten oksymoroniczny tytuł oddaje charakter tej poezji, w której z perspektywy czasu ogląd przeżytych uczuć staje się podstawą refleksji o wartościach, które się wyznawało. Te pozorne wspomnienia okazują się być aktualne, porządkują teraźniejszość, w której podmiot liryczny tych utworów próbuje się odnaleźć.

    Promocja
    okładka Amputacja serca, Książka | Mażul Marta

    Wymowny tytuł, który oddaje dramatyzm niespełnionej i tragicznej miłości, do osoby tak bliskiej jak świecące słońce, czy wyczerpujące swą obecnością ukochane przedmioty. Prosta, bezpretensjonalna metafora, częste prozaizmy, które nie tracą nic ze swojego emocjonalnego wizerunku.

    Promocja
    okładka Lotem Ikara, Książka | Ryszard Marian Mrozek

    Śpiewna, roztańczona wręcz fraza, która nawiązuje do klasycznych ujęć naszych romantyków i nie tylko. Ten ciekawy dialog z tradycją, w sensie prezentowanej poetyki, dotyczy też różnorodności tematycznej. Tytułowy Ikar to symbol prawdziwego człowieczeństwa i nadziei, że sens życia jest, że istnieje, że jest ponadczasowy, zarówno w wymiarze ludzkim jak i boskim, ziemskim i kosmicznym. Mądra i uniwersalna liryka.

    Promocja
    okładka Niebieska Róża, Książka | Joanna Bąk

    *** Urodzona w Legnicy w 1982 roku, Gdy Święta Bożego Narodzenia trwały w toku. Tata chciał chłopca, lecz "wyszłam" Ja, Jego najukochańsza córeczka ta. Dobrym dzieckiem byłam, Przynajmniej tak mi się wydaje, Choć nieraz rodzice innych Ze skargą przychodzili na mnie. Szkoła podstawowa z czerwonym paskiem, Liceum trochę gorzej, Ale Politechnikę i Wydział Elektryczny, Skończyć miałam ochotę. Jako Pani inżynier elektryk spełniam się zawodowo, Pisanie wierszy traktuję ulgowo. ...

    Promocja
    okładka Nie wierz łzom, Książka | Lickiewicz Wiesław

    Łzy miłości, szczęścia, troski.
    Te najszczersze, te prawdziwe,
    Mają zawsze posmak gorzki,
    Choć z przyczyny bardzo miłej.

    Lecz dlaczego łzy fałszywe,
    Łzy na pokaz, łzy zdradzieckie,
    Mają gorycz jak prawdziwe,
    A zamiary ich są niecne.

    Ale skoro już tak jest,
    Zaprzestańmy wierzyć w nie,
    A traktując łzy jak deszcz,
    Nie wyjdziemy na tym źle.

    Promocja
    okładka Romantyczność, Książka | Mateusz Marek Wolff

    Słyszę Cię, po podłodze stąpasz,
    Tylko tu i teraz w punkt uderzasz,
    Rozbierają umysł na części wspomnienia.
    Słyszę Cię, gdy skórą o skórę pocieram,
    Przemierzasz pokój, a ja Cię ubieram,
    W tę sukienkę, to w tamtą,
    Albo tylko pończochy i szpilki.
    W nagości wieczornej toniki,
    Myślenie o Tobie to jedna z przyjemności,
    Słyszę głosy - to mój maniakalny pościg.

    Promocja
    okładka Trzeba tulić życie do siebie, Książka | Mariusz Szczepaniak

    Tytuł tego wyboru nie jest przypadkowy. To „przytulanie życia” to nic innego jak radość obcowania z tym, co nam zostało dane, ale równocześnie nieustanna troska o sens i godność człowieka. Ta twórczość rozgrywa się co najmniej na kilku tematycznych obszarach: fascynacja pejzażem, erotyczne zaklinanie tajemnicy uczuć, pamięć o przeszłości. Równie ważnym wydaje się być obraz i postawy współczesnych Polaków. Mamy do czynienia z poezją, która nie tylko potrafi wzruszyć czy zauroc...

    Promocja
    okładka Nieznana rzeka duszy, Książka | Izabela Rejek

    Hymn o miłości do ukochanego człowieka, ale równocześnie do innych. I ta nieustanna pielęgnacja duszy i serca, czuwanie nad tym, by życiu towarzyszyła i dobra energia i harmonia. To nieustanne niwelowanie niepewności, która nas otacza może zaimponować. Zwłaszcza, że jest przekazywane poprzez interesującą metaforę i sugestywną refleksję.

    Promocja
    okładka Gdzie są te wyspy szczęśliwe, Książka | Eksner Janusz

    Pewno, z piętnaście lat temu, odczuwałbym inne wiersze z tego tomiku. Bo jest on trochę odbiciem różnych okresów w życiu autora. Ja trafiłem na to „moje na dziś”. I powiedzmy, gdy czytając poezję trafiamy na słowa, które są bliskie naszym uczuciom; więcej – nie tylko oddają to co czujemy ale dają nam szanse szerzej spojrzeć na siebie – no to już jest poezja. Dlaczego? Bo napisana przez kogoś tak jakby słyszał lepiej nas samych.

    Promocja
    okładka Czas goni na oślep, Książka | Janusz Ryszard Obara

    Poezja, w której przeważa żart, ironia i sarkazm. To wszystko jest tym cenniejsze, że nie mamy do czynienia z satyrą, tylko z liryką. Autor jest świetnym obserwatorem, podgląda nie tylko nas, bliźnich, ale i samego siebie. Bez względu na to, czy jest to erotyk, czy rymowana publicystyka, potrafi być sugestywny i przekonujący.

    Promocja
    okładka Perły na skale, Książka | Domeracka Małgorzata

    Pokłon miłości, bogatej i różnorodnej. Ale równocześnie nieustająca troska, walka o to, by była pełniejsza i piękniejsza. Wiara w jej ponadczasowe trwanie. Tytułowe perły symbolizują nie tylko sens wyznawanych wartości, ale stanowią swoiste antidotum na chaos i znieczulicę otaczającego nas świata.

    Promocja
    okładka Nie powiedziałeś, Książka | Michalska Marlena

    Historia uczucia, opisywanego już z dystansu, w której emocje są stonowane, gdzie od czasu do czasu pojawia się chłodna analiza wydarzeń, ironia i sarkastyczny ton. To wszystko nie pozbawia tej liryki sentymentalnych czy romantycznych odniesień. Mnóstwo szczegółów, rekwizytów, przedmiotów, które stają się nie tylko świadkami tego dramatycznego uczucia, ale w sensie estetycznym współtworzą ciekawą i oryginalną ekspresję języka.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura

„Literatura” jest bardzo obszerną kategorią zawierającą w sobie książki z licznych podkategorii, dlatego możemy tu znaleźć zarówno literaturę piękną, poezję i dramat, jak i powieść obyczajową i historyczną, a także fantastykę, horror, kryminał i romans. Najchętniej czytane pozycje w księgarni internetowej Woblink.com należą do jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia Remigiusza Mroza, którego powieści od razu zdobywają rzesze wiernych fanów („Hashtag”, „Testament”, „Zerwa”), znanego na całym świecie, niekwestionowanego króla horrorów Stephena Kinga („Outsider”, „To”), a także brytyjskiej pisarki, jednej z najpopularniejszych autorek powieści dla kobiet Jojo Mojes („Moje serce w dwóch światach”, „Kiedy odszedłeś”, „Zanim się pojawiłeś”). W kategorii „Literatura” nie mogło także zabraknąć takich tytułów jak „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood, która przedstawia przerażającą antyutopię o piekle kobiet zmuszonych do życia w reżimowym państwie, „Kredziarz” C.J. Tudor, czyli pełnego koszmarów thrillera będącego niezwykle udanym debiutem literackim brytyjskiej pisarki czy opartej na motywach mitologicznych „Kirke” Madeleine Miller – opowieści o samotnej kobiecie walczącej z przeciwnościami losu i zmuszonej wybierać między bogami a śmiertelnikami. W ofercie znajdują się również książki tworzące kanon literatury polskiej i europejskiej, utwory cenione i wartościowe. Należą do nich ponadczasowe pozycje pisarzy polskich, jak np. „Bajki robotów” Stanisława Lema, „Lalka” Bolesława Prusa, „Potop” Henryka Sienkiewicza, a także zagranicznych, czyli m.in. „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa, „Wojna i pokój” Lwa Tołstoja, „Nędznicy” Victora Hugo.