Jednym z trudniejszych zagadnień naszej wiary jest grzech przeciw Duchowi Świętemu. Szczególnie niepokoi stwierdzenie Pisma Świętego, iż bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu nigdy nie będzie odpuszczone. Celem tego opracowania jest próba wyjaśnienia, na czym polega istota tego grzechu i w jakich postawach on się przejawia.
Tematem tego tomiku lectio divina jest opis męki Jezusa według Jana. Znajdziemy w nim następujące rozważania: pojmanie w ogrodzie (J 18,1-11), tożsamość Nauczyciela i tożsamość ucznia (J 18,12-27), przed Piłatem (J 18,28-19,16), Golgota (J 19,17-37), powrót do ogrodu (J 19,38-42). Innocenzo Gargano, kameduła, mieszka w Rzymie, w klasztorze San Gregorio al Celio, którego jest przełożonym i administratorem. Niezwykły profesor patrologii w Papieskim Instytucie Wschodnim, uczy hi...
Autor na kartach książki prezentuje jeden z ważniejszych traktatów z teologii fundamentalnej – traktat o Objawieniu Bożym. Rozprawa składa się z pięciu części: Pojęcie Objawienia w teologii i nauczaniu Kościoła; Bóg mówi i działa w historii; Bóg mówi i działa w Jezusie Chrystusie; Jezus Chrystus mówi i działa w Kościele; Aktualność i dziejowe znaczenie Objawienia Jezusa Chrystusa.
Książka w pierwszej części w sposób praktyczny i przystępny omawia cztery waurnki nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. W następnych częściach proponuje rozważania, które mogą być pomocne w osobistym praktykowaniu tego nabożeństwa. Ostatnią część stanowią modlitwy do Niepokalanego Serca Maryi.
Autor komentuje następujące fragmenty Ewangelii według św. Łukasza: działalność Jana Chrzciciela, chrzest Jezusa, rodowód Jezusa, kuszenie na pustyni (Łk 3,1-4,13), powołanie Piotra, uzdrowienie trędowatego (Łk 5,1-16), uzdrowienie paralityka, powołanie Lewiego, sprawa postów, łuskanie kłosów w szabat, uzdrowienie w szabat (Łk 5,17-6,11), wybór dwunastu, tłum, który starał się Go dotknąć, błogosławieństwa, miłość nieprzyjaciół, powściągliwość w sądzeniu, obłuda, drzewo i owoc...