Jaga kończy studia i ucieka z domu. Dosłownie. Pakuje jedną walizkę, pod nieobecność ojca porzuca swojego narzeczonego i wyjeżdża do Bielin, małej świętokrzyskiej wsi, w której jej babcia była szeptuchą. Jednak czy wygadana i rezolutna dziewczyna poradzi sobie z praktyką oraz z nieprzychylnymi jej mieszkańcami, którzy najchętniej za porady płaciliby jajkami i kiełbasą? Na domiar złego słowiańskie demony wszelakiej maści upodobały sobie teren wokół Łysej Góry.Na szczęście miły...
W ciepłe wakacje młody Jakub przedziera się przez ogrodzenie na działkę zwariowanego sąsiada, o którym krążą legendy. W jego starym sadzie znajduje szopę, a w niej pozbawione kół czarne auto. Utracona kropla krwi to według Kuby niewielka cena za błyskotkę ukradzioną z pakamery. Do czasu… Metaliczny smak juchy obudzi bestię w czarnym pojeździe.„Grzechòt” to trzymająca w napięciu opowieść zabierająca czytelnika do dawnych, dziecięcych wspomnień. Co by było, gdybyśmy kiedyś nie ...
Po brawurowej ucieczce ze średniowiecza Gina i Markus trafiają do 1899 roku. Hel w tym czasie zaczyna zdobywać sławę nadmorskiego uzdrowiska. Nowoczesny świat przeraża pirata, który niczego nie pojmuje, wszystko jest mu obce. Tym razem Gina musi sama stawić czoła wszystkim wyzwaniom epoki i zatroszczyć się o ukochanego. Oboje ukrywają się przed światem w Kusfeldzie, małej rybackiej wiosce na Półwyspie Helskim. Dziewczyna ma nadzieję, że to pomoże Markusowi przystosować się do...
Osiemnastoletnia anielica Narida zostaje oskarżona o zabójstwo, a następnie upada strącona z Nieba. Okaleczona i odarta z anielskości trafia na Ziemię, do Rzymu.Po dziesięciu latach spokojnego życia, gdy już pogodziła się z odtrąceniem, odkrywa w sobie dawne, unikatowe moce. Tatuaż, który ma na plecach, przedstawiający pysk wilka potrafi się materializować, by bestia stawała w jej obronie.Narida razem z przyjacielem Rimonem zostaje wrzucona w wir tajemniczych zdarzeń. Wkrótce...
Nadchodzi koniec roku, a wraz z nim jesienne Dziady oraz Szczodre Gody. Biorąc pod uwagę swój stan, Gosia najchętniej by odpoczęła i skupiła się na poszukiwaniu idealnego środka na poranne mdłości. Niestety bogowie mają wobec niej inne plany. Swarożyc domaga się dotrzymania obietnicy, jednak nie zamierza jej szybko zdradzić imienia tego, kogo ma zabić. Mokosz snuje się niepokojąco w pobliżu. A Weles…? Ano właśnie. Jest jeszcze Weles.Gosia będzie musiała zmierzyć się nie tylko...
Znane autorki związane nie tylko z nurtem fantastyki i literatury słowiańskiej po raz kolejny tworzą niesamowitą antologię. Zebrane opowiadania wzruszą, przestraszą, a przede wszystkim sięgną do nieznanych legend i podań słowiańskich.Przed wami zamierzchła przeszłość i zapomniane rytuały w nowoczesnym wydaniu. Autorki opowiadań zawartych w antologii: Paulina Hendel, Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Marta Krajewska, Agnieszka Kulbat, Katarzyna Berenika Miszczuk, Martyna Radu...
Wśród czekających na Was na Woblink dzieł odkryjecie najlepsze książki fantasy dla dorosłych, młodzieży oraz dla dzieci - zarówno klasyczne książki fantasy, jak i nowe książki fantasy.
Fantastyka jest pojęciem nadrzędnym nad fantasy. Książki z działu fantastyki można podzielić na wiele podtypów. Do najbardziej znanych należą fantasy, science fiction (fantastyka naukowa) i horror. O ile wyróżnienie tego ostatniego spośród pozostałych nie powinno stanowić problemu, o tyle stwierdzenie czym charakteryzuje się literatura fantasy nie jest już takie proste. Podziały te nie są jednoznaczne, jednak można pokusić się o próbę ich wyznaczenia.
Książki fantasy opierają się przede wszystkim na magicznych i nadprzyrodzonych motywach i formach, które stanowią główną oś fabuły i świata przedstawionego. Czasem utrzymywane są w nieco bardziej baśniowej scenerii niż dzieła sci-fi czy horrory. Do książek fantasy zaliczane są na przykład “Koralina” Neila Gaimana, “Silmarillion” oraz “Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkiena, “Cykl demoniczny” Petera V. Bretta (dziesięć powieści zawartych w pięciu tomach: „Malowany człowiek”, „Pustynna Włócznia”, „Wojna w blasku dnia”, „Tron z Czaszek” i „Otchłań”) czy “Niekończąca się historia” Michaela Ende.
Fantasy to także rozległy gatunek literacki, który ma swoje podtypy. Na co dzieli się fantasy? Tzw. high fantasy zazwyczaj rozgrywa się w świecie przypominającym nasze średniowiecze. Należą do nich na przykład takie epickie cykle fantasy jak “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena czy “Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa. Ich swoistym przeciwieństwem jest tzw. low fantasy, czyli historie, w których magia nie odgrywa zbyt dużej roli lub jest w ogóle nieobecna. Wciąż jest to jednak alternatywna rzeczywistość. Za prekursora tego podgatunku uznaje się Roberta E. Howarda i jego cykl o Conanie. Dobrym polskim przykładem jest “Trylogia husycka”, której autorem jest Andrzej Sapkowski (“Lux perpetua”, “Boży bojownicy” i “Narrenturm”). Z kolei akcja tzw. urban fantasy rozgrywa się w mieście, gdzie istnieje pozorna sprzeczność współistniejących obok siebie magii i techniki. Należą do nich na przykład “Nigdziebądź” Neila Gaimana, cykl “Dary anioła” Cassandry Clare, czy cykl o Percym Jacksonie Ricka Riordana.
Wśród dzieł tworzących czołówkę książek fantasy, warto wyróżnić tak cenione serie fantasy jak “Archiwum Burzowego Światła” Brandona Sandersona, serię “Malazańska księga poległych” Stevena Eriksona, czy “Opowieści z meekhańskiego pogranicza” Roberta M. Wegnera. Znajdziecie tam również klasykę fantasy, do ktorej należą na przykład "Mroczna wieża" Stephena Kinga oraz “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina.
Szukacie dobrego cyklu fantasy? Miłośnikom tego gatunku polecamy także “Kroniki Amberu” Rogera Zelaznego, serię “Czarna Kompania “Glena Cooka, “Z mgły zrodzony" Brandona Sandersona, “Trylogię Czarnego Maga” Trudi Canavan, “Wojnę makową” Rebecci F. Kuang która odbiła się głośnym echem w świecie literackim, czy trylogię “Mroczne materie” Philipa Pullmana, która stałą się podstawą filmu i serialu.
Polska również ma szczęście być miejscem, w którym powstają kultowe serie fantasy. Wystarczy wspomnieć o sadze Wiedźmińskiej Andrzeja Sapkowskiego, o serii “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, “Cyklu Inkwizytorskim” Jacka Piekary, czy “Zastępach anielskich” Mai Lidii Kossakowskiej. Wśród polskich książek fantasy dużą popularnością cieszą się także humorystyczne książki fantasy, których bohaterami są takie postaci jak Jakub Wędrowycz, postać stworzona przez Andrzeja Pilipiuka.
W gronie dobrych książek fantasy dla młodzieży z kolei czekają na Was na przykład, seria “Okrutny książę” Holly Black, trylogia “Dziedzictwo” Christophera Paoliniego czy "Szklany Tron" Sarah J. Maas.
Te i wiele innych zachwycających książek fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Nie czekajcie, wybierzcie się w nieznane światy książek pełnych magii już dziś!