Czy może powstać coś z niczego? Czy u podstaw istnienia świata i wszelkiego bytu musi leżeć materia, a jeśli tak, to czy jest ona wieczna? Czy to Bóg stworzył wszystko/ Spór wczesnochrześcijańskiego apologety Tertuliana z gnostykiem Hermogenesem nie był zwykłą kłótnią kupców na rynku w Kartaginie, sięgał rzeczywiście akademickiego poziomu. Który z adwersarzy był heretykiem? Prawda jest jednak ponadczasowa, a czytelnik niech ją odkrywa z pasją.
Stosunek Stefana Wyszyńskiego do opozycji oraz oporu społecznego w powojennej rzeczywistości Polski jest stosunkowo mało poznany. W kilkudziesięcioletnim prymasostwie istnieją okresy, tematy i środowiska dobrze udokumentowane i zbadane, inne zaś, choćby stanowisko wobec powojennego podziemia czy opozycji demokratycznej wymagają jeszcze uszczegóławiających badań. I o tym traktuje niniejszy tom.
Duża liczba dzieci wychowywanych poza rodziną stanowi aktualne wyzwanie dla polityki państwa w kierunku stałej i konstruktywnej troski o dobrą organizację systemu opieki zastępczej. Autorka w oparciu o wnikliwą analizę literatury naukowej w zakresie sytuacji życiowej dzieci pozbawionych rodziny (przebywających w pieczy zastępczej), dostrzega konieczność kształtowania praktyki społecznej adekwatnie do indywidualnych potrzeb. Czytelnik pracy z całą pewnością z zainteresowaniem...
Niewielkich rozmiarów traktat filozoficzno-polityczny, po raz pierwszy udostępniany polskiemu czytelnikowi po sześćdziesięciu latach od publikacji oryginału. Wybitny francuski filozof oddaje hołd potencjałowi cywilizacji amerykańskiej, zapraszając do refleksji nad podstawami urządzania spraw publicznych po obu stronach Atlantyku.
Autorzy zebranych w tomie blisko trzydziestu rozpraw badają najróżniejsze konteksty występowania wody i innych motywów akwatycznych w dawnych i współczesnych tekstach kultury, śledząc m.in. ich złożone implikacje filozoficzne czy światopoglądowe w dziełach literackich, malarskich, fotograficznych, na obszarze filmu i sztuki teatru.
Analiza dyskursu obiecuje badaczom poszerzenie horyzontów poznawczych i możliwość uzyskania interesujących rezultatów. Uwodzi wyrafinowaniem metodologicznym, wobec którego metody empiryczne wydają się niezbyt wyszukane. Podstawowym wnioskiem z publikacji jest teza, iż zignorowanie ograniczeń związanych z analizą dyskursu prowadzi ostatecznie do podważenia sensu nauki.
Miejsca nieoczywiste: dalekie kresy, prowincjonalne miasteczka, albo peryferie i rzadko odwiedzane kwartały dużych miast. Miejsca nieoczywiste: zagubione w historii i na nowo odzyskiwane dla naszej pamięci. Miejsca nieoczywiste: w których gromadzą się ulotne, choć przecież materialne świadectwa inicjatyw i prac. O tych miejscach, wyrażanych w literaturze, gwarze, malarstwie i teatrze, o muzeum i o bibliotece jest ta książka.
Tłumaczenia w XXI wieku to temat otwarty, zapraszający do rozpoznawania, wyznaczania, a także przekraczania granic kultur i języków w jednostkowych spotkaniach trwających przez stulecia, we wzajemnej obecności, a także w przestrzeniach tak subtelnych, że wymykających się wszelkiemu językowi. Tom zawiera przykłady poszukiwań tego, co dystynktywne, i tego, co powszechne w praktykach tłumaczeniowych. Przede wszystkim jednak, zebrane artykuły ukazują odkrywanie potencjału dzieła ...
Pionierskie opracowanie polskiej mistyki przeżyciowej i studyjnej na przekroju 1000-lecia Polski. Przedmiotem pierwszej mistyki jest doświadczenie mistyczne konkretnej osoby; przedmiotem drugiej jest to samo, ale ujęte metodologią naukową. Obydwa rodzaje mistyki stanowią jedną wielką polską tradycję mistyki.
Próba rekonstrukcji dziejów Ewangeliarza księżnej Anastazji, kodeksu stanowiącego najprawdopodobniej wotum księcia Bolesława Kędzierzawego za duszę żony Anastazji po jej śmierci w 1158 roku. Opracowanie zawiera nie tylko pieczołowicie odczytany z oryginału tekst ewangeliarza, ale także analizy paleograficzne, kodykologiczne i treściowe kodeksu, a także syntetyczne przedstawienie wniosków badań historyków sztuki nad okładką dzieła, łączącą cechy typowe dla ikonografii bizant...
Publikacja została pomyślana jako zbiór artykułów pisanych przez dwie grupy autorów. Pierwszą stanowią osoby z długoletnią praktyką zawodową w zakresie muzealnictwa, konserwacji dzieł sztuki, ochrony zabytków, nierzadko posiadające duże doświadczenie pedagogiczne, a także absolwenci studiów podyplomowych. Ich publikacje mają charakter ściśle naukowy. Druga grupa autorów to studenci relacjonujący swoje doświadczenia zdobyte w ramach zajęć ćwiczeniowych, a ich prace mają charak...