Majówkowy Maraton Czytelniczy

Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Simo Heikkilä Designer's Life and Work, Książka | Anna Wiśnicka

    Simo Heikkilä jest fińskim projektantem i architektem wnętrz. Karierę rozpoczął od projektowania sklepów i wystaw dla Marimekko, a następnie zajął się projektowaniem mebli. Książka ma na celu przedstawienie życia i twórczości Simo Heikkilä w szerszym kontekście historycznym i stylistycznym.

    Promocja
    okładka Piękne przedmioty Ozdoba ciała i dekoracja wnętrz sakralnych i świeckich, Książka |

    Monografia jest kolejnym tomem w serii wydawniczej opracowywanej przez Katedrę Muzeologii Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW. Publikacja prezentuje materiały dotyczące historii rzemiosła artystycznego, wzornictwa przemysłowego i szeroko pojętej kultury materialnej na przestrzeni dziejów.

    Promocja
    okładka Rejony twórczej zmiany Tekst. Adaptacja. Medialna re-kreacja, Książka |

    Książka jest poświęcona refleksji nad fundamentalnym zjawiskiem kulturowym, jakie stanowi przetwarzanie tekstów w procesach przekładu, adaptacji, różnego typu transpozycji treści utworów w obszar innych mediów – przy zachowaniu ich związku z tekstem źródłowym.

    Promocja
    okładka Śmierć w wodzie i inne motywy akwatyczne w horyzoncie wyobraźni, Książka |

    Autorzy zebranych w tomie blisko trzydziestu rozpraw badają najróżniejsze konteksty występowania wody i innych motywów akwatycznych w dawnych i współczesnych tekstach kultury, śledząc m.in. ich złożone implikacje filozoficzne czy światopoglądowe w dziełach literackich, malarskich, fotograficznych, na obszarze filmu i sztuki teatru.

    Promocja
    okładka [S]łowna kotka Obrazy, funkcje, przemiany włoskiej książki XVI wieku, Książka | Joanna Pietrzak-Thébault

    Prezentowany cykl artykułów ukazuje profesjonalistów, którzy zdołali wypracować nowatorską tożsamość ksiązki i nadać jej wyraziste oblicze. Pokazuje ówczesnych czytelników, szkicuje portrety książek, pokazuje strategie i techniki, z jakich korzystali włoscy typografowie i edytorzy w XVI wieku.

    Promocja
    okładka Nieskończoność Badania interdyscyplinarne, Książka |

    Książka zawiera artykuły przedstawicieli różnych dyscyplin, omawiające z rozmaitych perspektyw problem nieskończoności. Zamieszczone w niej prace sytuują się w ogromnym polu badawczym rozciągającym się od kosmologii, przez matematykę, po literaturoznawstwo oraz refleksję nad dawnymi i współczesnymi zjawiskami kultury.

    Promocja
    okładka Możliwość i konieczność w kulturze Idee – narracje – interpretacje, Książka |

    Możliwość i konieczność to kategorie odnoszone bodaj do wszystkich sfer rzeczywistości oraz najważniejszych aspektów egzystencji ludzkiej, stosowane w odległych od siebie dziedzinach nauki (nie tylko zresztą humanistycznych), w kontekście różnorodnych procesów, zjawisk naturalnych, jak i kulturowych artefaktów. Wielokontekstowość i polisemiczność tych kategorii stanowią naturalną zachętę do podjęcia, zogniskowanej wokół nich, refleksji kulturoznawczej. Książkę, podzieloną na...

    Promocja
    okładka Cmentarz na Rossie w Wilnie Niezachowane pomniki na podstawie kartotek Wacława Wejtki, Lucjana Uziębło i Aleksandra Śnieżki, Książka | Anna S. Czyż, Bartłomiej Gutowski

    Praca jest katalogiem niezachowanych, a zinwentaryzowanych w latach 20.-40. XX wieku nagrobków najsłynniejszej wileńskiej nekropolii /.../ to bezcenne informacje nie tylko o formach nagrobków, ale i o spoczywających na Rossie przedstawicielach wielu narodów zamieszkujących Wilno.

    Promocja
    okładka Szybkość w kulturze, Książka |

    Publikacja stanowi z jednej strony przykład refleksji teoretycznej nad prymatem paradygmatu szybkości we współczesnej kulturze i życiu codziennym, z drugiej strony przynosi teksty-przykłady mierzenia się z paradoksami szybkości i powolności oraz swoistej gry między tymi wymiarami.

    Promocja
    okładka Pogranicza kulturowe w perspektywie współczesności, Książka |

    Istotą współczesnej wielokulturowości nie jest występowanie wielu różnych kultur „obok siebie”, „oddzielnie”, ale przeciwnie – nakładanie się tych kultur, tak by tworzyły się międzykultury i różnego typu pogranicza. Z jednej strony pojęcie pogranicza konotuje pewną przejściowość i niedookreślo­ność, zawieszenie pomiędzy różnymi kategoriami, z drugiej strony – stajemy w obliczu coraz bardziej widocznej graniczności, która staje się wyzwaniem, a nawet murem, czy – odnosząc się ...

    Promocja
    okładka Kultury świata w dialogu, Książka |

    Książka jest pewnym podsumowaniem zajęć, badań i wykładów z dziedziny kulturoznawstwa, prowadzonych na UKSW. W tym zbiorze artykułów znajdziemy rozważania na temat społeczeństw wielokulturowych, dialogu międzykulturowego, a także niezwykle ciekawe teksty na temat specyfiki kulturowej Chin, Japonii, krajów afrykańskich czy cywilizacji islamu.

    Promocja
    okładka Kantor pisarz Lekcje mediolańskie jako tekst literacki, Książka | Stangret Paweł

    Tadeusz Kantor jako pisarz? Różnorodność gatunkowa – eseje, manifesty, rozprawy teoretyczne – i obszerność tej spuścizny każą zająć się twórczością literacką autora Umarłej klasy. Jak Kantor pisał? Czym są dla niego manifesty? Jaka wizja sztuki wyłania się z tekstów artysty? Książka prezentuje jedną z rozpraw teoretycznych ujętych w charakterystyczną dla Kantora formę. Wiersza? Manifestu? Eseju z historii sztuki i kultury ubiegłego stulecia? Lekcje mediolańskie, jako tekst pó...

    Promocja
    okładka Rzecz w kulturze, Książka | Brygida Pawłowska-Jądrzyk, Dorota Dąbrowska

    Studia zebrane w tomie Rzecz w kulturze ukazują status i funkcjonowanie różnych przedmiotów w środowisku kulturowym człowieka, przy czym materiału do analiz dostarczyły dawne i współczesne teksty kultury, w tym zwłaszcza utwory literackie, filmy i reklamy. Książka reprezentuje nurt określany jako „posthumanistyczny” i jest kolejnym głosem w dyskusji o rzeczach, toczącej się ostatnio w wielu gremiach naukowych w Polsce i na świecie. Artykuły w niej zebrane analizują ciekawie, ...

    Promocja
    okładka Teatr przeciwko śmierci Kryptoteologia Tadeusza Kantora, Książka | Flander-Rzeszowska Katarzyna

    Przełomowe studium w dotychczasowych – polskich i światowych – badaniach nad Kantorowskim teatrem oraz znaczące dokonanie na obszarze „teologii pogranicza”. Autorka oparła się na niezwykle bogatej bazie źródłowej i odwołała się do rozległej literatury przedmiotu. Skonstruowała wieloaspektową narrację o teologii „prześwitującej” ze sztuki Kantora.

    Promocja
    okładka Fotoesej - testowanie granic gatunku, Książka |

    Pierwsza praca podejmująca na tak szeroką skalę próbę teoretycznego opisu fotoeseju – gatunku, który sytuuje się na pograniczu fotografiki i literatury. Książka wpisuje się w obszar visual studies i stanowi wyjątkowo oryginalny zbiór fotografii oraz refleksji na temat relacji pomiędzy obrazem a tekstem. Podstawowe założenie autorów opiera się tu na przeświadczeniu, że próbując opisać fotoesej jako gatunek, należy przekroczyć tradycyjne, zorientowane logocentrycznie ramy wypow...

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.