Znak Książki o kosmosie i astronomii - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Człowiek - istota kosmiczna, Audiobook | Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka

    "50 lat temu stanęliśmy na Księżycu. Co dalej? Czy kiedyś złapiemy deszcz diamentów, który pada na Saturnie każdego dnia? Po co szukać wody na Marsie, skoro jest jej pod dostatkiem na księżycach Jowisza? Kiedy zamieszkamy w hotelach na orbicie Ziemi? Czy podróże w kosmos mogą wydłużyć życie człowieka? Fizyk cząstek elementarnych, biznesmen, do niedawna szef Polskiej Agencji Kosmicznej, miłośnik The Big Bang Theory i Star Treka w rozpalającej wyobraźnię rozmowie o ty...

Znak Książki o kosmosie i astronomii - książki, ebooki i audiobooki

Wydawnictwo Znak, a raczej Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" to jedno z najstarszych i największych polskich wydawnictw. Oficyna została założona w 1959 roku w Krakowie - obecnie publikuje ponad 500 tytułów rocznie w ramach kilku marek, w tym Znak Horyzont, Znak Literanova, Znak Emotikon czy Wydawnictwa Otwarte. Grupa wydawnicza Znak jest także wydawcą miesięcznika Znak, jednego z najstarszych tego typu czasopism w Polsce - jego pierwszy numer ukazał się w 1946 roku. Znak jest również współorganizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, w tym corocznych Dni Tischnerowskich. W oficynie tej ukazują się zarówno książki związane z filozofią i religią, jak i bestsellerowe powieści, eseje, tomiki poezji, dzieła non-fiction, historyczne czy literatura dziecięca. Do najpopularniejszych autorów Znaku z pewnością należą więc ks. Józef Tischner, ks. Adam Boniecki, Szymon Hołownia, Leszek Kołakowski, Adam Szustak, Umberto Eco, Ryszard Kapuściński, Mario Vargas Llosa, Eric-Emmanuel Schmitt, Zadie Smith, Wisława Szymborska, Virginia Woolf czy Adam Zagajewski. Ebooki tych autorów w formatach epub, mobi lub pdf bez trudu znajdziecie na Woblink!

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powstał w Krakowie w roku 1959 z inicjatywy osób związanych z miesięcznikiem "Znak" oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Jednym z ich celów było umożliwienie polskim czytelniczkom i czytelnikom zapoznania się z niepublikowanymi wcześniej w Polsce dziełami - zwłaszcza przekładami współczesnych teologów i filozofów. Pierwszym dyrektorem i jednym z głównych inicjatorów powstania Instytutu był Jacek Woźniakowski. Początkowo siedziba Znaku mieściła się w pokoju przy ulicy Wiślnej 12 w Krakowie, tuż nad redakcją "Tygodnika Powszechnego". W redakcji zasiadali wtedy między innymi Stanisław Stomma, Hanna Malewska, ks. Józef Tischner i Jerzy Turowicz. W okresie PRLu znakiem rozpoznawczym wydawnictwa były dzieła z gatunku literatury katolickiej i filozoficznej. Stosunkowo rzadko ukazywały się wtedy jego nakładem proza, poezja czy eseje. Cenzura skutecznie utrudniała pracę i rozwój wydawnictwa, jednak czytelnicy chętnie sięgali po książki wydane przez Znak. Na dzieła autorstwa Antoniego Gołubiewa, Karola Wojtyły, Władysława Bartoszewskiego, Czesława Miłosza, Leszka Kołakowskiego, Gustawa Herlinga Grudzińskiego i innych twórców prowadzono zapisy. W latach 80. w Znaku zaczęły ukazywać się także tytuły z dziedziny historii, politologii, komentarze polityczne czy pamiętniki. Szybki rozwój wydawnictwa miał miejsce po 1989 roku - mniej więcej od połowy lat 90. w ofercie wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują polska i zagraniczna proza oraz poezja, książki akademickie, literatura faktu, a także literatura dziecięca. Norman Davies, Józef Czapski, J. M. Coetzee, Samuel Beckett czy Wisława Szymborska to tylko kilka z wielu ważnych nazwisk, których dzieła ukazują się nakładem tej oficyny.

Rozwój wydawnictwa Znak

Jeszcze w 1992 roku Społeczny Instytut Wydawniczy Znak powołał Fundację Kultury Chrześcijańskiej Znak - jej pierwszym prezesem został Stefan Wilkanowicz, a do celów działalności należy praca na rzecz dobrych stosunków międzywyznaniowych, globalna edukacja oraz relacje z krajami-sąsiadami Polski. W 2009 roku powstała także Fundacja Sztuki Nowej Znaczy się. W 2006 roku oficyna wydawnicza Znak powołała do życia Wydawnictwo Otwarte, publikujące literaturę popularną. Cztery lata później powstał Woblink, gdzie znajdziecie wiele fantastycznych książek papierowych, audiobooków i ebooków (epub, mobi, pdf). W 2010 roku na rynku pojawiły się trzy osobne marki: Znak, Znak Literanova oraz Znak Emotikon - to ostatnie skupia się przede wszystkim na literaturze dziecięcej oraz młodzieżowej. Cztery lata później na rynku pojawił się został także Znak Horyzont.

Autorzy i autorki domu wydawniczego Znak

Wydawnictwo Znak publikowało i publikuje wiele ważnych dzieł z różnych gatunków literackich, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Liczbę publikowanych książek szacuje się na 500 tytułów rocznie. Wśród ważnych twórców literatury pięknej, esejów i poezji, których dzieła ukazują się nakładem Znak Kraków z pewnością wymienić należy Samuela Becketta, Sylwię Chutnik, T. S. Eliota, Marka Krajewskiego, Eduardo Mendozę, Adama Zagajewskiego, J. M. Coetzee czy Yanna Martela. Wśród książek historycznych wydawnictwa Znak ważne miejsce zajmują dzieła Normana Daviesa, Rogera Moorhouse'a, Antony'ego Beevora, Diane Ducret, Frances Gies i Josepha Gies, Kamila Janickiego oraz Anny Herbich. Z kolei wśród autorów ebooków non-fiction nie sposób nie wymienić Timothy'ego Gartona Asha, Francisa Fukuyamy, Piotra Sztompki, George'a Sorosa, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagielskiego lub Katarzyny Kubisiowskiej. Wyróżnikiem marki Znak są nadal tytuły należące do literatury filozoficznej i religijnej. Tutaj z pewnością wspomnieć należy o ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim, Josephie Ratzingerze (późniejszy papież Benedykt XVI), Barbarze Skardze, Władysławie Stróżewskim, Charlesie Taylorze, Karolu Tarnowskim, prymasie Stefanie Wyszyńskim, Szymonie Hołowni czy Jorge Mario Bergoglio (papież Franciszek). W ofercie wydawnictwa Znak z łatwością znajdą dla siebie coś także młodsi czytelniczy - dzieła Roalda Dahla, René Goscinnego, Teda Hughesa, Andrzeja Maleszki czy Michała Rusinka ukazują się w Polsce właśnie dzięki tej oficynie.

Książki Wydawnictwa Znak

Na Woblink znajdziecie całą masę książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf), które ukazały się nakładem Znaku. Najsłynniejsze książki wydawnictwa to chyba tytuły należące do noblistów - irlandzkiego poety Seamusa Heaney'a, Czesława Miłosza czy Wisławy Szymborskiej. Polecamy zwłaszcza zbiór "Wiersze wszystkie" tej ostatniej poetki. Warto sięgnąć także po ebooki innych laureatów Nagrody Nobla - Mario Vargasa Llosy ("Miasto i psy", "Marzenie Celta", "Dyskretny bohater") lub J. M. Coetzeego ("Żywoty zwierząt"). Wydawnictwo Znak wydaje wiele nowości z różnych gatunków. Wystarczy spojrzeć na kilka tytułów, by przekonać się, jak różnorodną literaturę znajdziecie na półkach oficyny wydawniczej Znak. "Galicja" Normana Daviesa, "Kiedy weszłam w twoje życie" Jojo Moyes, seria kryminałów autorstwa Maryli Szymiczkowej (a właściwie Jacka Denhela i Piotra Tarczyńskiego), "Ostra" Marka Krajewskiego, "Zima w Przytulnej" Katarzyny Michalak, "Szczęście" Daniele Steel, "O tyranii" Timothy'ego Snaydera czy "Inne tonacje ciszy" Remigiusza Mroza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - a wszystkie te tytuły czekają na Was niecierpliwie na Woblink także jako ebooki i audiobooki!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o kosmosie i astronomii

Technologia kosmiczna rozwija się w zawrotnym tempie, a nasza wiedza o wszechświecie poszerza się niemal codziennie. Każda nowa misja, przełomowe odkrycie czy ambitny plan eksploracji sprawia, że astronomia fascynuje nie tylko naukowców, ale także miłośników gwiazd. Jeśli chcecie zgłębić tajemnice kosmosu, książki o kosmosie i astronomii stanowią doskonałą bramę do tej niezwykłej podróży – od podstawowych zagadnień po najbardziej złożone teorie dotyczące natury wszechświata.

Odpowiednia książka może całkowicie zmienić Twój sposób postrzegania przestrzeni kosmicznej. Wolicie lekkie, popularnonaukowe opracowania, które w przystępny sposób wyjaśniają zjawiska astronomiczne? A może fascynują Was szczegółowe analizy misji kosmicznych i teorie astrofizyczne? Niezależnie od preferencji, każda z tych publikacji to zaproszenie do niezwykłej podróży – pełnej tajemnic, nieodkrytych planet i galaktyk czekających na zrozumienie. Gotowi na odkrywanie wszechświata strona po stronie?

Najlepsze książki o kosmosie

Kosmiczne książki to nie tylko źródło wiedzy o gwiazdach, planetach i galaktykach, ale także pobudzająca wyobraźnię, fascynująca podróż przez historię eksploracji kosmosu – od pierwszych teleskopowych obserwacji po współczesne misje NASA i SpaceX. Dzięki przystępnemu językowi i solidnym podstawom naukowym, publikacje te pozwalają każdemu, niezależnie od poziomu zaawansowania, lepiej zrozumieć tajemnice wszechświata. Ich autorzy umiejętnie łączą naukowe fakty z wciągającą narracją, dzięki czemu nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia stają się zrozumiałe dla przeciętnego czytelnika. Różnorodność tego gatunku literatury sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - pięknie ilustrowane książki dla dzieci, które wprowadzają najmłodszych w świat astronomii, a także zaawansowane opracowania dla dorosłych, analizujące najnowsze odkrycia naukowe. Czytelnik może zanurzyć się tu m.in. w opowieści o narodzinach gwiazd, tajemnicach ciemnej materii, hipotetycznych podróżach międzygalaktycznych. Bez względu na wiek i poziom wiedzy, te publikacje oferują niekończące się możliwości odkrywania wszechświata i jego niezwykłych tajemnic. Poznaj fascynujący świat zaprezentowany w najlepszych książkach o kosmosie! Znajdziesz je w księgarni internetowej Woblink w formacie ebooka, audiobooka lub książki papierowej.

Książki popularnonaukowe o wszechświecie i jego tajemnicach

Jedną z obowiązkowych pozycji dla miłośników kosmosu jest zdecydowanie "Kosmos" Carla Sagana, astronoma związanego z NASA, współzałożyciela programu SETI, laureata Nagrody Pulitzera. Książka ta, będąca zapisem odcinków kultowego programu telewizyjnego liczy już ponad 40 lat i mimo to wciąż wciąga w inspirujący świat nauki kolejne pokolenia pasjonatów astronomii, kosmologii czy też biologii. Carl Sagan w swojej książce ud, że mimo iż w skali kosmosu stanowimy mniej niż pyłek trawy, wciąż jesteśmy ważną częścią Wszechświata. Kontynuacją "Kosmosu" jest książka pt. "Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie", w której Sagan opowiada o trudnościach misji Voyager, ale przede wszystkim walczy z wszechobecnym antropocentryzmem.

Mówiąc o ciekawych książkach o kosmosie i astronomii, nie sposób nie wspomnieć o jednej z najbardziej znanych publikacji popularnonaukowych - "Krótka historia czasu" Stephena Hawkinga. Autor w prosty sposób wyjaśnia w niej skomplikowane zagadnienia fizyki teoretycznej - opisuje kluczowe koncepcje dotyczące wszechświata, takie jak teoria względności, mechanika kwantowa, czarne dziury czy natura czasu. Zadaje również pytania o początek i przyszłość wszechświata, a także rozważa, czy wszechświat miał Stwórcę. Książka, napisana przystępnym językiem, nie wymaga zaawansowanej wiedzy matematycznej, co sprawia, że stała się jedną z najpopularniejszych pozycji popularyzujących naukę. Idealna dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak działa wszechświat. Kolejne, mniej znane, dzieło popularnonaukowe Hawkinga „Teoria wszystkiego, czyli krótka historia wszechświata” w przystępny sposób przedstawia najważniejsze koncepcje dotyczące powstania i ewolucji wszechświata. Hawking w zaledwie siedmiu rozdziałach omawia tu takie zagadnienia jak Wielki Wybuch, czarne dziury, mechanika kwantowa oraz teoria względności Einsteina. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, a jej celem jest wyjaśnienie fundamentalnych praw rządzących kosmosem. Hawking stawia również pytania o istnienie Boga, naturę czasu i możliwość stworzenia jednej, spójnej „teorii wszystkiego”, która połączyłaby wszystkie znane prawa fizyki. Jest to świetna pozycja dla osób zainteresowanych kosmologią, fizyką teoretyczną i tajemnicami wszechświata w przystępnej, zrozumiałej formie.

Publikacje o misjach kosmicznych i eksploracji planet

Literatura poświęcona misjom kosmicznym i eksploracji planet to fascynująca kronika ludzkiej determinacji i technologicznego postępu. Od pierwszych lotów w kosmos po ambitne plany kolonizacji Marsa – kosmiczne książki pozwalają zajrzeć za kulisy największych przedsięwzięć w historii ludzkości – od misji Apollo po sondę Juno badającą Jowisza. Opisują nie tylko spektakularne sukcesy, ale także wyzwania, z jakimi mierzą się naukowcy i inżynierowie, dążąc do przekraczania kolejnych granic. Każda z tych misji miała ogromny wpływ na naszą wiedzę o wszechświecie. Jakie odkrycia przyniosły? Co oznaczają dla przyszłości eksploracji? Odpowiedzi na te pytania mogą być równie fascynujące, co same podróże.

Współczesne publikacje często koncentrują się na przełomowych osiągnięciach organizacji takich jak NASA, ESA czy SpaceX. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć jak misje kosmiczne wpływają na naszą wiedzę o wszechświecie, jakie technologie mogą w przyszłości umożliwić podróże poza Układ Słoneczny oraz czy jesteśmy gotowi na kolejne wielkie odkrycia, które mogą zmienić nasze postrzeganie miejsca we wszechświecie. Wśród autorów piszących ciekawe książki o misjach kosmicznych zdecydowanie warto wyróżnić m.in. Adama Higginbothama oraz jego "Katastrofę Challengera. Historię bohaterstwa i dramatu na krawędzi kosmosu". Książka zdobyła nagrodę Kirkus Prize 2024 w kategorii literatura non-fiction i opowiada m.in. o tragedii promu kosmicznego Challengera, który 28 stycznia 1986 roku rozpadł się zaledwie 73 sekundy po rozpoczęciu lotu. Sięgając do niedostępnych publicznie badań oraz raportów, Adam Higginbotham pochylił się nad katastrofami statków kosmicznych: Apollo 1, Challengera i Columbii. Jeffrey Kluger zajął się z kolei katastrofą Apollo 8 w książce "Apollo 8. Ekscytująca historia pierwszej misji na Księżyc", a także wraz z James Lovellem katastrofą Apollo 13 w książce "Apollo 13".

Jeśli interesuje Was przyszłość lotów kosmicznych, warto sięgnąć po "Czas kosmosu" - światowy bestseller autorstwa Roberta Zubrina, inżyniera astronautyki, prezesa Pioneer Astronautics i prezydenta The Mars Society. W książce Zubrin podjął się ukazania obecnego stanu rewolucji w lotach kosmicznych. Przedstawia potencjał najnowszych osiągnięć w dziedzinie astronautyki, a także prognozuje innowacje i nowe kierunki badań. To, co jeszcze kilka lat temu wydawało się jedynie marzeniem twórców science fiction, dzisiaj dzieje się na naszych oczach. Autor dzieli się też interesującymi informacjami na temat budowy rakiet oraz kontekstu ekonomicznego i osobowego prac nad pierwszymi komercyjnymi lotami w kosmos. Zubrin przewiduje przyszłość astronautyki, wskazując, co jest realnie możliwe, a co jeszcze pozostaje w sferze marzeń technologicznych.

Najlepsze książki o astronomii, astrofizyce i historii wszechświata

Astronomia to nauka, która nieustannie się rozwija, a jej korzenie sięgają starożytności. Kluczowe zagadnienia i teorie tej dziedziny obejmują zarówno pierwsze obserwacje nieba, jak i współczesne odkrycia dokonane dzięki teleskopom kosmicznym. Wiele książek poświęconych tej tematyce rozpoczyna się od historii astronomii, ukazując, jak zmieniało się nasze postrzeganie wszechświata – od geocentrycznego modelu Ptolemeusza po rewolucyjne odkrycia Galileusza. Współczesne publikacje pomagają zrozumieć kluczowe zagadnienia, takie jak ruchy planet, budowa galaktyk i ewolucja Drogi Mlecznej czy natura i powstawanie czarnych dziur.

Książki astronomiczne o Układzie Słonecznym i ciałach niebieskich

Wśród książek o Układzie Słonecznym i ciałach niebieskich na szczególną uwagę zasługuje pozycja "Wszechświat w Twojej dłoni" Christophe'a Galfarda. Uczeń Stephena Hawkinga zabiera czytelnika w niezwykłą podróż przez wszechświat, tłumacząc skomplikowane zagadnienia astrofizyki w przystępny i obrazowy sposób. Książka nie wymaga wcześniejszej wiedzy naukowej – autor używa barwnych metafor i wciągających narracji, by wyjaśnić takie tematy jak czarne dziury, teoria względności, kwantowa natura rzeczywistości czy wielki wybuch. To fascynujące i inspirujące wprowadzenie do współczesnej kosmologii, które pozwala zrozumieć zarówno ogrom wszechświata, jak i nasze w nim miejsce. Wydanie poszerzone z 2023 roku zawiera dodatkowe informacje na temat najnowszych odkryć astronomicznych.

Osobom chcącym zrozumieć podstawowe zasady rządzące wszechświatem, ale nie mają na to wiele czasu polecamy książkę "Astrofizyka dla zabieganych" – Neila deGrasse Tysona. Autor w lekkim i przystępnym stylu opowiada w niej o ciemnej materii, energii, grawitacji, czasie, przestrzeni i innych fundamentalnych zagadnieniach kosmologii. Książka pozwala spojrzeć na wszechświat w nowy sposób, a jednocześnie nie przytłacza nadmiarem skomplikowanych teorii.

Książki o astrofizyce i fizyce wszechświata

Wszechświat skrywa niezliczone tajemnice, a literatura naukowa dostarcza fascynujących pozycji, które pomagają je zgłębić. Książki popularnonaukowe o astrofizyce i fizyce wszechświata pozwalają lepiej zrozumieć kluczowe zagadnienia – od grawitacji po ciemną materię i energię. To właśnie te elementy kształtują strukturę oraz dynamikę kosmosu. Dzięki nim nie tylko poznajemy teorie naukowe, ale także dowiadujemy się, jak badacze próbują rozwikłać największe zagadki wszechświata.

Jednym z najbardziej intrygujących tematów poruszanych w tych książkach jest fizyka kwantowa i jej wpływ na kosmos. Jak to możliwe, że prawa rządzące najmniejszymi cząstkami materii mają znaczenie dla największych struktur we wszechświecie? Przystępne wyjaśnienia sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane teorie stają się zrozumiałe, pozwalając spojrzeć na wszechświat z zupełnie nowej perspektywy.

Jeśli fascynuje Cię fizyka kwantowa, ale nie masz wykształcenia ścisłego, książki popularnonaukowe pomogą Ci zrozumieć podstawowe koncepcje tej niezwykłej dziedziny. Na pierwszy ogień polecamy "Fizykę kwantową" Michaela Raymera, przystępne wprowadzenie do mechaniki kwantowej, które wyjaśnia kluczowe zasady i fenomeny, takie jak superpozycja czy splątanie kwantowe. Autor przedstawia w niej temat w sposób zrozumiały, unikając nadmiernie skomplikowanych równań. Drugą propozycją może być "Boska cząstka. Jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?" autorstwa Leona Ledermana oraz Dicka Teresiego. Książka w fascynujący sposób przedstawia historię poszukiwań cząstki, która miała wyjaśnić podstawowe prawa rządzące światem fizycznym – bozonu Higgsa. Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla, z humorem i przystępnym językiem opowiada o rozwoju fizyki cząstek, od starożytnych filozofów po współczesne eksperymenty w CERN. To idealna lektura dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak działa świat na najbardziej fundamentalnym poziomie.

W końcu, "Sześć niemożliwych rzeczy" Johna Gribbina, który w swojej książce prowadzi czytelnika przez sześć najbardziej paradoksalnych i zdumiewających koncepcji fizyki kwantowej. Opisuje m.in. superpozycję, splątanie, podróże w czasie i wiele innych niezwykłych zjawisk, które kształtują nasze rozumienie rzeczywistości. To świetna pozycja dla osób, które chcą zagłębić się w najbardziej niezwykłe aspekty mechaniki kwantowej i zobaczyć, jak nauka potrafi wykraczać poza granice wyobraźni.