Opis treści
POLITYKA nr 03 /2024 w sprzedaży od 10 stycznia 2024 r.
TEMAT TYGODNIA
1. Porządki u Augiasza
Czas wielkiego czyszczenia i rozliczeń właśnie się zaczął. Uderzenie w splot medialny PiS okazało się celne, chociaż pogubiony przeciwnik sam się trochę podłożył.
RAFAŁ KALUKIN
2. Republika TVPiS
„Przystąpiliśmy do projektu telewizji Republika z pełnym przekonaniem ekonaniem, że możemy wziąć udział w rewolucyjnej zmianie świadomości Polaków” – ogłosił ponad dekadę temu na łamach „Gazety Polskiej” jej naczelny Tomasz Sakiewicz.
ANNA DĄBROWSKA, VIOLETTA KRASNOWSKA
POLITYKA
3. Bezprawie dwuprawia
Dwuprawie to patent na wojnę hybrydową z nową władzą. PiS zaminował nim całe państwo i teraz odpala kolejne ładunki.
EWA SIEDLECKA
SPOŁECZEŃSTWO
4. Krokomaniacy
Aplikacje prozdrowotne liczą kroki, kilometry i kalorie. A jak uzależnisz się od aplikacji, walczyć z tym nałogiem też możesz przy użyciu aplikacji. Brzmi może zabawnie, ale żartów z tym nie ma.
ZBIGNIEW BOREK
5. Zmarszczki na systemie
40 tys. polskich lekarzy to emeryci. Niemal 2 tys. z nich ma 80 lat i więcej. Ciągle pracują, bo ratują niewydolny system, a przy okazji samych siebie.
JULIUSZ ĆWIELUCH
6. Uciec z ulicy
Młodzi bezdomni są w naszym kraju społecznie niewidzialni. Dlatego nie dociera do nich systemowa pomoc.
DOMINIKA TWOREK
RYNEK
7. Spiritus movens
Od stycznia polscy kierowcy tankują na stacjach benzynowych popularną Pb95 w wersji E10, czyli z 10-proc. dolewką bioetanolu. To odwodniony spirytus, za pomocą którego Unia Europejska chroni klimat.
ADAM GRZESZAK
8. Niewinność w promocji
Firmy chcą uspokoić nasze sumienia. Zapewniają na opakowaniach i w reklamach, że dbają o środowisko i pracowników. Dużo tu udawania i oszukiwania.
CEZARY KOWANDA
ŚWIAT
9. Skazani na Trumpa?
Za kilka dni Amerykanie zagłosują w pierwszych prawyborach. I tym samym rozpoczną jedną z najważniejszych kampanii prezydenckich w historii USA.
TOMASZ ZALEWSKI
10. Morze łez
Kolejne ataki na statki handlowe u wybrzeży Jemenu początkowo wyglądały na odprysk konfliktu w Gazie. Ale to kryzys, który może przyćmić wszystko, co się dzieje na Bliskim Wschodzie.
ŁUKASZ WÓJCIK
11. Połączeni, podzieleni
Wojna wkracza w fazę krytyczną. Ukraińcy doskonale zdają sobie sprawę, że aby wygrać z Rosją, muszą trzymać się razem. Ale żeby wygrać pokój, będą musieli się podzielić.
EDWIN BENDYK
NAUKA i CYWILIZACJA
12. Srebrny detektor
Umiemy już wykrywać fale grawitacyjne – ale tylko te, których źródłem są zderzenia masywnych obiektów. Wydarzenia mniej spektakularne trudno będzie zarejestrować na Ziemi. I tu z pomocą przychodzi Księżyc.
PAWEŁ ZIEMNICKI
HISTORIA
13. Akcja asymilacja
Z taką gorliwością niszczono ślady zaboru rosyjskiego w II RP, że zrównano z ziemią 150 prawosławnych cerkwi na Chełmszczyźnie i Podlasiu.
VIOLETTA WIERNICKA
KULTURA
14. Długie pożegnanie
Wchodzący do polskich kin „Chłopiec i czapla” Hayao Miyazakiego to najbardziej osobisty film legendarnego japońskiego reżysera.
MICAŁ WISNIEWSKI
15. Twory i utwory
Rozmowa z Miłoszem Bembinowem, kompozytorem i dyrygentem, prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, o tym, czego środowiska twórcze oczekiwały od poprzedniego rządu i czego chcą od nowego.
JERZY BACZYŃSKI
Copyright © 2023 POLITYKA Sp. z o.o. SKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
„AudioPolityka Nr 3 z 10 stycznia 2024”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 3 z 10 stycznia 2024”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).