Opis treści
Wspomnienia kobiety, która doświadczyła okrucieństwa obu totalitaryzmów targających Polską podczas i po II wojnie światowej.
„Urodziłam się 28 IV 1912 roku w rodzinie ziemiańskiej, religijnej i patriotycznej. Nasze spokojne, dostatnie życie zmieniło się z dniem śmierci Ojca w 1925 r. Gdy zdałam maturę, postanowiłam skończyć szkołę pielęgniarstwa, aby móc pracować i zarabiać.
W 1939 roku we wrześniu zostałam powołana do czołówki chirurgicznej i następnie do 604 Szpitala Wojskowego we Lwowie. Przysięgę w Służbie Zwycięstwu Polski składałam w październiku 1939 r. W 1940 zostałam wysłana przez władze organizacji do Warszawy celem nawiązania łączności. W drodze powrotnej aresztowano mnie (NKWD – przypis redakcji) i osadzono w więzieniu. W 1941 podczas wojny niemiecko-rosyjskiej zostałam uwolniona przez ludność cywilną. W lipcu wysłano mnie z powrotem do Warszawy. Tam po wykonaniu rozkazów zostałam przydzielona do komórki 'Stragan’ wywiadu ofensywnego ZWZ.
Aresztowana w sierpniu 1942 r. przez Gestapo z obciążającymi mnie dokumentami po bardzo trudnym śledztwie 17 I 1943 r. zostałam wysłana do obozu koncentracyjnego Majdanek z wyrokiem: dwa lata obozu i kara śmierci. Następny obóz to Oświęcim, który ewakuowano dzień przed wykonaniem wyroku. Potem Ravensbrück i Neustadt-Glewe. 2 IV 1945 r. oswobodzono obóz, zaś 23 maja byłam już w Warszawie. W październiku tego roku aresztowało mnie UB.
1 II 1946 podjęłam pracę w Klinice Ortopedycznej prof. Adama Grucy. W 1986 roku przeszłam na emeryturę po pięćdziesięciu latach pracy zawodowej.”
„W książce tej, tak niedoskonałej, przedstawiłam całą siebie, zarówno z ludzkimi słabościami jak i z wolą walki. Opiekę Pana, Jego obecność czułam stale, a wiara w Miłosierdzie i całkowite zaufanie Bogu pozwoliły wytrwać i wyjść z tych trudnych doświadczeń z poczuciem zwycięstwa. Długo czekałam i trudno było mi powziąć decyzję, aby zacząć opisywać wspomnienia ciężkie i czasem aż przerażające. Dzieje pięciu lat, które można uważać zarówno za wyrwane z życia, jak i lata wielkich zwycięstw nad sobą, szybkiego, a może nawet nigdy w normalnych warunkach nieosiągalnego, rozwoju ducha i myśli.”
Audiobook powstał na podstawie wydania wydawnictwa WAM, Kraków 2009
„Przeżyłam. Lwów – Warszawa 1939-1946”, Ossowska Wanda – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „Przeżyłam. Lwów – Warszawa 1939-1946”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).