W monografii podjęto próbę przedstawienia całokształtu problematyki dotyczącej bezpieczeństwa wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej w aspekcie zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. Przyjęty w książce zakres chronologiczny obejmuje okres od czasów carskiej Rosji do współczesności. Zamiarem autorki było określenie kierunków ewolucji zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską dla bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, diagnoza zagrożeń wynikających z prowad...
The monograph deals with current, important, and essential issues, considering that the world has entered a new era in global security, where authoritarian powers are openly contesting core principles of international security and are seeking to re-write the world’s order on which peace and prosperity depend. It is possible to formulate the assumption that the monograph is a reference to an important problem area – changing/new paradigm of the security environment. The idea ...
Książka prezentuje aktualne problemy bezpieczeństwa geopolitycznego, na którym odciska głębokie piętno agresywnie prowadzona polityka zagraniczna Federacji Rosyjskiej. Autorzy przedstawiają poglądy o charakterze teoretycznym i praktycznym oraz wyniki badań empirycznych. Zgromadzona wiedza koncentruje się na uwarunkowaniach bezpieczeństwa geopolitycznego oraz daje szeroką perspektywę poznawczą dotyczącą oceny postawy politycznej wybranych państw wobec wyzwań i zagrożeń kreowan...
Książka przedstawia wybrane, teoretyczne i praktyczne aspekty zagrożeń hybrydowych, które są konsekwencją działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy i Zachodu oraz sposoby przeciwdziałania. Monografia ma wartość poznawczą i edukacyjną. Jest dedykowana osobom zainteresowanym problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego Europy Środkowo-Wschodniej, na którą ma wpływ wojna Federacji Rosyjskiej prowadzona z Ukrainą.
Poradnik stanowi omówienie mediacji i zawodu mediatora w jak najbardziej praktycznym ujęciu. To kompleksowe omówienie różnorodnych aspektów zawodu mediatora na płaszczyźnie obowiązujących przepisów prawa. Zawiera nie tylko wskazówki praktyczne w przystępnej formie, ale także odwołania do przykładów autentycznych sytuacji mediacyjnych.
W książce przedstawiono wyzwania w sferze bezpieczeństwa informacyjnego, które są konsekwencją prowadzenia przez Federację Rosyjską wojny hybrydowej przeciwko Zachodowi. Wyjaśniono, na czym polega wirtualny charakter bezpieczeństwa oraz określano działania, jakie są konieczne do jego zapewniania. Dokonano oceny bezpieczeństwa regionalnego w odniesieniu do Europy Środkowej i Wschodniej oraz przedstawiono wybrane problemy ochrony przed zagrożeniami kreowanymi przez Federację Ro...
Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.
Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.
Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.
E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.
Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.