Opis treści
W monografii podjęto próbę przedstawienia całokształtu problematyki dotyczącej bezpieczeństwa wybranych państw Europy Środkowo-Wschodniej w aspekcie zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej. Przyjęty w książce zakres chronologiczny obejmuje okres od czasów carskiej Rosji do współczesności. Zamiarem autorki było określenie kierunków ewolucji zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską dla bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, diagnoza zagrożeń wynikających z prowadzonej wojny hybrydowej, identyfikacja ich konsekwencji oraz sformułowanie rekomendacji dla bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie kolejnej dekady.
Obiektywna potrzeba budowania świadomości i uzupełniania luk we wskazanych obszarach wiedzy podyktowana została koniecznością przeciwdziałania przewidywanym długofalowym konsekwencjom konfrontacyjnych działań podejmowanych przez Federację Rosyjską, które doprowadzić mogą do rewizji porządku terytorialnego ustanowionego w Europie, a być może również do wybuchu III wojny światowej. Treści przedstawione w monografii mogą posłużyć do określenia kierunków dalszych badań i pozyskania wiedzy zarówno dotyczącej teorii, jak i praktyki zapewniania bezpieczeństwa międzynarodowego w warunkach wyzwań i zagrożeń kreowanych przez Federację Rosyjską.
Adresatami monografii są szeroko rozumiane podmioty zajmujące się problematyką bezpieczeństwa narodowego oraz międzynarodowego, uczelnie wyższe kształcące z zakresu bezpieczeństwa, stosunków międzynarodowych i polityki, instytucje eksperckie zajmujące się problematyką bezpieczeństwa międzynarodowego oraz szeroko rozumiane środowiska związane z edukacją i nauką.