Albert Einstein Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Istota teorii względności, Ebook | Albert Einstein

    Skondensowana, ujednolicona prezentacja najsłynniejszej koncepcji naukowej wszech czasów, wprowadzająca w podstawowe zagadnienia teorii względności Świat byłby dziś zupełnie inny, gdyby nie Albert Einstein. Podobnie jak Newton i Galileusz przed nim, ten niezwykły naukowiec na zawsze zmienił rozumienie wszechświata przez ludzkość. W 1921 roku, pięć lat po ogłoszeniu swojej ogólnej teorii względności, Einstein w uznaniu swoich niezwykłych osiągnięć otrzymał Nagrodę Nobla w...

    Promocja
    okładka Jak wyobrażam sobie świat, Ebook | Albert Einstein

    Wkład Alberta Einsteina w dziedzinę nauki stanowi temat ogromnej liczby książek. Jednak niewiele dzieł przedstawia równie wszechstronny i osobisty portret tego niezwykłego człowieka, który jeszcze za życia stał się legendą. Jak wyobrażam sobie świat, to najbardziej kompletny zbiór popularnych pism Alberta Einsteina. Ich tematyka obejmuje jego poglądy na kwestie religii, praw człowieka, ekonomii, zasad rządzenia państwem i wojny jądrowej, a także przystępne wyjaśnienie za...

Albert Einstein Ebooki

Albert Einstein był niemieckim fizykiem teoretykiem pochodzenia żydowskiego, autorem rewolucyjnej ogólnej teorii względności oraz szczególnej teorii względności, a także twierdzenia o równoważności masy i energii, zawartego w słynnym równaniu E=mc2. Otrzymał także Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w roku 1921, w uznaniu za “wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efekty fotoelektrycznego”. Twierdzenie o równoważności masy i energii otwarło drogę do epoki broni oraz energetyki jądrowej. Teorie Einsteina doprowadziły do rozwoju astrofizyki w XX wieku. Fizyk ten odegrał kluczową rolę w zrewolucjonizowaniu mechaniki oraz teorii pola, a także dla mechaniki kwantowej. Albert Einstein jest uważany za jednego z lub największego fizyka XX wieku, a także jednego z najwybitniejszych fizyków w historii świata, obok Newtona czy Galileusza. Ogólna teoria względności określana jest jednym z największych przełomów w fizyce tamtego stulecia. Einstein miał także znaczący wkład w rozwój filozofii nauki, popularyzacji fizyki, nie stronił także od aktywizmu politycznego. 

Życie Alberta Einsteina

Albert Einstein urodził się 14 marca 1879 roku w Ulm w żydowskiej rodzinie Pauliny Einstein (z domu Koch) oraz Hermanna Einsteina. Zrzekł się jednak obywatelstwa niemieckiego w 1896 roku, najprawdopodobniej by uniknąć służby wojskowej lub jako protest przeciwko ówczesnym nastrojom militarnym panującym w tym kraju. W związku z tym przez jakiś czas pozostał bezpaństwowcem. Pierwsze fizyczne eksperymenty myślowe podejmował najpewniej już w wieku nastoletnim. Podczas studiów w Szwajcarii zakochał się w Serbce Milevie Marić (co nie podobało się jego matce) - para niedługo doczekała się córki, Lise, którą po cichu oddano do adopcji (Albert prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczył). 21 lutego 1901 roku Albert Einstein przyjął szwajcarskie obywatelstwo, a później, z dyplomem wykładowcy nauk ścisłych w garści, rozpoczął poszukiwanie zatrudnienia, co okazało się nie być takie proste. 

6 stycznia 1903 roku Albert Einstein i Mileva Marić wzięli ślub cywilny w Bernie. 14 maja kolejnego roku urodził się ich pierwszy syn (późniejszy wybitny uczony), Hans Albert, a drugi - Eduard - 28 lipca 1910 roku. Pomiędzy narodzinami synów, w 1905 roku, ukazały się ważne prace Einsteina dotyczące elektrodynamiki oraz późniejszej szczególnej teorii względności, choć początkowo nie zostały one należycie docenione przez współczesnych. Pięć lat później Albert Einstein został po raz pierwszy nominowany jako kandydat do Nagrody Nobla, której jeszcze wtedy nie otrzymał. Niestety kolejne przeprowadzki w związku ze zmianami pracy i inne trudności sprawiły, że w 1914 roku doszło do separacji Alberta i Milevy, a pięć lat później ogłoszono rozwód.

Ogólna teoria względności Einsteina i Nagroda Nobla

Najważniejsza praca Alberta Einsteina, ogólna teoria względności, została przez niego przedstawiona 25 listopada 1915 roku. W okresie I wojny światowej fizyk zajmował się jednak nie tylko nią - publikował także teksty dotyczące fal grawitacyjnych czy kosmologii. Wytężona praca naukowa sprawiła, że Einstein mocno podupadł na zdrowiu - zaopiekowała się nim kuzynka, Elsa Einstein, z którą później wziął ślub. W latach 20. para dużo podróżowała - fizyk wygłaszał wykłady na uczelniach w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii, otrzymał także kilka tytułów doktora honoris causa. Później Einstein wyruszył także do Azji (odwiedził między innymi Singapur, Hongkong i Szanghaj), i to właśnie w czasie tej podróży dowiedział się o przyznaniu mu Nagrody Nobla. 

Życie w Stanach Zjednoczonych i śmierć

W latach 30. Einsteinowie, po kilku krótszych podróżach, postanowili przenieść się do Nowego Jorku - Albert przyjął tamtejszą ofertę pracy i obydwoje przeprowadzili się do USA w obliczu dojścia do władzy w Niemczech Adolfa Hitlera w 1933 roku i wzmagających się nastrojów antyżydowskich. W Stanach Einstein został między innymi przewodniczącym Komitetu Nadzwyczajnego Uczonych Atomistów, który stawiał sobie za cel informowanie opinii publicznej o kwestiach politycznych dotyczących bomby atomowej oraz o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. U schyłku życia u Alberta Einsteina zdiagnozowano tętniaka aorty, który przyczynił się do jego śmierci 18 kwietnia 1955 roku. Jeszcze tego samego dnia zwłoki fizyka poddano kremacji, a popioły rozsypane zostały w nieznanym miejscu.

Książki Alberta Einsteina w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was różne dzieła związane z Albertem Einsteinem. Wśród nich zbiór esejów fizykaJak sobie wyobrażam świat. Przemyślenia i opinie”, wydany w Polsce nakładem wydawnictwa Copernicus Center Press oraz “ Istota teorii względności”, która ukazała się w oficynie Zysk i S-ka. Znajdziecie je na Woblink jako książki papierowe oraz ebooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.