Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksander Kaczorowski Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Ballada o kapciach, Książka | Aleksander Kaczorowski

    "Tę książkę powinna była napisać moja mama. To jej zawdzięczam opowieść o pradziadku, który woził bryczką panią dziedziczkę gdzieś pod Sochaczewem (i tak naprawdę nie był moim pradziadkiem). Historię Andzi, która z pomocą żydowskiego szynkarza uciekła za ukochanym do Ameryki. I jej trzech sióstr, które przed niespełna stu laty zamieszkały na warszawskiej Woli, a jedną z nich była moja babcia Natalia. Ja tylko spisałem, jak umiałem, te intymne, rodzinne historie. Moja mama zro...

Aleksander Kaczorowski Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kaczorowski urodził się w 1969 roku. To polski pisarz, eseista, tłumacz, miłośnik i bohemista. Kaczorowski jest autorem kilku książek poświęconych historii i kulturze Czech. Wśród jego najważniejszych publikacji warto wyróżnić książkę „Praski elementarz” oraz biografie Oty Pavela („Ota Pavel. Pod powierzchnią”), Bohumila Hrabala („Hrabal. Słodka apokalipsa”) czy Vaclava Havla („Havel. Zemsta bezsilnych”).

Kaczorowski ukończył socjologię w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie studiował slawistykę w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po ukończeniu studiów pracował w „Gazecie Wyborczej”. Z redakcji odszedł po tym, jak postanowiono zostawić Lesława Maleszkę, byłego tajnego współpracownika Służb Bezpieczeństwa PRL. Następnie pisał dla „Newsweeka Polska”, „Forum” oraz „Aspen Review Central Europe”. Kaczorowski jest nie tylko autorem książek, ale również tłumaczem. Ma na swoim koncie przekłady książek Bohumila Hrabala, Egona Bondy'ego oraz Josefa Škvoreckiego. Tłumaczył takie dzieła jak „Czuły barbarzyńca”, „Przypadki niefortunnego saksofonisty tenorowego”, „Piękna rupieciarnia” czy „Noga świętego Patryka”.

Kaczorowski debiutował książką „Praski elementarz”, która ukazała się w 2001 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. To erudycyjna i niezwykle barwna opowieść o najważniejszych XX-wiecznych czeskich pisarzach związanych z Pragą. Bohaterami „Praskiego elementarza” są zatem Franz Kafka, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, Jiří Weil, Bohumil Hrabal, Josef Škvorecký, Milan Kundera, Ota Pavel i Václav Havel. W książce jest też dużo osobistych historii Kaczorowskiego, który z pasją pisze o swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech. Kolejne książki Kaczorowskiego to „Gra w życie. Opowieść o Bohumilu Hrabalu”, „Europa z płaskostopiem”, „Praskie łowy” i „Ballada o kapciach”.

Biografie autorstwa Aleksandra Kaczorowskiego

W 2014 roku ukazała się pierwsza z trzech najważniejszych biografii autorstwa Kaczorowskiego, które nakładem Wydawnictwa Czarne pojawiały się sukcesywnie co dwa lata. „​​Havel. Zemsta bezsilnych” to opowieść o wybitnym pisarzu i polityku, pierwszym prezydencie Czechosłowacji, a później Czech, wybranym w powszechnych, demokratycznych wyborach. Havel był politykiem i artystą wszechstronnie uzdolnionym. Był autorem dramatów, esejów oraz wierszy. Był też jednym z najważniejszych opozycjonistów antykomunistycznych środkowo-wschodniej Europy. Kaczorowski opisuje burzliwe i pasjonujące życie Havla, jednego z najbardziej znanych Czechów historii. Za jego biografię w 2015 roku Kaczorowski otrzymał nominację do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Tego samego roku biograf otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, który honorowo przyznaje Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej.

W drugiej biografii Kaczorowski opisał życie jednego z najbardziej znanych czeskich pisarzy – Bohumila Hrabala. W książce „Hrabal. Słodka apokalipsa” opisuje życie wybitnego prozaika, który zmienił oblicze czeskiej literatury. Hrabal był uwielbiany przez mistrzów, Kunderę i Havla, pisał scenariusze dla Jiřiego Menzla. Choć wyszedł z drugiego obiegu, był nieśmiały i nękany przez komunistyczną władzę, to dzięki swojemu niebywałemu talentowi udało mu się wydać na świat takie dzieła jak „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Obsługiwałem angielskiego króla” czy „Czuły barbarzyńca”. Hrabal odznaczał się niecodziennym, ciętym poczuciem humoru. Choć dużą część życia spędził w pubach, to z natury był samotnikiem. Po śmierci żony pogrążył się w depresji i zginął w tajemniczych okolicznościach.

Trzecią „czeską biografią” Kaczorowskiego wydaną przez Czarne jest książka o kolejnym wybitnym czeskim pisarzu. Tym razem bohaterem książki jest Ota Pavel, autor „Śmierci pięknych saren”. Pavel był niezwykle ciekawą postacią. Pochodził z rodziny czeskiego Żyda, naznaczony był traumą Holocaustu, po wojnie ideowo skłonił się w kierunku komunizmu. Był zapalonym dziennikarzem, którego felietony sportowe, dzięki jego niebywałemu talentowi, można dziś nazwać arcydziełami. Ponadto Pavel był obsesyjnym perfekcjonistą i genialnym pisarzem, którego dopadła choroba psychiczna. Los Oty Pavla jest ucieleśnieniem życia dwudziestowiecznego mieszkańca Europy Środkowej – znakomitym przykładem tego, jak historia i wydarzenia niezależne od jednostki mają wpływ na los poszczególnych ludzi. Choć nie udało mu się zyskać takiej sławy, jaką cieszą i cieszyli się Kafka, Hrabal czy Kundera, to Pavel spełnił swoje największe marzenie o zostaniu pisarzem. Za książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią” Aleksander Kaczorowski otrzymał Górnośląską Nagrodę Literackę „Juliusz” oraz znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike.

Najnowszą pozycją w dorobku Aleksandra Kaczorowskiego jest "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". To pierwszy wywiad rzeka z byłym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, który przeprowadzał ją przez największe przemiany. Pracował nad projektem Konstytucji z 1997 roku, ratyfikował umowę konkordatu ze Stolicą Apostolską, ratyfikował akcesję Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy otwarcie opowiada o prezydenturze, rodzinie i samym sobie.

Książki Aleksandra Kaczorowskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kaczorowskiego w formie ebooka i papierowej. Dostępne są książki „Praski elementarz”, „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, „Hrabal. Słodka apokalipsa” i „Havel. Zemsta bezsilnych”.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.