Aleksander Kwaśniewski - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim, Ebook | Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski

  Pierwszy wywiad rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Historia Aleksandra Kwaśniewskiego w ebooku Prezydent Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co ...

  Promocja
  okładka Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim, Audiobook | Aleksander Kwaśniewski, Aleksander Kaczorowski

  Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z...

  Promocja
  okładka Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim
, Książka | Aleksander Kwaśniewski, Aleksander Kaczorowski

  Pierwszy wywiad rzeka z prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też ...

Aleksander Kwaśniewski - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kwaśniewski - polski polityk, założyciel Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, były członek Rady Ministrów, były prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995-2005.

Współautor książki " Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim ", którą od 4 maja możecie już przeczytać na Woblinku!

Aleksander Kwaśniewski - co o nim wiemy?

Aleksander Kwaśniewski urodził się 15 listopada 1954 roku w Białogradzie. Jego rodzice pochodzili z Wilna. Ojciec, Zdzisław Kwaśniewski, był chirurgiem. Matka, Aleksandra Bałasz, pielęgniarką. Prezydent ma młodszą siostrę, która pracuje w Szwajcarii jako okulistka.

Aleksander Kwaśniewski ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Bogusława X w Białogradzie, a następnie studiował handel zagraniczny na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego. Studiów nie ukończył. Zainteresował się za to dziennikarstwem - jest współtwórcą pierwszego polskiego czasopisma poświęconego komputeryzacji „Bajtek”.

Od 23 listopada 1979 roku pozostaje w związku małżeńskim z Jolantą Konty. Mają córkę, Aleksandrę.

Działalność polityczna Kwaśniewskiego

Jako młody chłopak Aleksander Kwaśniewski aktywnie udzielał się w socjalistycznych studenckich organizacjach prorządowych. W 1977 roku został członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Później m.in. pełnił funkcję członka Rady Ministrów ds. młodzieży, przewodniczącego Polskiego Komitetu Olimpijskiego, członka prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Brał udział w słynnych obradach plenarnych Okrągłego Stołu wraz z Tadeuszem Mazowieckim. W tym samym, 1989 roku kandydował do senatu, jednak bezskutecznie.

W 1990 roku założył wraz z Józefem Oleksym oraz Leszkiem Millerem Socjaldemokrację Rzeczypospolitej Polskiej, której był przewodniczącym do 1995 roku. Później, jako poseł na Sejm, uczestniczył w tworzeniu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w której pełnił funkcję przewodniczącego. Zasiadał jednak także m.in. w Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Sprawiedliwości, Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów czy Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

Wybory prezydenckie 1995, 2000

Aleksander Kwaśniewski wystartował w wyborach prezydenckich w 1995 roku z ramienia SLD. Wygrał z ubiegającym się o reelekcję Lechem Wałęsą w drugiej turze wyborów. W kolejnych wyborach prezydenckich z 2000 roku, korzystając podczas kampanii wyborczej z pomocy francuskiego specjalisty od marketingu politycznego Jacques’a Séguéli, uzyskał reelekcję już w pierwszej turze.

Aleksander Kwaśniewski - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Aleksander Kwaśniewski został zaprzysiężony przed Zgromadzeniem Narodowym na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 23 grudnia 1995 roku, złożył wtedy także ślubowanie jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych. Drugą kadencję rozpoczął z kolei 23 grudnia 2000 roku. Jest współtwórcą projektu przyjęcia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.

Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podejmował w Polsce inne głowy państw (Bill Clinton, George W. Bush, Cesarz Japonii Akihito, królowa brytyjska Elżbietę II), a także papieża Jana Pawła II. Sam także odbył liczne wizyty zagraniczne, jak na przykład wyjazd na igrzyska olimpijskie w Atlancie (1996), Sydney (2000), czy Atenach(2004). Podczas tzw. pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, w 2004 roku Kwaśniewski brał udział w rozmowach pomiędzy Wiktorem Juszczenką, a Wiktorem Janukowyczem jako mediator.

To za kadencji Prezydenta Kwaśniewskiego zostały w Polsce podpisane dokumenty ratyfikacyjne konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską (1998). Także Aleksander Kwaśniewski ratyfikował akcesję Polski do NATO w 1999 roku oraz do Unii Europejskiej w 2003 roku.

Aleksander Kwaśniewski po prezydenturze

Po złożeniu urzędu, były prezydent kontynuował pracę w ramach Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego "Amicus Europae". Prowadził także wykłady na temat demokratyzacji Europy Wschodniej, polityki europejskiej oraz stosunków europejsko-amerykańskich w Edmund A. Walsh School of Foreign Service. Do polityki próbował wrócić w 2007 roku zostając przewodniczącym rady programowej koalicji Lewica i Demokraci, ale po uzyskaniu słabego wyniku w wyborach postanowił wycofać się całkowicie.

Aleksander Kwaśniewski - Ordery i odznaczenia

Aleksander Kwaśniewski posiada dziesiątki odznaczeń państwowych i niepaństwowych oraz wyróżnień. W momencie objęcia urzędu prezydenta RP stał się kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym Kapituły oraz kawalerem Orderu Odrodzenia Polski I klasy, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczącym Kapituły.

Jest także w posiadaniu m.in. Krzyża Wielkiego z Łańcuchem Orderu Zasługi (Włochy), Krzyża Wielkiego Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja), Wielkiej Wstęgi Orderu Najwyższego Chryzantemy (Japonia), Orderu św. Marii Magdaleny I stopnia, Łańcucha Złotego Orderu Olimpijskiego (MKOL), Łańcucha Złotego Orderu za Zasługi dla Lekkiej Atletyki (Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki) czy Orderu Uśmiechu.

Aleksander Kwaśniewski został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (2004), Akademii Kijowsko-Mohylańskiej (2005) i Uniwersytetu Wileńskiego (2005). Jest wielokrotnym laureatem nagrody "Wiktora" za osobowość telewizyjną. Ma na swoim koncie także tytuł Człowieka Roku tygodnika "Wprost" (1993) oraz "Forum Ekonomicznego" (2000).

Honorowy Obywatel m.in. Kijowa , Białogradu, Kielc, Helu, WIsły oraz Warszawy.