Aleksandra Woldańska-Płocińska Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Co dwie brody to nie jedna Kompendium wiedzy o zaroście, Książka | Aleksandra Woldańska-Płocińska

    Oto książka, którą mieć musi każdy mężczyzna! Nawet jeśli goli się na gładko Brody starożytnych filozofów, wąsy napoleońskich grenadierów, wąsik Chaplina czy ekscentryczne wąsy Salvadora Dali – zarost towarzyszy ludzkości (tej zwanej brzydką, acz nie tylko tej) od zarania dziejów i przez cały ten czas przypisuje się mu rozmaite znaczenia, posiadaczy zarostu piętnuje, bądź przeciwnie – wychwala, w zależności od czasu i okoliczności. Zarost potraktowany został dogłębnie i precy...

    Promocja
    okładka Marchewka z groszkiem, Książka | Aleksandra Woldańska-Płocińska

    Pewnego dnia, na jednej z polskich grządek sielankowy spokój poranka przerywa rozpaczliwy krzyk: – Marchewko! Marchewko! Obudź się, jesteśmy w niebezpieczeństwie! – To mały groszek, szarpiąc z całej siły za nać, próbuje obudzić sąsiadkę. Dlaczego? Co wydarzyło się nieopodal grządki? Kim jest potwór o czterech kołach? Skąd przyjechali tajemniczy Elpomidor, Kartoflak i reszta? Odpowiedź na te sensacyjne pytania poznacie Państwo już w październiku… „Marchewka z groszkiem” to bły...

    Promocja
    okładka Drugie urodziny prosiaczka, Książka | Aleksandra Woldańska-Płocińska

    Druga część przygód sympatycznego prosiaczka, którego czytelnicy mieli okazję poznać na kartach książeczki “Pierwsze urodziny prosiaczka”. Co słychać u dorosłej już prawie świnki? Zapraszamy do lektury!

    Promocja
    okładka Pierwsze urodziny prosiaczka, Książka | Aleksandra Woldańska-Płocińska

    „Pierwsze urodziny prosiaczka” to dowcipna, urocza, kartonowa książeczka dla najmłodszych czytelników. Prosiaczek organizuje urodziny, zaprasza przyjaciół. Zaraz zaroi się od gości, niespodzianek i prezentów. Pięknie napisana, brawurowo zilustrowana autorska książka Oli Woldańskiej.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.