Aleksandra Zielińska Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Aleksandra Zielińska Ebooki

Aleksandra Zielińska to polska pisarka, tłumaczka, ilustratorka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017 za swoją powieść „Bura i szał”. Urodzona w 1989 roku w Sandomierzu Zielińska studiowała farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w tym mieście mieszka do dziś. Pisarka była nominowana do Nagrody Conrada 2015 za swój literacki debiut, powieść „Przypadek Alicji”. Była także stypendystką Młodej Polski 2018 oraz międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Aleksandra Zielińska jest członkinią zespołu literackiego przy Studiu Munka, a także grupy literackiej Harda Horda. Jej książki zostały przetłumaczone na język czeski, niemiecki oraz ukraiński.

Debiut Aleksandry Zielińskiej – „Przypadek Alicji”

Swoją debiutancką powieść Aleksandra Zielińska wydawała w 2014 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. „Przypadek Alicji” to historia tytułowej Ali, która w styczniowy poranek budzi się na trawniku na krakowskim Podgórzu. Obolała i wycieńczona, próbuje powoli przypomnieć sobie, co się wydarzyło wcześniejszej nocy. A działo się niemało – alkohol, narkotyki, nieznajomy, który zasiał w jej brzuchu coś żywego... To na tym ostatnim Alicja skupia się najbardziej i ze wszystkich sił stara pozbyć ze swojego ciała. Rusza po pomoc do Kotka, swojego niesamowitego, a także nowego przyjaciela, który kieruje ją prosto do króliczej nory – po czym znika. Ala spotyka tam doktora, który daje jej zastrzyk – teraz już wszystko ma być jak dawniej, bez obcego ciała we własnym ciele. A jednak wciąż coś jest nie tak. Rzeczywistość wokół kobiety wcale nie wraca do normy. W mieście pojawia się coraz więcej szczurów. Koty zachowują się podejrzanie. Sytuacja wydaje się ogólnie niepewna. Aleksandra Zielińska wita we współczesnej Krainie Czarów – nie jest to jednak wizyta pełna herbaty i ciasteczek. „Przypadek Alicji” został nominowany do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut roku 2014. Jako książkę papierową znajdziecie go także na Woblink.

„Bura i szał” Aleksandry Zielińskiej

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się kolejna powieść autorstwa Aleksandry Zielińskiej, zatytułowana „Bura i szał”. W nocy nad niewielką wioską przechodzi taka burza, jakiej najstarsi mieszkańcy nie pamiętali. Po zupełnie zalanej drodze idzie Bura – niebezpieczna, chora i nadwrażliwa dziewczyna, o której wszyscy już zapomnieli. Bura ma swoją tajemnicę, którą niesie przez świat, przez którą wciąż żyje w lęku. Bura postanowiła niespodziewanie wrócić do rodzinnego domu, żeby rozliczyć się z przeszłością. W porównaniu z idącym za Burą szałem nocna burza była tylko pstryknięciem. Za „Burą i szał” Aleksandra Zielińska nominowna była do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w roku 2017. Ebook oraz książkę papierową znajdziecie z łatwością na Woblink.

Inne książki Aleksandry Zielińskiej w księgarni internetowej Woblink

Po dwóch mocnych powieściowych pozycjach Aleksandra Zielińska wydała kolejną. „Sorge” ukazała się w 2019 roku. Jest to książka o żałobie i stracie – żalu zarówno po zmarłych, jak i żywych. Z kolei zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska”, wydany w roku 2017, przyniósł Zielińskiej nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Wszystkie książki autorstwa Aleksandry Zielińskiej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne tytuły młodych polskich pisarek i pisarzy czekają one na Was jako ebooki, książki papierowe lub audiobooki.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.