Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksy Nikołajewicz Tołstoj Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Złoty kluczyk czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino, Książka | Aleksy Nikołajewicz Tołstoj

    Historia pajacyka Buratino – napisana przez Aleksego Tołstoja – wzorowana jest na losach Pinokia. W Polsce po raz pierwszy książka ta została wydana w 1936 roku. Po wielu latach wracamy do tej opowieści. Niniejsze wydanie – w tłumaczeniu Juliana Tuwima – zostało wzbogacone pięknymi ilustracjami Ewy Poklewskiej-Koziełło.

    Promocja
    okładka Złoty kluczyk czyli niezwykłe przygody pajacyka Buratino, Książka | Aleksy Nikołajewicz Tołstoj

    Kiedy byłem mały - bardzo, bardzo dawno temu - czytałem pewną książkę; nazywała się ona „Pinocchio, czyli przygody drewnianej lalki” (drewniana lalka - po włosku „buratino”). Często opowiadałem znajomym (…) ciekawe przygody Buratina. Ale że książka zginęła, więc za każdym razem opowiadałem inaczej, wymyślając takie historyjki, jakich w książce wcale nie było. Teraz (…) postanowiłem opowiedzieć wam, dziewczęta i chłopcy, niezwykłą historię o drewnianym człowieczku. Aleksy Tołs...

    Promocja
    okładka To Ty dotknąłeś duszy mej, Książka | Aleksy Nikołajewicz Tołstoj

    W styczniu 1851 roku, na jednym z petersburskich balów karnawałowych, wybitny rosyjski poeta i prozaik hrabia Aleksiej Konstantynowicz Tołstoj spotkał tajemniczą młodą damę, ukrywającą swoją twarz pod balową maseczką. Nie bez trudu udało mu się nawiązać z nią znajomość, która wkrótce przerodziła się w głębokie, w pełni odwzajemnione uczucie, mające w przyszłości odmienić całkowicie życie i twórczość pisarza …

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.