Alfred Szklarski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Alfred Szklarski Historia - książki, ebooki i audiobooki

Alfred Szklarski (1912 – 1992) był polskim pisarzem specjalizującym się przede wszystkim w powieściach podróżniczo-przygodowych dla dzieci i młodzieży, redaktorem literackim oraz popularyzatorem wiedzy o polskich przyrodnikach i podróżnikach, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

To autor znanego cyklu o Tomku Wilmowskim (m.in. „Tomek w krainie kangurów”, „Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”, „Tomek w grobowcach faraonów”). Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym „Orlego Pióra” (1968), „Orderu Uśmiechu” (1971) czy Nagrody Prezesa Rady Ministrów za książki dla nastoletnich czytelników (1973, 1987).

Alfred Szklarski – życie i twórczość

Alfred Szklarski urodził się w Chicago, dokąd ze względu na działalność ojca w OB PPS musieli emigrować jego rodzice. Do Polski powrócili razem z matką, gdy chłopiec miał 16 lat. Zamieszkali we Włocławku, skąd Szklarski wyjechał na studia do Warszawy. W latach 1932-38 studiował w Szkole Nauk Politycznych Wydziału Konsularno-Dyplomatycznego. Właśnie tam poznał swoją żonę, Krystynę, którą poślubił 1 września 1939 roku. Mieli córkę Bożenę.

Lata okupacji to dla Szklarskiego okres publikacji powieści dla dorosłych w pismach kolaboracyjnych, pod jednym z kilku pseudonimów – Alfred Bronowski, Fred Garland, Alfred Murawski, Roman Szklarski oraz Henryk Szklarski. Autor wydał m.in. erotyczne powieści „Miłość marynarza” oraz „Piękna nieznajoma” (jako Alfred Murawski) czy przygodowe powieści dla dorosłych „Żelazny pazur” (1942), „Krwawe diamenty” (1943), „Tajemnica grobowca” (1944) (jako Aleksander Gruda).

W sierpniu 1944 roku Szklarski, pseudonim „Szklarz”, dołączył do szeregów AK. Wziął również udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie zamieszkał na krótko w Krakowie, by ostatecznie osiąść w Katowicach. Za publikacje w tzw. gadzinówkach został w 1949 roku skazany na karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Dwa lata później książki opublikowane pod pseudonimem Alfred Bronowski zostały w trybie błyskawicznym wycofane z bibliotek oraz objęte cenzurą. Z więzienia wyszedł po odbyciu połowy kary, w 1953 roku, na mocy amnestii.

Przeprowadzka na Śląsk pozwoliła Szklarskiemu na otwarcie nowego rozdziału w życiu. W latach 1954-1977 współpracował jako redaktor z katowickim wydawnictwem „Śląsk”. To właśnie dzięki temu wydawnictwu światło dzienne ujrzał najbardziej znany cykl autora o Tomku Wilmowskim oraz indiańska trylogia „Złoto Gór Czarnych” napisana wspólnie z żoną Krystyną.

Cykl książek o Tomku Wilmowskim

Mimo wielu wcześniejszych publikacji, to właśnie cykl książek o Tomku Wilmowskim przyniósł Szklarskiemu popularność i zagwarantował zaszczytne miejsce wśród najważniejszych autorów polskiej literatury młodzieżowej. Składa się na niego 10 tomów, „Tomek w krainie kangurów” (1957), „Tomek na Czarnym Lądzie” (1958), „Tomek na wojennej ścieżce” (1959), „Tomek na tropach Yeti” (1961), „Tajemnicza wyprawa Tomka” (1963), „Tomek wśród łowców głów” (1965), „Tomek u źródeł Amazonki” (1967), „Tomek w Gran Chaco” (1987), dokończony na podstawie notatek autora przez ks. Adama Zelgę i wydany pośmiertnie „Tomek w grobowcach faraonów” (1944) oraz dokończony przez Macieja Dudziaka „Tomek na Alasce” (2021). Książki zyskały nakład ponad 11 milionów egzemplarzy.

Nim jednak czytelnicy otrzymali możliwość poznania przygód Tomka, autor kilka lat intensywnie pracował nad koncepcją młodego bohatera. Wydany w 1948 roku „Tomek w tarapatach” uznawany jest za pierwowzór książek o przygodach Tomka Wilmowskiego i pierwsze podejście autora do literatury młodzieżowej.

Dopiero niemal 10 lat później światło dzienne ujrzała publikacja „Tomek w krainie kangurów”. W niej poznajemy Tomka, ucznia carskiego gimnazjum. To nietuzinkowy czternastolatek, którego charakteryzuje wielka odwaga, umiejętności i prawe serce. Chłopiec wychowuje się w domu wujostwa. Matka nie żyje, a ojciec, Andrzej Wilmowski, przebywa na emigracji politycznej. Z zawodu geograf zajmuje się zaopatrywaniem ogrodów zoologicznych w ciekawe okazy zwierząt. Pewnego dnia zaprasza syna na wyprawę do Australii. Tomek wyrusza więc, by spotkać się z ojcem oraz wziąć udział w przygodzie życia. W jej trakcie pozna wielu przyjaciół, m.in. bosmana Nowickiego i Jana Smugę. Wpadnie w tarapaty – jednym celnym strzałem między oczy zabije rozszalałego tygrysa. Uratuje także kilka osób, a przede wszystkim swoją miłość, Sally.

Trylogia Złoto Gór Czarnych Alfreda Szklarskiego

Trylogia Złoto Gór Czarnych powstała w latach siedemdziesiątych dzięki wspólnemu wysiłkowi małżeństwa Szklarskich. Mimo że autor uważał cykl o Tomku Wilmowskim za dzieło życia, to również ta seria warta jest uwagi. Składają się na nią następujące tytuły: „Orle pióra” (1974), „Przekleństwo złota” (1977) oraz „Ostatnia walka Dakotów” (1979). Książki są nie tylko wspaniałą rozrywką dla młodego czytelnika, ale także skarbnicą wiedzy o historii i kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Autorzy niezwykle poważnie podchodzą do postawionego sobie zadania ukazania historii taką, jaka jest, bez zbędnych upiększeń, często brutalnej. Uważny czytelnik zachwyci się również z pewnością profesjonalnie redagowanymi przypisami.

Alfred Szklarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).