Wirtualne Targi

Alina Centkiewicz Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda
, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta

    Wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej.

    Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka - książka idealna do samodzielnego czytania!

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta… Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka – książka idealna do samodzielnego czytania! Agnieszka Żelewska – ukończyła studia i uzyskała dyplom w PWSSP w Gdańsku na...

    Promocja
    okładka Anaruk chłopiec z Grenlandii, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Opowieść o życiu, obyczajach i wierzeniach mieszkańców Grenlandii – Eskimosów. Bohaterem utworu jest mały Eskimos od dzieciństwa nawykły do trudnej pracy myśliwego i życia w warunkach polarnych.
    Książka zalecana jako lektura dla szkół podstawowych.

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta… Nowe wydanie z pięknymi ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka – książka idealna do samodzielnego czytania! Agnieszka Żelewska – ukończyła studia i uzyskała dyplom w PWSSP w Gdańsku na Wy...

    Promocja
    okładka Anaruk i inne opowiadania, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Anaruk, eskimoski chłopiec z Grenlandii, i sprytne pingwiny z „Zaczarowanej zagrody” to najbardziej znani bohaterowie Aliny i Czesława Centkiewiczów. Z podróży do Arktyki i na Antarktydę autorzy przywieźli jednak wiele pasjonujących historii. Zachęcamy miłośników polarnych krain i krajobrazów skutych lodem do zaprzyjaźnienia się także z innymi, równie sympatycznymi postaciami: Piotrkiem i jego oswojonym białym niedźwiadkiem, Giwejem, który zamiast szamanem został pilotem, a t...

    Promocja
    okładka Zaczarowana zagroda, Książka | Alina Centkiewicz, Czesław Centkiewicz

    Grupa polskich polarników bada życie pingwinów na wschodnim wybrzeżu Antarktydy. Zafascynowani ptakami naukowcy postanawiają zapędzić pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta...

    Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka - książka idealna do samodzielnego czytania!

Alina Centkiewicz Książki

Alina Centkiewicz była polską literatką, autorką (wraz z mężem Czesławem Centkiewiczem) wielu książek podróżniczych skupiających się przede wszystkim na tematyce polarnej. Centkiewicz była pierwszą Polką, a szóstą kobietą na świecie, która stanęła na Antarktydzie, a dokonała tego w 1958 roku. Wśród jej znanych dzieł są zwłaszcza pozycje napisane dla dzieci, takie jak „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”.

Życiorys Aliny Centkiewicz

Alina Centkiewicz urodziła się 5 grudnia 1907 roku w Hłuszkach na Ukrainie. Była córką Jadwigi z domu Rogowskiej oraz Bolesława Giliczyńskiego. W 1918 roku cała rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie siedem lat później Alina ukończyła gimnazjum żeńskie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Pierwszą z wielu podróży odbyła wraz z ojcem w 1923 roku, podczas której wyruszyli do Brazylii. Alina Centkiewicz dostała się na studia prawnicze i w 1925 roku wyjechała studiować do Grenoble. Swojego przyszłego męża poznała w czasie jednej z wycieczek w Alpy w roku 1926. Czesław Centkiewicz studiował elektronikę w Grenoble. W 1929 roku Alina uzyskała tytuł magistra prawa i wróciła do Warszawy, aby zająć się schorowanymi rodzicami, zwłaszcza sparaliżowanym ojcem. Ukończyła kurs bibliotekarski na tamtejszym Uniwersytecie i w 1932 rozpoczęła pracę jako Kierownik Biblioteki Państwowego Banku Rolnego w Warszawie. Czesław powrócił do Warszawy niedługo później i ich znajomość pogłębiła się, a z czasem przekształciła w narzeczeństwo. Wzięli ślub już w czasie wojny, w listopadzie 1939 roku. Okres walk i okupacji przeżyli w stolicy Polski, gdzie Alina nadal pracowała w Państwowym Banku Rolnym (jako urzędniczka) aż do roku 1943. Obydwoje państwo Centkiewiczowie brali udział w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Bezpośrednio po nim Alina trafiła do obozu w Ravensbrück, a później do Stuttgartu. Wróciła do Polski w 1946 i po odnalezieniu męża wspólnie zamieszkali w Jeleniej Górze. To tam Alina Centkiewicz była wiceprzewodniczącą lokalnej Ligi Kobiet (1946-1950), a także członkinią Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Para powróciła jeszcze do Warszawy w II połowie 1955 roku i zamieszkała na tamtejszej Saskiej Kempie. Alina Centkiewicz zmarła 11 marca 1993 roku w Warszawie i została pochowana na cmentarzu na Powązkach.

Twórczość Aliny Centkiewicz

Wraz z mężem Czesławem Alina Centkiewicz tworzyła zarówno beletrystykę, jak i reportaże podróżnicze, a także książki dla najmłodszych czytelników. Czesław był znanym przed wojną literatem, autorem popularnych książek podróżniczych i stale proszony był o nowe dzieła, na które nie zawsze miał czas. Alina postanowiła więc wspomóc go w tej pracy. Najpierw pomagała redagować, a z czasem także pisać nowe książki. Pierwszą wspólną publikacją była powieść dla dzieci „Odarpi syn Egigwy”, która ukazała się w 1949 roku. W Jeleniej Górze państwo Centkiewiczowie wznawiali prace przedwojenne oraz tworzyli nowe książki. Wśród nich wymienić warto z pewnością takie tytuły jak „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”, „Biała foka”, „Wśród ludów północy” czy „Zdobywcy bieguna północnego”. Po powrocie od Warszawy udawali się na wyprawy do Arktyki i tworzyli kolejne publikacje. Pozostawali jednymi z najpopularniejszych twórców polskiej literatury powojennej. Wspólnie stworzyli ponad trzydzieści dzieł, z których wiele przetłumaczono na języki obce, w tym albański, angielski, bułgarski, czeski, niemiecki, norweski, rumuński, słowacki czy węgierski.

Książki Aliny Centkiewicz w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie dzieła współtworzone przez Alinę Centkiewicz. Wśród nich są takie tytuły jak „Zaczarowana zagroda” czy „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wraz z innymi książkami podróżniczymi dla najmłodszych czytelników czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.